Çanakkale Belediyesi ile Diyarbakır’ın Sur Belediyesi Arasında Dostluk ve İş Birliği Protokolü İmzalandı

21 Mart 2012

Çanakkale Belediyesi ile Diyarbakır’ın Sur Belediyesi arasında dostluk protokolü imzalandı.

Tören öncesi bir konuşma yapan CHP’li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, BDP’li Diyarbakır Sur Belediyesi ile dostluk ve iş birliği anlaşması imzalamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “18 Mart’ta Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünü kutladık. Burada hep bahsettiğimiz bir şey vardı. Türkiye’nin bütün coğrafyasından insanların bu vatan topraklarının düşman işgalinden korumak için mücadele ettiğini hep söylüyorduk. Dolayısı ile burada da o yöreden çok şehitler var. Onlar da burada koyun koyuna yatıyorlar. Anadolu coğrafyası bir kardeşlik coğrafyasıdır. Biz bu coğrafyadaki bu anlayışın tekrar pekişmesini ve halkların hep beraber barış içerisinde yaşamasını sağlamak için böyle bir kardeşlik ilişkisini kurduk” dedi.

BDP’li Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ise, Çanakkale’de imzalanan anlaşmanın Nevruz ruhu ile Çanakkale ruhunun birleşmesi olduğunu belirterek, “Aslında bu sadece iki belediyenin birlikteliği değil. Bu Nevruz ruhuyla Çanakkale ruhunun birleşmesidir aslında. Ama gecikmiş bir birleşmedir. Çünkü bize göre Çanakkale Türkiye’nin birliktelik tablosudur. Biz Nevruz ruhuyla Çanakkale ruhunun birlikteliğinin Türkiye’yi demokratikleştireceğine inanıyoruz. Bu bir barış köprüsüdür ve biz bütün iktidarları davet ediyoruz. Buyurun bu barış köprüsünden geçin. Barış, iktidarlara bırakılmayacak kadar önemlidir. İşte biz yerel yönetimler olarak, Ramallah’tan Duhok’a, Duhok’tan Sur’a, Sur’dan Çanakkale’ye devam eden büyük, uzun, zahmetli ama güzel bir barış köprüsü kurduk. Diliyoruz ki, bugünkü mevcut iktidar Çanakkale ruhu ile Nevruz ruhunun birleşmesinden feyz alır ve Türkiye’nin demokratikleşmesine katkı sunar. Eğer bunu yapamazlarsa bugün birleşen Nevruz ruhu ile Çanakkale ruhu Türkiye’yi demokratikleştirecektir, barışı ve kardeşliği gerçekleştirecektir” dedi.

Bir gazetecinin, Çanakkale Valiliği’nin Kürtçe ve Arapça yaptırdığı afişle ilgili görüşlerinin sorulması üzerine Demirbaş, “Sur Belediyesi olarak çok dilli belediyecilikten yanayız. Bu gelişmeyi pozitif görüyoruz. Ama devlet kendisine serbest bıraktığını halka yasaklıyor. AK Parti iktidarının iki yüzlülüğü de burada. Halka yasaklıyor ama kendisine serbest ediyor. Valiliğin afişinin asıldığı gün ben Diyarbakır’ın Sur Belediyesi Başkanı olarak “w” harfini kullandığım için ceza aldım” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ile Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan arasında dostluk ve iş birliği protokolü imzalandı.

DİYARBAKIR SUR BELEDİYE BAŞKANI ABDULLAH DEMİRBAŞ: “DİYARBAKIR NEVRUZ’U, ARTIK YASAKLAMALARIN, BASKININ, TUTUKLAMALARIN, GÖZALTILARIN BİR ANLAMININ KALMADIĞINI GÖSTERİYOR”

Çanakkale Belediye Başkanı ile dostluk ve iş birliği protokolü imzalayan Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Demokratik Toplum Kongresi Başkanı Ahmet Türk’e yapılan saldırıyı kınadıklarını belirterek, “Siz Ahmet Türk’ün, Selahattin Demirtaş’ın, Kürtlerin uzattığı barış elini görmek zorundasınız. 30 yıldır denemediğiniz yöntem kalmadı. Diyalog ve müzakereyi şimdiden başlatın. Aksi halde yarın çok geç olabilir” dedi.

Esenler bölgesinde gerçekleştirilen Nevruz kutlamalarına Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile birlikte giden Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, burada yaptığı konuşmada Nevruz’u Çanakkale’de kutlamanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Bilinmelidir ki, yaşanan bu acılar ve bu acıları bir daha yaşamamak adına gelişen anlayışımız, bizi birlikte yaşamaya zorluyor. Artık acıları yarıştırmanın zamanı değil, artık acıları bitirmenin zamanıdır. Bunun tek bir reçetesi var. Herkesin bu ülkede kendi inancıyla, kendi diliyle, kendi kimliği ile farklılığı ile bir arada yaşamasıdır. Bunun adı anayasal yurttaşlıktır, eşit özgür yurttaşlıktır. Biz bunu istiyoruz. Biz bu ülkenin demokratikleşmesini istiyoruz. Bu ülkede halkların demokratik bir anayasada buluşmasını istiyoruz. Biz herkesin kendi ana dilinde eğitim hakkını istiyoruz. Biz inananların kendi inancıyla yaşamasını istiyoruz. Ama mevcut hükümetin tavrı ve yaklaşımı böyle değil. Biz buradan hükümetin Nevruz’a yönelik baskı ve şiddet uygulamasını protesto ediyoruz. Daha dün barışçıl şekilde Batman’da Nevruz’u kutlamaya çalışan halka yönelik ve Demokratik Toplum Kongresi’nin Başkanı Sayın Ahmet Türk’e karşı yapılan saldırıyı da kınıyoruz. Çözüm yumruk değil, çözüm elleri çözüme uzatmaktır. Siz Ahmet Türk’ün, Selahattin Demirtaş’ın, Kürtlerin uzattığı barış elini görmek zorundasınız. Demokratik bir Türkiye’de Kürtlerin de Süryanilerin de Ermenilerin ve diğer bütün halkların da çıkarı vardır. Ben buradan Türkiye’deki bütün politikacılara bir kez daha sesleniyorum: Eğer bu ülkede yaşayan insanları seviyorsanız gelin, bir şey yapın. 30 yıldır denemediğiniz yöntem kalmadı. Ama bir tek yöntem kaldı. Diyalog ve müzakereyi şimdiden başlatın. Aksi halde yarın çok geç olabilir. Artık bu ülkenin yeni acılar yaşamaya tahammülü yok. Bu ülkedeki halklar barış, saygı, kardeşlik istiyor. Bunu istemek suçsa biz bu suçu işleyeceğiz. Hiç kimse bu iradeyi kıramayacaktır” ifadelerini kullandı.

“ARTIK BU ÜLKENİN TOPRAKLARINDA KAN İSTEMİYORUZ”
Konuşmasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaşanan olaylara da değinen Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, “Artık bu topraklarda kan dökülmesini istiyoruz. Evlatlarımız ölsün istemiyoruz. Artık bir dağdakinin annesinin, bir askerin annesinin ağlamasını istemiyoruz. İşte Çanakkale Belediyesi ile yaptığınız dostluk anlaşmasındaki kardeşliğimiz bunun içindir. Bu acıyı bitirmek içindir” dedi.

Konuşmasında Diyarkakır’daki Nevruz olaylarına da değinen Abdullah Demirbaş, “Diyarbakır Nevruz’u aslında çok şeyi ifade ediyor. Artık yasaklamaların, baskının, tutuklamaların, gözaltıların bir anlamının kalmadığını gösteriyor. Artık ölüm kar etmiyor. Artık kimse ölümden de korkmuyor. Artık bir şey bilinmelidir. Biz bu ülkede artık ölümleri yaşamak yerine, yaşamı yaşamak istiyoruz. Ölüp öldürmek yerine yaşayıp yaşatmak gerekiyor” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile birlikte Nevruz ateşini yaktı. Kalabalık daha sonra Nevruz ateşi etrafında halay çekti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir