Çanakkale Belediyesi ile Tüm Bel-Sen Arasında İmzalar Atıldı

Çanakkale Belediyesi ile Tüm Bel-Sen Arasında İmzalar Atıldı
01 Eylül 2014

Çanakkale Belediyesi ve Tüm Bel-Sen arasında 29 Ağustos Cuma günü düzenlenen tören ile toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen törene Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Ömer Salih Erol, Tüm Bel-Sen Çanakkale Şube Başkanı Zeki Önder, Belediye Başkan Yardımcıları ve Belediye çalışanları katıldı.

Törende bir konuşma yapan Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Ömer Salih Erol, sendikal mücadelenin önemli konularından birinin toplu sözleşme olduğuna dikkat çekerek, “Belediye başkanlarının sendikal mücadeleye bakış açılarının net olması lazım. Bizim ne yapmak istediğimizi iyi bilmeleri lazım. Emeğe bakış açısı net, çalışanlarıyla birlikte özdeşleşen, halkıyla bütünleşen bir belediye başkanı ile bugün burada toplu sözleşme protokolü yapmak üzere bir aradayız. Toplu sözleşme tüm çalışanlara ve sendikal mücadelemize hayırlı olsun” diye konuştu.

Toplu iş sözleşme görüşmelerini 7 Mart 2014 tarihinde sonlandırdıklarını belirten Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, “Anayasa değişikliğinden sonra kadın çalışanlara da sendikal hak verilebileceği ve toplu sözleşme yapabileceği noktasında bir hüküm vardı. Biz bu yayınlanır yayınlanmaz oturduk toplu sözleşme protokolü yaptık. O zaman hatırlayacaksınız bir çok madde ekledik. İyileştirmeler yaptık. Bayramlarda ikramiyeler koyduk. Eşlerin birbirine karşı şiddet gösterdiği takdirde maaşlarının bir bölümü diğer eşe ödeneceği noktasında madde koyduk. Yani ileri bir seviyede toplu sözleşme yapma yolunda adım attık. Ama hükümet bu konuda düzenleme yaptı ve bir şablon oluşturup, buna uyacaksınız dediler. Biz de o bütün elde ettiğimiz daha ileri bir mevzuattan geri adım atmak zorunda kaldık. Hükümet burada bir taban belirlemiş. Biz bunun yüzde 100’ünü vermek suretiyle sözleşmenin gereğini yerine getiriyoruz” dedi.

Tüm Bel- Sen Çanakkale Şube Başkanı Zeki Önder ise, çalışanların hakları ve toplu sözleşme anlaşmaları başta olmak üzere her konuda hassasiyet gösteren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a teşekkürlerini ileterek, “İmzalanan bu toplu iş sözleşmesi ile bundan sonraki sendikal mücadelemizin, üretkenliğimizin ve son zamanlarda daha çok ihtiyaç duyduğumuz birlik ve beraberliğimizin daha da güçlenerek artacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından toplu iş sözleşmesi protokolü karşılıklı olarak imzalanırken, pasta kesimi ile birlikte tören son buldu.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir