Çanakkale Belediyesi Kurban Satış ve Kesim Alanı Hazırlıkları Tamamlandı

19 Ekim 2012

Çanakkale Belediyesi yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle kurban satışı ve kesiminin yapılacağı mezbaha karşısında eski beton santrali alanında bulunan “Kurban Satış ve Kesim Yeri” ile ilgili gerekli hazırlıkların yapıp önlemlerin alındığı bildirildi.

Çanakkale Belediyesi’nden yapılan açıklamada İl Kurban Hizmetleri Komisyonu’nun 25.09.2012 tarihinde aldığı karara istinaden; kurbanlıkların Belediyemizce belirlenen daha önce alt yapısı hazırlanmış olan 322 peron kapasiteli kurban satış noktasında satılması ve bu alan dışında gelişi güzel yerlerde satılmaması için Zabıta Müdürlüğü ekiplerince gerekli önleyici tedbirler alınarak takip edildiği bildirildi.

Büyükbaş kurbanlık kesimlerinin mezbahada, küçükbaş kurbanlıkların ise kurban satış yeri içindeki küçükbaş kesim alanında yetkili komisyonun belirlediği denetleyici kurumların kontrolünde hijyenik ve usulüne uygun koşullarda yapılacağının ifade edildiği açıklamada meydan, park, cadde ve sokak gibi açık alanlarda kurban kesimi ve satışlarına izin verilmeyeceği belirtildi.

Kurbanlık hayvan atıklarının çevre, toplum ve hayvan sağlığı açısından önem arz etmesi nedeniyle kireçlenerek derin çukurlara gömülmesi, sızdırmaz torbalara konulması gerektiğinin altı çizilirken kurban satış ve kesim alanında yürütülen hazırlık çalışmaları kapsamında Çanakkale Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından söz konusu alanın periyodik olarak ilaçlanarak dezenfekte edildiği ve ilaçlama işlemlerinin bayram sonuna kadar her gün devam edeceği kaydedildi.

Belediyeden yapılan açıklamada çalışmalara ek olarak kurban satış ve kesim alanına gelen kentlinin araçları için de park yerlerinin düzenlendiği, ayrıca belirlenecek güzergah ve saatlerde toplu taşıma araçları ile de kentliye ücretsiz ulaşım imkanı sağlanacağı belirtildi.

Mezarlık Ziyaretleri ve Kurban Satış ve Kesim Yeri İçin Otobüsler Ücretsiz
Çanakkale Belediyesi Kurban Bayramı dolayısıyla Şehir Mezarlıklarına ve Kurban Satış ve Kesim Alanı’na ücretsiz otobüs seferleri düzenliyor.

24 Ekim Çarşamba (Arife Günü), 25 Ekim Perşembe (Bayramın 1. Günü), 26 Ekim Cuma (Bayramın 2. Günü), 27 Ekim Cumartesi (Bayramın 3. Günü), 28 Ekim Pazar (Bayramın 4. Günü) sabah 10:00’dan aksam 17:00’a kadar saat başları Öğretmen Evi Durağından Demircioğlu Caddesi, Belediye önü, Balıkesir Caddesi istikametinden Kurban Satış ve Kesim Alanı’na ücretsiz otobüs seferleri düzenleneceği duyuruldu. Ayrıca Ç.9 Otogar hattı ile de kurban satış ve kesim yerine ulaşılabileceği kaydedildi.

Eski ve Yeni Şehir Mezarlığına ücretsiz otobüs seferleri ise 24 Ekim Arife günü yarım saatte bir, 25 Ekim bayramın 1. Günü, 26 Ekim bayramın 2. günü, 27 Ekim bayramın 3. günü ve 28 Ekim bayramın 4. günü sabah 10:00’dan akşam 17:00’a kadar saat başları Öğretmen Evi Durağından; Demircioğlu Caddesi, Belediye önü, Balıkesir Caddesi istikametinden düzenlenecek.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir