Çanakkale Belediyesi Mart Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

06 Mart 2012

Çanakkale Belediye Meclisi Mart ayı olağan toplantısının açılışında bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan 1 aylık dönem içinde yapılan çeşitli çalışmalar hakkında meclis üyelerine bilgi verdi.

Şubat ayı içinde Emitt ve Belgrad Turizm Fuarı’na katıldıklarını belirten Başkan Gökhan, Çanakkale standına gösterilen ilginin kendilerini memnun ettiğini söyledi. Gökhan, Kazdağları’ndaki altın madeni arama çalışmaları kapsamında Çan ilçesine bağlı Kızılelma köyü ile merkeze bağlı Kirazlı bölgesinde yapılan ÇED raporu bilgilendirme toplantıları sırasında Jandarmanın çevrecilere karşı gösterdiği müdahaleyle tepki gösterdiklerini de belirterek, “Özellikle Kirazlı bölgesi Çanakkale’de Atikhisar barajının su havzası içinde yer alıyor. Çanakkale il merkezinin içme suyu da buradan karşılanıyor. Bu sebeple belediye olarak buraya müdahiliz. Bu toplantıya gidenlerin Kirazlı girişinde Jandarma ekipleri tarafından içeriye sokulmaması düşündürücüdür. Eğer bu toplantıdan ÇED raporu olumlu çıkarsa bu konuda yasal olarak hakkımızı arayacağız. Demokratik bir ülkede toplantı sırasında jandarmanın müdahalesi hiç şık olmamıştır” dedi.

Konuşmasında yapılması planlanan yat limanı projesi ile ilgili de açıklamalarda da bulunan Başkan Gökhan, “Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası tarafından geliştirilen yeni bir yat limanı projesi var. Bu konuda da ÇED raporu söz konusu. Yat limanının yeri konusunda da bazı tartışmalar var. Çanakkale kamuoyunun bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyorum” dedi. Başkan Gökhan, Çanakkale’nin depremselliği konusuna önem verdiklerini de belirterek; “Bu konuda üniversitemiz ile ilgili bir çalışmamız olacak. ÇOMÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi ile zemin tanımlama projesi konusunda ortak bir çalışma yapacağız. Çanakkale’nin belediye sınırları içindeki jeofizik haritasını çıkarıp elimizde bir veri olmasını istiyoruz. Bizim en son jeolojik verilerimiz 1978’de yapılmış. Bu konuda yeni teknolojileri de kullanarak etüt yapmamız lazım. Bu hususta üniversitemiz ile ortak çalışma yapacağız” dedi.

Başkan Gökhan, 23 Nisan ve 19 Mayıs kutlamaları ile ilgili belediye olarak çalışma yapacaklarını da belirterek; “19 Mayıs törenlerinin statlarla yapılmaması konusunda alınan bir karar var. 23 Nisan ile ilgili törenlerin yapılacağı yer ile ilgili alınan bir karar yok. Ancak biz belediye olarak törenleri halkla iç içe beraber kutlamak için çalışma yapacağız. Valiliğin de 19 Mayıs törenleri ile ilgili bir çalışmasının olduğunu duyduk. Eğer öyle bir çalışma olursa belediye olarak bizde buna katkı sağlarız” dedi. Konuşmasının sonunda önceki gün hayatını kaybeden Çanakkaleli Gazeteci Mustafa Sezek ile ilgili de açıklama yapan Başkan Gökhan, Sezek’e Allah’tan rahmet ailesine de başsağlığı diledi.

Açış konuşmasından sonra ise Çocuk Meclisi üyeleri bir konuşma yaptı. Çocuk Meclis başkanları yaptıkları konuşmalarda belediyenin aldığı bazı kararlarda kendilerine de sorulmasının gerektiğini belirterek, “Örneğin bir park yapılıyor. Bu parkı acaba çocuklar o bölgede istiyor mu, istemiyor mu? Bu sorulmuyor. Bunun dışında özellikle çocukları ilgilendiren konularda da bizlere sorulmasını istiyoruz” dedi. Ardından Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın projesi olan “Yat Limanı Projesi” hakkında konseyin tavrı hakkında sunum yaptı. Sunumdan sonra ise gündemdeki maddelere geçildi. Temizlik İşleri Müdürü Aysun Kavcar, gündemde yer alan “Katı Atık yönetim sistem ücreti” hakkında bilgi verildi. Meclis, 2001 yılında alınmayan katı atık yönetim sistem ücreti taksitlerinin 2012 taksitleri ile birlikte alınmasına karar verdi. Mecliste Aslancaspor Kulübü Derneği’nin Troya Köprüsünün bulunduğu bölgedeki oto kiralama yeri olarak kullanılan bölgeyi 1 yıllık kiralamasına rağmen bu yeri 10 yıllığına kiralamak istemesi de görüşüldü. Meclis bu yerin 10 yıllığına kiralanması reddedilerek yetkiyi encümene verdi. Öte yandan toplantıda Çataltepeliler Derneği’nin kullandığı Setboyu civarındaki yeri 30 yıllığına kiralama talebi de görüşüldü. Yapılan tartışmaların ardından önerinin İmar Bütçe ve Sosyal İşler Komisyonunda görülmesine karar verildi. Barbaros Mahallesi Hacı Faik Caddesinde semt pazarı kurulması konusunu da görüşen belediye meclisi pazarın yapılacağı yer konusunda mülkiyet sahiplerinin itirazını ele aldı. Başkan Gökhan mülkiyet sahiplerini bu konuda mağdur etmek istemediklerini belirterek, “Burada amaç bu bölgeye bir pazar yeri kazandırmak. Tabii bunu yaparken mülkiyet sahibini de mağdur etmemek gerekiyor. Bu konuda hassasız” dedi. Yapılan oylama sonunda ise belirlenen yerin pazar yeri olmasına karşı yapılan itiraz reddedildi. Toplantı diğer gündem maddelerinin görüşülmesi ile sona erdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir