Çanakkale Belediyesi’nde Kurban Bayramı Hazırlıkları Sürüyor

Çanakkale Belediyesi’nde Kurban Bayramı Hazırlıkları Sürüyor
09 Kasım 2010

Çanakkale Belediyesi yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle kurban satışı ve kesiminin yapılacağı mezbaha karşısında eski beton santrali alanında bulunan ?Kurban satış ve kesim yeri? ile ilgili gerekli hazırlıkları yaptı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan belediye yetkilileri İl Kurban Hizmetleri Komisyonu?nun 26 Kasım 2010 tarihinde aldığı karara göre önlemlerin alındığını belirterek, ?Bu kapsamda kurbanlıkların belediyemizce belirlenen kurban satış noktasında satılması ve bu alan dışında gelişigüzel yerlerde satılmaması için zabıta müdürlüğü ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyorlar. Buna göre büyükbaş kurbanlık kesimleri mezbahada, küçükbaş kurbanlıklar ise kurban satış yeri içindeki küçükbaş kesim alanında yetkili komisyonun belirlediği denetleyici kurumların kontrolünde hijyenik ve usulüne uygun koşullarda yapılacak. Meydan, park, cadde ve sokak gibi açık alanlarda kurban kesimi ve satışlarına izin verilmeyecek. Vatandaşlarımız akar suyu, zemini beton, askı sistemi ve etrafının kapalı olması koşuluyla kendilerine ait bahçelerinde, kişi ve kurumlara ait düzenlenmiş uygun alanlarda, özel entegre tesislerde kesim yapıbilecekler? dedi.

Kurbanlık hayvan atıklarının çevre, toplum ve hayvan sağlığı açısından önem arz ettiğini de belirten belediye yetkilileri, ?Bu kapsamda hayvan atıklarının kireçlenerek derin çukurlara gömülmesi, sızdırmaz torbalara konulması gerekmektedir.10 Kasım 2010 tarihinden itibaren kurban satışlarının yapılmaya başlayacağı alanın dışında satış işlemi yapılmayacak. Belirlenen satış alanına menşe şahadetnamesi, veteriner sağlık raporu, pasaportu (büyükbaş hayvanlar için ) bulunmayan hayvanlar kesinlikle alınmayacak. Kurban satış ve kesim alanına gelen kentlinin araçları için de park yerleri düzenlenmiş olup, belirlenen saatlerde toplu taşıma araçları ile de ücretsiz ulaşım sağlanabilecek? dedi.

KURBAN SATIŞ ALANINA ÜCRETSİZ OTOBÜS SEFERLERİ DÜZENLENECEK

Belediye yetkilileri 13-14-15 ve 16 Kasım günleri sabah 10.00?dan akşam 17.00?ye kadar çeyrek geçe ve çeyrek kala olmak üzere yarım saatte bir Fen Lisesi karşısındaki Öğretmen Evi durağından kurban kesim alanına ücretsiz otobüs seferi konulacçüağını da belirterek, ?Demircioğlu caddesi, belediye önü, Balıkesir caddesi istikametinden ?Kurban Kesim Yeri?ne düzenlenecçek ücretsiz otobüs sefrelerimizden vatandaşlarımız faydalanabilecekler. Ayrıca 15 Kasım Pazartesi arife günü yarım saatte bir, 16 Kasım bayramın 1. günü, 17 Kasım bayramın 2. günü, 18 Kasım bayramın 3. günü saatte bir sabah 10:00?dan akşam 17:00?a kadar Fen Lisesi karşısındaki Öğretmen Evi durağından; Demircioğlu caddesi, belediye önü, Balıkesir caddesi istikametinden eski ve yeni mezarlığa ücretsiz seferlerimiz yapılacak? dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir