Çanakkale Belediyesi’nde Toplu İş Sözleşmesi Sevinci

22 Mart 2012

Çanakkale Belediyesi ile DİSK Genel İş Sendikası arasında 5 aydan buyana devam eden toplu iş sözleşmesi mutlu sonla neticelendi. DİSK Genel Başkanı Erol Ekici’nin katılımı ile gerçekleştirilen sözleşmeye göre en düşük işçi yevmiye ücreti günlük 40 liraya yükseltildi.

Çanakkale’de Belediye Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen imza töreninde bir konuşma yapan DİSK Genel İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Erdinç Uslan, Çanakkale Belediyesi ile 5 aydan buyana devam eden görüşmelerden olumlu sonuç aldıklarını belirterek; “Belediyede çalışan 240 işçi arkadaşımızı ilgilendiren bu görüşmelerde büyük çaba sarfettik. Sonunda her iki tarafı da mağdur etmeden toplu sözleşme aşamasına geldik. Sözleşmemizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici de yaptığı konuşmada toplu iş sözleşmelerinin önemine değinerek; “Burada önemli olan toplu sözleşme ile elde edilen hakları korumaktır. Bu sağlanabilirse sözleşmeler istenildiği şekilde amacına ulaşır. Çanakkale Belediyesi ile sendikamız arasında yapılan sözleşmede her iki tarafta birbirini sıkıntıya sokmadan karar aldı” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise örgütlü toplum ve örgütlenmiş sivil toplum kuruluşlarının önemine değinerek; “Emeğin savunulmasında örgütlenme şart. Hiçbir toplum emeğinin sömürülmesini hazmedemez. Böyle olduğu taktirde de toplumda huzursuzluk olur ve barış ortamı zedelenir. Yaptığımız bu toplu sözleşmede bütçemizi de göz önünde bulundurarak sendika ile ortak bir uzlaşma yolunu bulduk. Anlaşmaya göre 32,45 lira olan en düşük yevmiye 40 liraya yükseldi. Bu kıdem ve diğer katsayıya göre 42- 52 ve 54 TL’ye kadar çıkabiliyor. Bunun dışında sosyal yardımlar konusuna da önem verdik. Bu konuda fedakarlıktan kaçınmadık. Aile yardımı, çocuk yardımı ve ikramiyeler konularında gerekli anlaşmaya vardık. Burada önemli bir konu da var. Aileyi koruma amacıyla şiddet konusuna dikkat çekmek için ailede şiddet gören kişiye bu yardımların verilmesini kararlaştırdık. Buna göre etik kurulumusun kararı doğrultusunda şiddet gören kimse sosyal yardım ona verilecek. Ayrıca belediyemizde yeni evlenecek işçilerimizi de bir defaya mahsus olmak üzere 1000 TL yardım yapma kararı aldık. Genel olarak bakacak olursak belediyede işçilerimizin ücretlerine yüzde 19,5 ile 23 arasında zam yapılmış oldu. Anlaşmamız 14 Kasım 2013 tarihine kadar geçerli olacak” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir