Çanakkale Belediyesi’nde Toplu Sözleşmeye İlginç Madde

Çanakkale Belediyesi’nde Toplu Sözleşmeye İlginç Madde
31 Mayıs 2011

Çanakkale Belediyesi’nin Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN) ile yaptığı toplu sözleşmeye ilave edilen madde, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Maddeye göre, eşine şiddet uygulayan çalışanın iyileştirme ücreti ile bayram yardımları, şiddet gören eşe verilecek.

Çanakkale Belediyesi’nde düzenlenen ve TÜM BEL-SEN Genel Başkanı Vicdan Baykara’nın da katıldığı toplu sözleşme imza töreninde bir konuşma yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, toplu sözleşmeye koydukları 2 madde ile aile içinde şiddet gören eş ve çocukları koruma altına aldıklarını belirterek, “Son günlerde gündemde de olan aile içi şiddet konusunu göz önünde bulundurarak, mağdur durumda olabilecek eş ve çocukları koruma altına almak istedik. Bu kapsamda toplu sözleşmeye koyduğumuz 25. maddedeki aylık 150 TL net iyileştirme ücreti ile 26. maddedeki Kurban ve Cumhuriyet Bayramları’nda net olarak ödenecek 250 TL ücretin ödenmesi konusunu bazı şartlara bağladık. Buna göre aylık 150 TL’lik iyileştirme ücreti ile bayramlarda ödenen yardım ödemelerinin çalışanların ailelerine sosyal ve kültürel yardım amacıyla yapılmasını ve çalışan personelin sosyal yardımlar tutarını eş ve çocuklarının kültürel gelişimi amacıyla kullanması şartını getirdik. Eşini ve çocuklarını kültürel aktivitelerden yararlandırmayan, eşine ve çocuklarına şiddet ve baskı uygulayan personelden ise bu ödemeler kesilecek. Bu tür baskı ve şiddete maruz kalan çalışan eşlerinin şikayetleri de belediyemize ait Etik Kurulu Komisyonu tarafından incelenerek şiddet uygulayan eşten kesilip mağdur olan eşe verilecek. Bu kapsamda aylık 150 TL olmak üzere yıllık bin 800 TL ile bayram ücretleri de 500 TL mağdur eşe verilecek. Yani eşine şiddet uygulayıp bu paraları eş ve çocuklarının kültürel gelişiminde kullanmayan personelin yıllık toplam 2 bin 300 TL’si mağdur olan eşe aktarılacak. Türkiye’de ilk kez bir toplu sözleşmeye eklenen bu maddedeki amacımız şiddet gören eşi korumak. Burada özellikle kadın demiyoruz. Burada şiddet gören çalışan erkek de olabilir. Bu sebeple her iki kesimi de koruma altına alıyoruz” diye konuştu.

TÜM BEL-SEN Genel Başkanı Vicdan Baykara ise, Çanakkale Belediyesi ile yaptıkları toplu sözleşmede böyle bir maddenin yer almasına sevindiklerini belirterek, “Bu maddenin her kesime örnek olmasını istiyorum. Kadına şiddetin artığı Türkiye’de Çanakkale Belediyesi’nin böyle bir maddeyi sözleşmeye ekleyerek eşleri koruma altını almasını taktir ediyorum” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından 27’si sözleşmeli toplam 239 çalışanı ilgilendiren toplu sözleşmenin imzası gerçekleştirildi. İmza töreninden sonra ise pasta kesimi yapıldı. İmza törenine belediye başkan yardımcıları ile belediye çalışanları katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir