Çanakkale Belediyesi’nden Kurban Bayramı Hazırlıkları ve Önlemleri

Çanakkale Belediyesi’nden Kurban Bayramı Hazırlıkları ve Önlemleri
19 Kasım 2009

Çanakkale Belediyesi yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle gerekli hazırlıkları yaparak önlemler almaya başladı.

Çanakkale Belediyesi yetkilileri vatandaşların rahat bir ortamda kurbanlık hayvanlarını alabilmeleri ve kesimlerini yaptırabilmeleri için eski beton santrali alanında bulunan kurban satış ve kesim alanında gerekli düzenlemelerin yapıldığını belirterek, ?Bu konuda belediyemizin ilgili birimleri koordineli olarak çalışmalarını sürdürüyor. Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince alanın gerekli bakımları yapılırken, alana giden yolların asfalt bakımları gerçekleştirildi. Olası bir yağmura karşı Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekiplerince alanda su birikimlerine meydan vermemek amacıyla yağmur kanallarının bakımları yapıldı, kesim yerlerinin çeşmeleri ve su giderleri temizlendi. Ayrıca Elektrik Teknisyenliği?nce alanın aydınlatmalarının kontrolleri yapılarak bakımları gerçekleştirildi. Zabıta Müdürlüğü Trafik ekiplerimizde alanın peron ve yol çizgilerini çizerek alanın etrafındaki araç park alanlarının zemin iyileştirmesini yapıp kurban satış ve kesim alanını gösteren yönlendirici levhalar şehrin muhtelif yerlerine kuruldu? dedi.

Belediye yetkilileri 20 Kasım 2009 Cuma gününden itibaren kurban satışlarının yapılmaya başlayacağı alanın dışında satış işlemi yapılamayacağını da belirterek, ?Belirlenen satış alanına menşe şahadetnamesi, veteriner sağlık raporu, pasaportu( büyükbaş hayvanlar için) bulunmayan hayvanlar kesinlilikle alınmayacak. Büyükbaş hayvanlar mezbahada, küçükbaş hayvanların ise Çanakkale Belediyesi?ne ait küçükbaş hayvan satış ve kesim alanında kesim işlemleri gerçekleştirilecek. İl Kurban Hizmetleri Komisyonu kararı ile meydan, park, cadde, sokak gibi halka açık ortak alanlarda kurbanlık hayvan satışı ve kesimi yapılması yasaklandı. Kesim için uygun yeri olanlar akar suyu, beton zemin, askı sistemi ve etrafının kapalı olduğu alanlarda ve kendi bahçelerinde kurbanlarını kesebilecekler. Kurban Hizmetleri Komisyonundan izin alan sitelerin ortak alanları, araç yıkama istasyonları, besi çiftlikleri ve büyük marketlerin diğer organizasyonlara da kesimlere müsaade edildi? dedi.
Kurban Bayramı dolayısıyla kurban satış ve kesim alanına 21 Kasım ile 26 Kasım 2009 tarihleri arasında sabah saat 10.00?dan akşam 18.00?e kadar Öğretmen Evi Durağı?ndan belediye önü, stadyum, Balıkesir caddesi istikametinden ücretsiz seferlerin başlanacağını da belirten belediye yetkilileri, ?Ayrıca sanayi bölgesine giden Ç-8 hattında araçlar da saat başı kurbanlık satış ve kesim alanının yakınından geçecek? dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir