Çanakkale Belediyesinden Olumsuz Hava Koşullarına Yönelik Alınacak Tedbirler

Çanakkale Belediyesinden Olumsuz Hava Koşullarına Yönelik Alınacak Tedbirler
12 Şubat 2021

Çanakkale Belediyesi, hafta sonu itibarıyla başlaması ve aralıklarla yaklaşık bir hafta boyunca sürmesi beklenen kar yağışıyla ilgili açıklamalarda bulundu;

Çanakkale’de hafta sonu itibarıyla başlaması ve aralıklarla yaklaşık bir hafta boyunca sürmesi beklenen kar yağışı ve hava sıcaklıklarının 0 derecenin altına düşmesi ile oluşacak buzlanma ve olumsuz hava koşullarına ilişkin Çanakkale Belediyesi tarafından gerekli önlemler alındı. Olumsuz hava koşullarına yönelik kentlilerin de uzmanların uyarılarını dikkate alarak, tedbirli olması önem arz etmektedir.

12 Şubat 2021 Cuma günü sabah saatlerinde 112 Acil Çağrı Merkezinde Çanakkale Valisi İlhami Aktaş başkanlığında gerçekleşen ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın da katılım sağladığı toplantı kapsamında, önümüzdeki günler için kentte beklenen olumsuz hava koşullarına yönelik alınacak önlemler ve yürütülecek faaliyetlerle ilgili bilgi alışverişi gerçekleştirdi. Bu toplantının ardından Çanakkale Belediyesinde de Belediye Başkan Yardımcıları, Birim MüdürleriBirim Sorumluları, Sivil Savunma Uzmanı ve İş Sağlığı Uzmanlarından oluşan Acil Durum Yönetim Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen acil durum toplantısında, kent merkezinde yürütülecek çalışmalar ve alınacak tedbirler A’dan Z’ye görüşüldü.

Bu kapsamda, Çanakkale Belediyesine bağlı ekipler, beklenen kar yağışı ve buzlanmaya karşı mücadele edecek olan kar küreme araçları ve tuz serpme araçlarını hizmete hazırladı. Bu kapsamda 24 saat görev başında olacak olan ekipler, kent genelinde yaşanabilecek tüm olumsuzlukların önüne geçmek amacıyla gerekli çalışmaları yapacaklar. Ekipler, ana ulaşım arterleri, kavşaklar, taşıt ve yaya köprüleri başta olmak üzere toplu taşıma ulaşım araçlarının güzergahlarının açık kalmasına öncelik vererek, kent genelinde çalışmalarını yürütecekler. 

Çanakkale Belediyesinin çalışmalarının yanı sıra, kentlilerin de olumsuz hava koşullarına yönelik gerekli tedbirleri almaları gerekmektedir. Bu kapsamda, kentlilerin gerekmedikçe dışarıya çıkmamaları, dışarıya çıkmalarını gerektiren durumlarda toplu taşıma araçlarını kullanmaları, kendi araçları için ise kesinlikle kar lastiği, zincir vb. tedbirlerini almaları gerekmektedir. Kentlilerin, dışarıda bulundukları süre zarfında oluşması muhtemel sarkıtlara ve buzlanmalara karşı da dikkatli olması önemlidir. 

Beklenen soğuk hava koşulları kapsamda kentlilerin su sayaçları ve tesisatlarında meydana gelebilecek “don” tehlikesine karşı da dikkatli ve tedbirli olmaları önem arz etmektedir. Bu doğrultuda; açıkta olan su borularının ve sayaçların soğuk hava ile temas etmeyecek biçimde çeşitli yalıtım malzemeleri (cam yünü, talaş, poliüretan kauçuk vb.) ile kapatılması, buz tutan su sayaçlarının ise herhangi bir ısıtıcı ile ısıtılmaması çok önemlidir. 

Kentliler, Belediyeye ilişkin işlem ve su yükleme gereksinimlerina yönelik de hafta sonu da hizmet verecek olan veznelerimizden ve akıllı veznelerimizden yararlanabilecekleri gibi, olumsuz hava koşullarında kıdemli kentliler ve engelli kentliler başta olmak üzere dışarıya çıkamayacak durumdaki kentliler öncelikli olmak üzere Mobil Su Yükleme ve Tahsilat Aracı da hizmet verecektir.

Çanakkale Belediyesi, bununla birlikte soğuk hava koşullarında sokakta kalan vatandaşlara da yardım eli uzatıyor. Bu kapsamda Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğüne, 112 Acil Çağrı Merkezine ya da doğrudan 444 17 17 numaralı Çanakkale Belediyesi Çağrı Merkezi üzerinden Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğüne yönlendirilen istek ve ihbarlar sonucunda, sokakta kalan vatandaşların sıcak mekanlara yerleştirilmesi sağlanmaktadır. Kentliler, olumsuz hava koşullarında barınma ihtiyacı bulunduğunu düşündükleri vatandaşlar için de belirtilen kurumlarla iletişime geçebilirler.

Diğer yandan, soğuk hava koşullarında can dostları da unutmuyoruz. Çanakkale Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerince gerekli koordinasyon sağlanmış olup kent genelindeki sokak hayvanlarına ilişkin rutin olarak düzenlenen besleme ve bakım faaliyetleri, olumsuz hava koşullarında da yürütülecektir. Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, soğuk hava koşullarında güçten düşen can dostları Çanakkale Belediyesi Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde misafir edecektir. Kentliler de kapılarının önlerine mama ve su bırakarak, can dostların beslenmesine katkıda bulunabilirler.

Çanakkale Belediyesi, kentte beklenen olumsuz hava koşulları ve oluşabilecek acil durumlara ilişkin kurulacak Kriz Masası koordinesinde 724 hizmet verecek olup kentlilerin de bireysel olarak gerekli önlemlerini almaları önemlidir. Acil durumlarda 112 Acil Çağrı Merkezi ve Belediyein 444 17 17 numaralı Çağrı Merkezi 724 hizmet verecektir. 

www.canakkale.bel.tr
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir