Çanakkale Belediyesi’nden Proje Atağı

08 Ocak 2009

Çanakkale Belediyesi, Onsekiz Mart Üniversitesi, Kent Konseyi, Genç Adım Derneği ve Doğa Sporları, İzcilik Gençlik Spor Kulübünün ortaklığında AB fonlarından sağlanan finansmanla “Birlikte Yönetim” isimli projesini hayata geçirdi.

Proje ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bir süredir üzerinde çalışıp ciddi emek harcadıkları “Birlikte Yönetelim” isimli, gençlik ve demokratik katılım temalı projelerinin, Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından kabul edilip Avrupa Birliği tarafından finanse edildiğini belirterek, “Birlikte Yönetelim” Projesi birkaç yönden kent için önemlidir. Bunlardan birincisi, bu proje kentte var olan iki ayrı sivil toplum kuruluşu (Genç Adım Derneği ve Doğa Sporları İzcilik, Gençlik ve Spor Kulübü), bir sivil katılım platformu (Kent Konseyi) ve iki kamu kurumunun (Çanakkale Belediyesi ve Onsekiz Mart Üniversitesi) ortaklığına sahne olmuştur. Belki daha da önemlisi bu ortaklık, başarılı bir çalışmayı doğurmuş ve verimli bir sonuç alınabilmiştir. Artık bilinmektedir ki, Çanakkale Belediyesi olarak yıllardır üzerinde durduğumuz demokratik katılım ve birlikte yönetişim çalışmalarımız ve girişimlerimiz meyvelerini vermekte, kentteki kurum ve kuruluşlar, somut başarılar sağlayan ortaklıkları oluşturabilmektedirler. Bu yaklaşıma sahip kurumlarımızı tebrik ediyor ve oluşan bu ortaklık atmosferinden gurur duyduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi.

Başkan Gökhan, projede ikinci önemli noktanın ise gençlere verdikleri önemin, sadece kentte değil, ulusal ve hatta uluslararası boyutta takdir edilmesi olduğunu da belirterek, “Bu önem ve takdirden kasıt şudur. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Başkanlığı tarafından, sadece son bir yılda beş tane uluslararası gençlik projemiz kabul edilmiş ve bu projeler kentimizde uygulanmış ya da uygulanmaktadır. Üstelik bütün bu projeler Avrupa Birliği tarafından başarılı bulunarak, bütün giderleri yine AB tarafından karşılanmıştır. Yani hem kente ve kentli gençliğe hizmet edilmiş, hem de, kent ekonomisine dış kaynaklı önemli katkılar sağlanmıştır. Bu takdir ve önem kendisini, kentimiz gençliğinin yurt dışına açılması ve gençlik vizyonlarının geliştirilmesinde de ifadesini bulmuştur. Çanakkale’de uygulanan projelerimiz dışında, yine sadece son bir yılda, çeşitli kesimlerden gençlerimiz, Litvanya, Belçika, Bulgaristan ve Almanya’ya giderek, çalışmalarda bulunmuş ve kentimiz ile ülkemizin tanıtımına katkı sağlamıştır. Bu projelerde de, gençlerimizin bütün giderleri yine Çanakkale Belediyesi’nin girişimleriyle, dış kaynaklardan sağlanmıştır. Bu projelerden bugüne kadar Çanakkaleli 70’e yakın genç faydalanmıştır” dedi.
“Birlikte Yönetelim” projesinin yönetim anlayışlarının gençlere verdiği önemin bir başka göstergesi olduğunu da belirten Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Bu projenin ortakları, Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale Kent Konseyi, Genç Adım Derneği ve Doğa Sporları İzcilik Gençlik ve Spor Kulübü’dür. Bu kurum ve kuruluşlar, projenin bu aşamasında, projenin duyurulması, kentte proje yoluyla gençlerin demokratik katılımına karşı duyarlılık oluşturulması ve projenin hedef kitlesi olan gençlerin motivasyon çalışmalarını sürdürmektedir. Şubat ayında hedef gruptaki gençlerin, yerel yönetimde söz sahibi kurum ve kuruluşlar ile kamu yönetimi konularında bilimsel çalışmalar yapan değerli akademisyenlerle bir araya gelmeleri sağlanacaktır. Bu buluşmalar bilimsel altyapıya sahip seminer ve paneller şeklinde gerçekleşecek; bu çalışmalara sivil toplum kuruluşları da dahil olacak ve yönetişim konusunda kentte yer alan tüm birimler, gençlerle fikirlerini tartışma fırsatı yakalayacaktır. Mart ayında, kentteki sivil toplum kuruluşlarının, kent gençleriyle birlikte bir fuar gerçekleştirmeleri sağlanacak, bu fuar ile kente emeği geçen tüm sivil toplum kuruluşları kendilerini tanıtma ve vizyonlarını gençlerle birlikte geliştirme olanağı bulacaktır. Bu fuar sonunda, bir de “yerel STK Rehberi” broşürü oluşturulacaktır. Yine Mart ayından itibaren, bu çok ortaklı gençlik ve demokratik katılım temalı projenin en önemli sonucu olarak, bir gençlik ofisi oluşturulacaktır. Ofisin donanımına kadar yine kent ekonomisine bir katkı olarak, dış fonlarla uygulanacak projemizin sonunda, biz Çanakkale Belediyesi olarak bu ofisin devamlılığının sağlanması konusunda kararlıyız. Böylece, projenin oluşturacağı fırsatları değerlendirerek, kentteki gençliğin bu fırsatlardan çarpan etkisiyle yararlanmasını sağlamayı planlıyoruz. Elbette bu devamlılık ile yönetim anlayışımızın en önemli parçalarından biri olan gençlerin, kent yönetiminde söz sahibi olabilecekleri bir başka mekanizmayı daha hayata geçirmeyi arzuluyoruz. 7 bin 45 Avro’luk projemiz ise 5 ayda sona erecek” dedi.

“YENİ PROJELERİMİZLE YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, AB fonlarına başvurularının devam ettiğini de belirterek, “Son dönemde kabul edilen “Birlikte Yönetelim” projesi haricinde 3 proje başvurumuz daha Avrupa Birliği tarafından kabul edildi. Bu projelerden birini önümüzdeki Şubat ayında uygulamaya başlayacağız. “Avrupa Değerlerini Öğrenmek” isimli bu projede yurtdışından (İtalya, Yunanistan, Slovakya) ortak kuruluşlarımızla birlikte AB tarafından getirilen yeni uygulamalar konusunda eğitim amaçlı bir proje gerçekleştireceğiz. Kabul edilen projelerimizden bir diğerinin uygulaması ise Nisan ayında başlatılacak. “Dedeler Savaştı, Torunlar Barış İçin Buluşuyor” isimli projemizde, 1. Dünya Savaşı’nda Çanakkale’de savaşan ülkelerin çocukları kentimize gelecekler ve tüm dünyaya barış mesajı verecekler. Barışın kenti Çanakkale olarak biz bu projeyi Çanakkale’de gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz. Üçüncü projemizin uygulamasına Mayıs ayı içerisinde başlayacağız. Bu projemizde ise amacımız, bireylerin kişisel gelişimi amacı ile sportif faaliyetler gerçekleştirmeleri. Yine yurtdışından ortaklarımız (Macaristan, Romanya, Yunanistan, Polonya, Bulgaristan) ile gerçekleştirdiğimiz bu projede proje katılımcılarına açık hava sporları konusunda eğitimler verilecek” dedi.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir