Çanakkale Belediyesi’nin ‘Avrupa Birliği Değerlerini Öğrenmek’ Konulu AB Projesi Start Aldı

04 Şubat 2009

Avrupa Birliği değerlerini öğrenmek, yaygınlaştırmak ve konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak amacı ile Çanakkale Belediyesi?nin başvurusu ile gerçekleştirilen ?Learning About EU? isimli eğitim kursu projesi start aldı.

Avrupa Komisyonu tarafından değerlendirilerek başarılı bulunup hibe almaya hak kazanan projenin önemine değinen Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan 4 ülkeden 15 öğrenci ile bir araya geldi. 16 bin 434 Avro?luk projenin AB tarafından getirilen yeni düzenlemelerin yerel yönetim kurumlarınca öğrenilmesine katkı sağlamanın yanında AB değerleri (tarih, kurumlar ve politikalar) konusunda da farkındalık sağlamayı amaçladığını belirten Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ?AB değerlerini anlatmayı amaçlayan bu proje 8 gün boyunca Çanakkale?de gerçekleştirilecek. Proje Çanakkale Belediyesi (Türkiye), Ufficio Scambi Internazzionale (İtalya), Thessolanaki Municipality (Yunanistan) ve CVC Regional Youth Centre (Slovakya) gibi kurumların ortaklığı ile yapılacak. Avrupa Komisyonu Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından onaylanarak yürürlüğe giren projenin toplam bütçesi 16 bin 434 Avro olarak belirlendi. Proje bir yandan Avrupa vatandaşlığını ve katılımcılığı hedeflerken, diğer bir yandan da 2009 yılının Avrupa Parlamentosu seçimleri için hazırlık yılı olması nedeni ile AB kapsamında da önemli bir bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda, proje katılımcılarına, katılımlarından dolayı uluslararası geçerliliğe sahip bir sertifika verilecek? dedi.

Çanakkale?nin tarihi ve turistik yerlerini gezdiklerini belirten katılımcılar ise 8 gün boyunca yapacakları çeşitli aktivitelerle projenin verimli olacağına inandıklarını söylediler.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir