Çanakkale Belediyesi’nin Fevzipaşa Mahallesi’nde Bulunan Hizmet Binasında Arama

04 Nisan 2012

Çanakkale’de polis ekipleri, Fevzipaşa Mahallesi Belediye Hizmet Binasına operasyon düzenleyerek, arama yaptı.

Emniyet birimleri, saat 16.15 sıralarında Belediye’nin Fevzipaşa Mahallesi’nde bulunan hizmet binasına operasyon düzenledi. Sivil polisler, arama emriyle binada bulunan bilgisayar, evrak ve makbuzlar üzerinde inceleme başlattı.

ÇANAKKALE BELEDİYE BİNASINDA 9 SAAT SÜREN ARAMA
Çanakkale’de polis ekipleri, Belediye Hizmet Binasına operasyon düzenleyerek 9 saat süren arama yaptı.
Emniyet birimleri, saat 16.15 sıralarında Belediye’nin Fevzipaşa Mahallesi’nde bulunan hizmet binasına operasyon düzenledi. Sivil polisler, arama emriyle binada bulunan bilgisayar, evrak ve makbuzlar üzerinde inceleme başlattı. Belediye binasında yapılan arama sırasında evlerinde bulunan bazı memurlar çağırılırken, çok sayıda evrak ve bilgisayar kayıtlarına da el konuldu. CHP’li Belediye Meclis Üyesi Avukat Muharrem Erkek, saat 23.45 sıralarında belediye hizmet binasına gelerek emniyet birimlerinden arama hakkında bilgi aldı. Muharrem Erkek, bina çıkışında yaptığı açıklamada yapılan aramanın daha önce yapılan imzasız bir mektup ihbarı sebebiyle savcılığın evrak istemesinden kaynaklandığını belirterek, “Bizler şeffaf belediyeleriz. Savcılıktaki bir soruşturma dosyası ile ilgili Savcımız mahkemeden talepte bulunmuş. Sadece su işlerimizden bazı evraklar isteniyor. Tabi evraklar çok yoğun olduğu için hepsinden birer suret çıkarılıyor. Birde bazı bilgisayarların hard disklerinden imaj alınıyor. Bunun dışında herhangi bir kişinin gözaltına alınması veya ifadesi söz konusu değil. Yargının böyle bir talebi varsa tabi bizde bunu yerine getireceğiz. Gerekli evrakları alıp gidecekler. Soruşturma devam edecek. Soruşturma sonucunda biz inanıyoruz ki, herhangi bir şey çıkmayacaktır. Tabi herhangi bir şey çıkması durumunda bundan en fazla mutlu biz oluruz. Zaten CHP’li belediyeler denetlenmekten çok mutlu. Özellikle son dönemlerde hem Sayıştay’ımız, hem İçişler Bakanlığımız, hem de yargımız tarafından her türlü denetime tabi tutuluyoruz” dedi.

Belediye hizmet binasında yaklaşık 9 saat süren aramanın ardından ise evraklarla bilgisayar kayıtlarının örneklerini alan ekipler binadan ayrıldılar.

Öte yandan söz konusu ihbar mektubunun belediyedeki su borçların bir kısmının silinmesi ve akıllı sayaçlar ile ilgili olduğu öğrenildi.

ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN’DAN BELEDİYEDE 9 SAAT SÜREN POLİS ARAMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, gece belediye binasında yapılan 9 saatlik polis araması ile ilgili olarak, “Biz denetlenmekten çekinmiyoruz. Yeter ki denetlemenin sonunda ne olup ne bittiği açıkça ortaya çıksın ve bu kamuoyu ile paylaşılsın” ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili İHA’ya açıklamalarda bulunan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, belediye binasında yapılan aramanın gerekçesinin 1 yıl önce meydana gelen bir olay olduğunu belirterek, “Belediye Su Kanal Müdürlüğünde normal su sayaçları bölümünde, 1 yıl önce belediyeye savcılık tarafından sorulan sorular vardı. Onlara cevap vermiştik. Dün onun ile ilgili evrakların temini için emniyetten ilgili uzmanlar gelmiş. Tabii özellikle vatandaşların rahatsız olmaması için akşamüstü gelmişler. Gece geç saate kadar evrak ve CD’leri almışlar. Zaten biz daha önce savcılığın aynı konudaki sorularına cevap vermiştik. Onların belgeleri niteliğinde gelip o belgeleri elde etmişler. Herhangi bir suçlama, gözaltı yok. Yani bir yıl önceden gelişen bir süreç. Herhalde bir şikayet var. Hatta biz bu hususta 2 ay önce de Sayıştay denetçileri tarafından da denetlendik. Bu kapsamda su kanal bölümü de denetlendi. Hatta sorular işlemler ile ilgili denetim de yapılmıştı. Herhangi bir soruna rastlanmadı. Galiba savcılık da soruşturmasını tamamlamak için belgelere ulaşmak istedi. Onunla ilgili uzman polislerin gelip belgeleri temin etmesi ile ilgili süreç bu” dedi.

“BİRİLERİ ISRARLA SORUŞTURMANIN DERİNLEŞTİRİLMESİ İÇİN BASKI YAPIYOR”
Başkan Gökhan, İzmir’de CHP’li belediyede yaşanan olayların ardından CHP’li Çanakkale Belediyesi’nde de bu şekilde aramaların yapılmasının sorulması üzerine de şu açıklamayı yaptı: “Bu konu ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. Burada önemli olan sıkıntı şu. Her imzasız mektup değerlendirilip uzun uzun irdeleniyor. Arkasından birileri koşturuyor. Biraz da bizlerin CHP’li belediyeler olmasının da dezavantajı var açıkçası. Halbuki bizler incelenen konularda cevapları vermiştik. Sayıştay tarafından ve bizim iç denetçimiz tarafından denetlendi. Ama herhalde birileri ısrarla soruşturmanın derinleştirilmesi için baskı yapıyor. Savcı da bu sonunda belgeler üzerinden bu incelemeyi yaptıracak. Bir bakıma da bu denetlemeler iyi oluyor. Bu konular dedikodu halinde kalacağına incelensin ve gerçekler ortaya çıksın. Herhangi bir suistimal ve suç unsuru varsa elbette ki bunun saklanması söz konusu olamaz. Buna da zaten ‘evet’ deyip göz yummayız. Kamu vicdanı da rahatlar.”

“BİZ DENETLENMEKTEN ÇEKİNMİYORUZ”
Başkan Gökhan, yerel seçimlerin yaklaştığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu tür denetmelerin seçimleri etkileyeceği düşünülüyorsa yanlış düşünüyorlar. Çünkü Çanakkale halkı kimin ne olduğunu gayet iyi bilir. Bunun seçimle bir alakası yok. Çünkü sonuç itibarıyla orada bütün birimlerde çalışanların hepsi kamu görevlisi. Dolayısı ile sorumluluğu olan insanlar. Onların seçim ile ilgili bir alakası yok. Onlar görevlerini yapıyor. Görevlerini yaparken bilerek veya bilmeyerek hata yaptılarsa bunun zaten gereği yapılıyor. Biz sadece savcı tarafından denetlenmiyoruz. Üstelik denetimler şimdi daha da derinleşti. Eskiden yılda bir kere gelirlerdi. Artık yılda 3 kere geliyorlar. Dolayısı ile belediyelerin denetimleri arttı. Ama buna rağmen eksik ve yanlış yapılan birtakım hususlar olabilir. O da denetimlerle ortaya çıkacaktır. Biz denetlenmekten çekinmiyoruz. Yeter ki denetlemenin sonunda ne olup ne bittiği açıkça ortaya çıksın ve bu kamuoyu ile paylaşılsın” ifadelerini kullandı.

Emniyet birimleri dün akşam saat 16.15 sıralarında belediyenin Fevzipaşa Mahallesi’nde bulunan hizmet binasına operasyon düzenlemiş, 9 saat süren aramanın ardından binadan çok sayıda belge ile bilgisayar kayıtlarını almıştı.

İHA

Yorumlar...
  • melih şencan
    05/04/2012 13:11

    Çanakkale belediyesinin hizmetlerinden genel olarak memnun olmakla birlikte adının bu tarz olaylarla anılması son derece üzüntü verici,duyduğuma göre belediye eski oypanın önündeki alanı ücretli otopark olarak birilerine vermiş,belediye otopark sorununu bu şekilde mi çözeceğini sanıyor,insanların evlerinin önleri ve sokaklar birilerine çıkar sağlamak için parsellenmesi sosyal demokrat bir belediyeye bence yakışmıyor

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir