Çanakkale Belediyesi 5.Çanakkale Bienali Hakkında Konuştu!

07 Eylül 2016

Çanakkale Belediye Başkanlığı, Uluslararası 5. Çanakkale Bienali Genel Sanat Yönetmeni Beral Madra’nın hakkında kamuoyunu meşgul eden haberleri ve ardından yaşanan süreci değerlendirdi. Bienalin iptal edilmemesi için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını belirten belediye yetkilileri, “Bienalin her ne kadar sadece destekleyicisi olsak da, iptal kararını alan asıl ekip gibi emek, özveri ve alın terimiz bulunmasa da, Bienalin gerçekleşeceği mekânlarda sergi kurmak için sabahlamamışız olsak da Bienal bizim kıymetlimizdir. Bienalin siyasi mülahazalara kurban edilmesi, koparılan gürültüden çekinip kulakların tıkanması ve geri adım atılması bizim de hiç arzu etmediğimiz, hiç desteklemediğimiz bir durumdur” açıklamasında bulundu.

Uluslararası 5. Çanakkale Bienali’nin iptal edilmesinin ardından kentte tepkiler sürüyor. Bugün konuyla ilgili açıklama yapan Çanakkale Belediye Başkanlığı, haklarında çıkan asılsız haberler olduğunu belirterek bienalin iptal süreci hakkında çeşitli değerlendirmelerde bulundular. Çanakkale Belediye Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bienal Kentin Önemli Sanat Etkinliklerinden Biridir
“Çanakkale; insanlar, yaşam biçimleri, sosyal statüler arasında derin farklılıkların olmadığı, herkesin, her kesimin bir arada saygı, hoşgörü içinde, huzurlu, dingin yaşam sürdüğü bir kenttir. Hep böyle bir kent olarak kalması, bizim gibi olmayana tahammülün hiç azalmaması için de hepimizin ortak sorumlulukları ve ödevleri olduğu hiç unutulmamalıdır.
Kentte barış ve huzur ortamını koruyup, kollayabilmenin en önemli sorumluluk ve ödevlerden biri de kuşkusuz ki, birlikte hareket etme ve katılımcılık anlayışının altyapısını oluşturmaktan geçer. Bu alt yapı Çanakkale’ye; üniversite-turizm ve kültür kenti olmak gibi önemli bir misyon yüklemiştir.
Bu misyonun üzerine oturduğu ayaklardan kültürü güçlendirmek, katkı sunmak adına 2008 yılında ilk kez düzenlenen Bienale ev sahipliği yaptık ve Çanakkale Belediyesi olarak da, çağdaş sanat adına düzenlenen bu çok önemli uluslararası etkinliğin destekçisi olduk. Bienal ile birlikte kentin sokaklarının, roman mahallesinin, önünden pek çok kez geçip hiç fark etmediğiniz bir mekânın, adeta birer sanat galerisine dönüşmesi, Çanakkale’nin adının Bienal düzenlenen bir kent olarak dünya çapında tanınmasına yol açtı, kentimize değer kattı.
Bu başarılı süreç ardından Çocuk Bienalinin de doğumunu getirdi. Geçtiğimiz yıl 2.si düzenlenen Çocuk Bienali’ de kentimizi sanat adına önemli ve ayrıcalıklı kılan önemli sanat etkinliklerinden biridir.
Geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen Bienallerde, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde sanatla ilgili eğitimler alan onlarca öğrenci Bienale gönüllü destek verdi, günlerce gecelerce sergi hazıklıkları için çalıştı. Karşılık beklemeden çalışan, tek karşılığı ileride ki sanat yaşamlarına ciddi bir alt yapı oluşturmak olan bu gençleri daha da yüreklendirmek adına, dünyanın en önemli sanat etkinliklerinden biri olarak gösterilen Venedik Bienali’ne gittik, gençlerin gözünde ki ışığı hep birlikte gördük.
Kültür gibi; kimsenin tekeline alamayacağı özel ve önemli bir konuda kentin resmi-sivil dinamikleri, ulusal ve uluslararası arenada kültür adına çalışmalar yürüten önemli kurum ve kuruluşlar, kentin yerel yönetimi olanaklarımız ölçüsünde Bienalin Çanakkale’de sürdürülebilir kılınması adına ciddi çabalar verdik, önemli işlere imza attık.”

İstemeyerek de Olsa Kararlarına Saygı Duyduk

“Çünkü biliyor ve hala inanıyoruz ki, yerel yönetim anlayışımızın ayrılmaz bir parçası, aynı zamanda insanları, farklılıkları, kültürleri bir araya getirmenin belki de en doğru yolu olan sanat aracılığı ile demokrasi ve barış kültürünün gelişmesine de katkı sunarız.
Hele ki yaklaşan ve kendisine tema olarak, coğrafyamızın en ciddi sorunlarından göçü alan, karşı kıyıya ulaşma umudunun hazin sonunun fotoğrafı hiç silinmemek üzere belleklerimize kazınmış Aylan Kurdi bebeğe ithaf edilmiş 5. Uluslararası Çanakkale Bienali ile; barışa, huzura, dinginliğe susadığımız şu zor günlerde, Bienalin Çanakkale’den yayacağı hoşluğun, derinliğin dalga dalga tüm ülkeye ve dünyaya yayılmasını umut ediyorduk.
Ancak, Uluslararası Çanakkale Bienalinin Genel Sanat Yönetmeni Sayın Beral Madra’nın hakkında kamuoyunu meşgul eden haberlerin ardından, Bienal ekibinden kendi özgür iradesiyle ayrılma kararını öğrendik ve saygıyla karşıladık. Sayın Madra çekilme kararının ardından, kendisini muhatap alan bu süreçten Bienal ekibinin ve sanatçıların etkilenmemesi ve Bienalin mutlaka yapılması yönünde görüşlerini de belirtmiştir.
Ancak Uluslararası Çanakkale Bienali Genel Direktörü Seyhan Boztepe, CABININ Yönetici Küratörü Deniz Erbaş, Çanakkale Belediye Başkanı ve ekibinin tüm ısrarlı çabalarına rağmen, çekinceler taşıdıkları gerekçesiyle, Uluslararası 5.Çanakkale Bienalinin yapılmaması yönünde ki kararlarında ısrar etmişlerdir.
Bienalin asıl yürütücüsü olan ekibe, kendilerince haklı buldukları gerekçelerinin, yaşanan süreçle ve sanatın başkaldıran duruşu ile örtüşmediğini, bu kararlarının hem kendileri hem de kurumumuz adına olumsuz sonuçlar doğuracağını ifade etmemize rağmen, istemeyerek de olsa kararlarına saygı duymaktan başka çıkar yol bulamadık.”

Barış Adına Düşündürücü Ve Kaygı Verici

“Bienalin her ne kadar sadece destekleyicisi olsak da, iptal kararını alan asıl ekip gibi emek, özveri ve alın terimiz bulunmasa da, Bienalin gerçekleşeceği mekânlarda sergi kurmak için sabahlamamışız olsak da Bienal bizim kıymetlimizdir. Bienalin siyasi mülahazalara kurban edilmesi, koparılan gürültüden çekinip kulakların tıkanması ve geri adım atılması bizim de hiç arzu etmediğimiz, hiç desteklemediğimiz bir durumdur.
Ayrıca kamuoyunda ön planda Bienal’in genel sanat yönetmenini, arka planda Bienali ve sanatı, asıl olarak da Çanakkale Belediye Başkanını hedef alan itibarsızlaştırma rüzgârına kapılarak, demokrasiyi dillerinden düşürmeyenler tarafından yapılan açıklamalar, kendisi gibi düşünmeyenin düşüncesine tahammülsüzlük, demokrasi, özgürlükler ve barış adına da son derece düşündürücü ve kaygı vericidir.
Çanakkale Belediyesi ve Başkanı bugüne dek halkın vicdanını yaralayacak hiçbir işlem ve söylemde bulunmamıştır. Etkinliklerimiz için cesaretle seçtiğimiz isimler, her zaman ülkemizin, insanımızın aydınlanması, demokrasinin daha da gelişmesi, barış ikliminin kalıcı kılınması adına mücadele vermiş isimlerden oluşmuştur ve Çanakkale halkı etkinliklerimize her zaman yoğun ilgi göstermiştir.
Ülkemizin içinden geçtiği şu zor günlerde sanatı, sanatçıyı küstürmek, “Bütün toplumu kucaklayan, herkes tarafından kabul görmüş onurlu sanatçı” gibi anlamakta güçlük çekilen sözler sarf etmek, şu sürece hiçbir katkı sağlamayacağı gibi, toplumsal barışı da olumsuz etkileyecektir.
Sanatın ve sanatçının herkes tarafından kabul görmek gibi bir derdi yoktur, bir sanatçıyı da onurlu ya da onursuz addetmeye hiç birimizin hakkı yoktur.
Sonuç itibarıyla; Çanakkale Belediyesi’nin, 5. Uluslararası Çanakkale Bienali’nin iptali kararına karşı çıkmadığı, iptal kararını desteklediği, maddi katkısını çektiği için iptal kararı alındığı haberleri asla gerçeği yansıtmamaktadır.
Aksine Bienalin Mayıs ayında İstanbul’da ulusal ve uluslararası basın mensuplarının huzurunda gerçekleşen basın toplantısında, Çanakkale Belediye Başkanı Sayın Ülgür GÖKHAN’ ın Aylan Bebeğe itfah ettiği Bienalin gerçekleşemiyor olmasından dolayı üzgün ve sanat adına kaygılı olduğumuzu kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir