Çanakkale’de Bir İlk: ECMO Cihazı Onlarca Hayat Kurtaracak

Çanakkale’de Bir İlk: ECMO Cihazı Onlarca Hayat Kurtaracak
31 Ocak 2017

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Aşgün, hastaneye yeni alınan ve ilk defa bir hasta üzerinde uygulanan ECMO yönteminin ardından operasyon ve cihaz hakkında açıklamalarda bulundu.

Yrd. Doç. Dr. Fatih Aşgün ameliyatı gerçekleşen hastanın astım hastası olduğunu ve bir ay kadar önce kalp krizi ile hastaneye başvurduğunu, taburcu olmasının ardından solunum sıkıntısı çekerek tekrar hastaneye geldiğini ve solunum cihazına bağlandığını ama istenilen sonucun alınamadığını kaydetti. Yrd. Doç. Dr. Aşgün, yeni alınan ve ilk defa bir hasta üzerinde uygulanan ECMO yöntemini kullanarak hastanın sağlığına kavuşmasını amaçladıklarını söyledi.

Kısaca bu yöntem ve cihaz hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Aşgün, Ekstrakorporal membran oksijenizasyonu (ECMO)cihazının bir tür ‘akciğer pompası’ olarak tanımlandığını söyleyerek, “Cihazın kullanım amacı, kalp ya da akciğerinde ağır problem olan hastaların organlarının görevini, geçici olarak bu cihaza devretmek. Bu sırada devam eden tedavilerde dinlenmeye alınan organların düzelmesine şans veriliyor. Tedavi, kalp ameliyatı sonrasında yoğun bakımda kötüleşen hastalar, ağır zatürree geçiren hastalar, ağır sepsis gibi enfeksiyonların yanı sıra yeni doğan bebeklerin ağır akciğer rahatsızlığı ve solunum sıkıntılarında da kullanılabiliyor” dedi.

Özellikle cihazın hastaneye kazandırılmasında Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Okhan Akdur’un emeğinin büyük olduğunu ve kendilerine, hasta ve hasta yakınları adına teşekkür ettiklerini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Aşgün “ÇOMÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesine alınan cihaz ve uygulanan bu yöntem hastalara umut olmaya devam edecek” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir