Çanakkale Boğaz Köprüsü Proje Çalışmaları Sürüyor

13 Temmuz 2011

Ulaştırma Bakanlığı’nın Çanakkale’ye yapacağı boğaz köprüsü projesi ile ilgili çalışmaların bütün hızıyla sürdüğü açıklandı.

Çanakkale İl Koordinasyon Kurulu’nda açıklamalarda bulunan Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Gelibolu Sütlüce köyü ile Lapseki Şekerkaya mevkiinde yapılması kararlaştırılan boğaz köprüsü ihalesinin 2012 yılında ihaleye çıkarılmasının düşünüldüğünü belirterek, “Çanakkale Boğaz köprüsü Kınalı’dan Savaştape’ye kadar 335 kilometrelik yolu kapsıyor. Bu yolun 64 kilometrelik kısmı da Çanakkale’de geçiyor. 1/5000’lik projelendirmeleri tamamlandı. Köprü Gelibolu ilçesinin 7,5 kilometre güneyindeki Sütlüce köyü ile Anadolu yakasındaki Lapseki ilçesinin 2,5 kilometre güneyindeki Şekerkaya mevkisi arasına yapılacak. Burada belirlenen güzergahta bir miktar sağa veya sola kayma durumu olabilir. Ancak köprü o bölgeye yapılacak” dedi.

BOĞAZ KÖPRÜSÜ 2 BİN 800 METRE UZUNLUĞUNDA OLACAK

Öte yandan, Çanakkale Boğazı’na yapılacak yeni köprü Sarıçay ile Kilitbahir güzergahı yerine Gelibolu Yarımadası’na girmeden Avrupa yakasında Gelibolu ilçesinin 7,5 kilometre güneyindeki Sütlüce köyü ile Anadolu yakasındaki Lapseki ilçesinin 2,5 kilometre güneyindeki Şekerkaya mevkisi arasına yapılacak. Daha önce bin 400 metre olarak planlanan köprünün yeni güzergahta 1600 metre olacağı öğrenilirken, dünyanın en uzun 4. asma köprüsü olacak yeni köprünün direklerden sonraki bölümleriyle birlikte toplam uzunluğunun 2 bin 800 metre olacağı ifade edildi. Üç gidiş ve üç geliş olmak üzere toplam altı şerit olarak inşa edilmesi planlanan köprünün Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyol Projesi’nin en önemli parçalarından birini oluşturduğu ve 5 milyar dolara mal olması düşünülüyor.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir