Çanakkale Boğazı ABD’nin Yakın Markajında

Çanakkale Boğazı ABD’nin Yakın Markajında
26 Temmuz 2015

İstanbul ve Çanakkale boğazlarının önemine değinilen ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) Raporu’nda, 2013’te bu boğazlardan geçen toplam ham petrol miktarının günlük ortalama 2,9 milyon varil olduğuna değinildi.
ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) Raporu’nda, Türkiye’nin, Rusya, Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerinden gelen petrol ve doğalgazın Avrupa’ya iletiminde stratejik öneminin giderek arttığı ifade edildi. Türkiye’nin boğazlarının deniz yoluyla petrol ulaşımı açısından dünyanın en fazla ham petrolünün geçtiği altıncı büyük geçit bölgesi olduğuna dikkati çekilen raporda, 2013’te deniz yoluyla iletilen toplam ham petrolün yüzde 5,1’inin Türkiye boğazlarından geçtiği vurgulandı.
Raporda, Kuzey Irak’ın Kerkük ve Erbil bölgelerinden boru hatları ve kamyonlarla taşınan ham petrolün, Türkiye’nin güneyindeki Ceyhan Limanı’ndan dünya pazarlarına açıldığı anımsatılarak, mayıs ayında günlük ortalama 550 bin varilin bu limandan küresel piyasalara iletildiği bilgisine yer verdi. Doğalgaz iletiminde de Türkiye’nin artan bir stratejik önemine vurgu yapılan raporda, ” Türkiye önemli bir doğalgaz merkezi (hub) olmaya hazırlanıyor” değerlendirmesine yer verildi.
Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin Önemi

Türkiye’nin en çok gaz ithalatı yaptığı ülke olan Rusya, Batı Hattı ile yıllık 14 milyar metreküp, Mavi Akım ile yılda ortalama 16 milyar metreküp gazı Türkiye’ye iletiyor. Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin 2018’de tamamlanmasıyla Azerbaycan’dan 16 milyar metreküp gazın hem Türkiye’nin tüketimine sunulması hem de Türkiye üzerinden Avrupa’ya ihracı öngörülürken, bu boru hattının kapasitesinin 2023’te 23 milyar, 2026’da ise 31 milyar metreküpe çıkması planlanıyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir