Çanakkale Boğazı Girişinde Dalgıçların Ölüm Kalım Savaşı

Çanakkale Boğazı Girişinde Dalgıçların Ölüm Kalım Savaşı
22 Aralık 2008

Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Seddülbahir köyü açıklarında dalarak balık yakalamak isterken kötü hava koşulları sebebiyle denizde kaybolan 5 kişi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait bot ekibi tarafından Ege Denizi girişindeki “Mavria” olarak bilinen “Tavşan Adası”nda bulunarak sağ olarak kurtarıldı.

Edinilen bilgiye göre, Gelibolu Yarımadası’nda dalış yaparak balık yakalamak isteyen ORKA Deniz Av Malzemeleri şirketinin ortaklarından İlhan Görgü, gıda mühendisi Hakan Şen (30), gümrük şirketi bulunan Ünal Kılıç (30), Emin Can (32) ve demir doğramacısı Ali Koç (37), Eceabat ilçesine bağlı Seddülbahir köyündeki bir pansiyonda konakladıktan sonra önceki gün zodyak botla denize açıldı. Çanakkale Boğazı’nın Ege Denizi girişindeki “Mavria” olarak bilinen “Tavşan Adaları” kıyısında avlanmaya gittikleri
öğrenilen şahıslardan 24 saat süreyle haber alınamaması üzerine yakınları durumu emniyet kuvvetlerine bildirdi. Sahil Güvenlik ekipleri bölgede yaptıkları aramada herhangi bir bulguya rastlayamazken, kuvvetli poyraz fırtınası sebebiyle arama çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı. Bu sırada devreye giren Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bağlı bot ekibi şahısların Tavşan adasına çıkmış olabileceğini düşünerek bölgeye gitti. Adada yapılan araştırmada 5 kişi sağ olarak bulundu. Üzerlerinde sadece dalgıç
elbisesi bulunan 5 kişi bota alınarak ısınmaları sağlandı. Daha sonra Çanakkale yat limanına getirilen 5 kazazede ambulansla devlet hastanesine kaldırıldı. Şahısların durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

“ISINMAK İÇİN FENERİN AKÜSÜNÜ KISA DEVRE YAPIP ATEŞ YAKTIK”

Olay sonrası açıklamalarda bulunan kazazede ORKA Deniz Av Malzemeleri şirketinin ortaklarından İlhan Görgü, balık avlamak için çıktıkları bölgede Zodyak botun demir taraması sonucu sürüklendiklerini belirterek, “Bunun ardından arkadaşlarımızla birlikte Tavşan adasına çıktık. Üzerimizde sadece balıkadam elbisesi olduğundan üşümemek için ateş yakmamız gerekiyordu. Yanımızda herhangi bir malzeme olmadığından adanın fenerindeki aküyü söküp onunla kısa devre yaptırıp ateş yaktık. Bu ateşi söndürmemeye gayret gösterdik. 24 saat boyunca aç kalmamak için de daha önce avladığımız balıkları yedik. Bizleri kurtardıkları ile Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ediyoruz” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir