Çanakkale Boğazı Köpürdü

Çanakkale Boğazı Köpürdü
09 Ocak 2010

Çanakkale Boğazı’nda meydana gelen ve sahillere yayılan köpük şeklindeki madde herkesi şaşkına çevirdi.

Çanakkale Boğazı’nda meydana gelen olayın geçtiğimiz yıllarda aynı şekilde görüldüğünü belirten balıkçılar, bunun teknelerine ve ağlarını zarar verdiğini ifade ederek, “Sabah erken saatlerden itibaren Çanakkale Boğazı içerisinde görülen ve özellikle liman içinde yoğunluk gösteren köpük şeklindeki madde bizleri zor durumda bırakıyor. ‘Salya’ adı verilen deniz anaların ölüp parçalanmasıyla oluştuğu söylenen bu köpük şeklindeki madde teknelerimizin alt kesimlerine zarar verdiği gibi misinalarımız ve ağlarımızı kullanılamaz hale getiriyor. Bu sebeple de ağları teknemize çekmekte güçlük çektiğimiz gibi bunları temizlemekte de zorluk çekiyoruz” dedi.

Öte yandan, Çanakkale Boğazı’ndan geçen gemilerin kaptanları da boğaz üzerinde gördükleri köpük şeklindeki beyaz tabakayı telsiz kanalıyla Deniz Trafik İstasyonu’na bildirdi. Boğazın girişinden çıkışına kadar aynı tabakanın belirli bölgelerde yoğunluk gösterdiğini belirten gemi kaptanları konuyu rapor etti.

Boğaz içiyle sahilde beyaz bir tabakanın oluşmasına sebep olan yoğunluğun, Çanakkale Boğazı boyunca görüldüğünü belirten balıkçılar, bu doğa olayının belirli aralıklarla sürdüğünü belirtti. Bilindiği gibi geçtiğimiz yıllarda da yaşanan aynı olayın ardından uzmanlar bir açıklama yaparak, bu köpüğün deniz analarının parçalanması sonucu ortaya çıktığını söylemişti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir