“Çanakkale Boğazı Projesi İle Yakından İlgileneceğiz!”

11 Ağustos 2016

3. Havalimanı ve 3. Köprü’yü yapan ve Ak Parti hükümetine yakınlığı ile bilinen Limak Holding, Kanal İstanbul ve Çanakkale Boğazı projeleri ile yakından ilgileneceklerini açıkladı.
İnşaat başta olmak üzere, çimento, enerji, turizm gibi sektörlerde faaliyet gösteren Holding yer aldığı altyapı projelerinin yanı sıra, Türkiye’de ihalesi yapılması planlanan Kanal İstanbul ve Çanakkale boğazı projeleriyle de ilgileneceklerini açıkladı.
Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir Reuters ile yaptığı söyleşide, Türkiye’yi merkez alarak, bölgesel büyümeye ve özellikle Afrika ile Balkanlara odaklanmak istediklerini söyledi. İnşaat sektörünün amiral gemileri olduğunu belirten Özdemir, “Sofya havalimanı özelleştirme süreci var, ona bakıyoruz. Sonbaharda teklif toplanacak. Biz Limak olarak bakıyoruz. Afrika’da yeni şeyler çıkabilir. Radarlarımız sürekli açık. Doğu Avrupa’da başka havaalanlarına bakıyoruz. Dünyanın her yerinde havaalanı yapabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Kuzey Marmara’da finansman görüşmeleri

İhalesi Mayıs ayında yapılan ve toplam yatırım bedeli 7 milyar lirayı aşacak Kuzey Marmara otoyolu projesinin Asya kısmını Limak İnşaat-Cengiz İnşaat ortak girişim grubu olarak kazandıklarını hatırlatan Özdemir, bankalarla finansman görüşmelerine de yakın zamanda başlayacaklarını söyledi. “Kuzey Marmara’da, Türk ve uluslararası bankalarla finansman görüşmelerine bu yıl başlamak üzere ilerliyoruz” diyen Özdemir, “İstediğimiz tipte finansman bulursak hızlı sonlandırılabilir”diye konuştu.

Yer aldıkları İstanbul üçüncü havalimanı gibi projelerde finansman olabileceğini de ifade eden Özdemir, “Bu projelerin sabit getiri noktasına gelmesi lazım. Örneğin üçüncü köprü 26 Ağustos’ta açıldıktan sonra refinansman olabilir, bono piyasasına çıkılabilir. İstanbul üçüncü havalimanı açıldıktan sonra biz de düşünebiliriz, bono refinansmanı yapabiliriz” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir