Çanakkale Boğazı’nda Atık Alım Gemisi Hizmete Başladı

Çanakkale Boğazı’nda Atık Alım Gemisi Hizmete Başladı
19 Nisan 2010

Çanakkale Liman İşletmesi Sanayi ve Ticaret A.Ş., Atık Kabul ve Ayrıştırma tesisi bünyesinde görev yapacak dev atık alım gemisini hizmete soktu.

1 milyon 500 Bin dolar alınan gemi Bozcaada açıklarında demirli olarak bekletilecek. Atık verecek gemilerin zaman kaybetmemesinide sağlayacak olan geminin, aynı zamanda atık alım kapasitesini de büyük ölçüde arttıracağı da düşünülüyor.113 metre boyundaki geminin 6 bin 500 ton kapasitesine sahip olduğu bildirilirken, on personel görev öğrenildi.

DENİZ KİRLİLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇİLMESİ TURİZME KATKI SAĞLAR

Liman Müdürü Evren Beceren, atık toplama faaliyetleri sayesinde denizlerdeki kirlilik eşiğinin aşılması sürecini mümkün oldukça geciktirmek ve denizlerdeki canlı topluluğunu kirlilikten uzak korunmasını sağlamak için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini belirterek, “Deniz kirliliğinin önüne geçerek ülke ve bölge turizmine de önemli derecede katkı sağlayabilmek adına böyle bir çalışma yapmaya karar verdik. Bu gemini de bu çalışmamızda büyük faydası olacak” diye konuştu.

Çanakkale Kepez Limanı’nın işletmesini 2005 yılında 29 yıllığına alan Çanakkale Liman İşletmesi Sanayi ve Ticaret A.Ş., Çanakkale Boğazı’ndan geçen gemilerden yılda 200 bin ton atık toplayıp bunları ayrıştırarak ekonomiye kazandırdığı bildirildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir