Çanakkale Boğazı’nda Çevre Tatbikatı Yapılacak

12 Mayıs 2010

Çanakkale’de yapılacak Bölgesel Deniz Kirliliğine Acil Müdahale Tatbikatı için koordinasyon toplantısı düzenlendi.

Valilikteki toplantının açılışında konuşan Vali Abdülkadir Atalık, Çanakkale’nin iki kıtanın geçiş noktasında bulunması ve uluslararası trafiğinin yoğun geçiş yollarından biri olması sebebiyle deniz yolu taşımacılığında büyük önem taşıdığını vurguladı.

Taşımacılıktan kaynaklanan risk sebebiyle çevre koruma değerlerinin ön plana çıkarılmasının gereğinin bilincinde olduklarını belirten Vali Atalık, Denizcilik Müsteşarlığı’nın koordinasyonu ve valiliğin ev sahipliğiyle yapılacak tatbikatın, deniz çevresinin korunması konusundaki hassasiyetin en büyük göstergesi olduğuna işaret etti. Atalık, tatbikatla muhtemel bir deniz kazası sonucu denize ham petrol dökülmesi durumunda düzenlenecek acil müdahale operasyonlarının deneneceğini bildirdi. Tatbikat kapsamında denizde yangın söndürme, arama kurtarma, gemi kurtarma, gemide yara onarma, denizden ham petrol toplama, toplanan akaryakıtın bertarafı ve rehabilitasyon çalışması yapılacağını anlatan Vali Atalık, ”Denize büyük miktarlarda petrol dökülmesi, en büyük çevre felaketlerinden birine yol açacaktır.” dedi. Atalık, en büyük amaçlarının kamu kurum ve kuruluşlarıyla özel sektör temsilcilerinin, 5312 sayılı kanun kapsamında oluşturulacak acil müdahale sisteminde işbirliğini sağlamak olduğunu belirterek, ”Bu tatbikat, bir eğitim çalışması olarak değerlendirilmelidir. Mevzuat kapsamında paydaşlara verilen görev ve yetkilerin ne şekilde yürütüleceği denenmiş ve bölgedeki eksikliklerin tespiti yapılmış olacaktır.” diye konuştu. Toplantıya, tatbikatta bulunacak kurum, kuruluş ve özel sektör temsilcileri katıldı.

Tatbikatta senaryo gereği iki gemi çarpışacak. Denize atlayan kazazedeler kurtarılacak, gemide çıkan yangın söndürülecek, gövdesindeki yırtık onarılacak, denize dökülen ham petrol toplanacak, karaya vuran petrol temizlenecek. Sulu ham petrol, atık toplama gemileriyle bertaraf tesislerine götürülecek.

[Kaynak: Haberler.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir