Çanakkale Boğazı’nda Dev Dalgalar

Çanakkale Boğazı’nda Dev Dalgalar
29 Kasım 2010

Çanakkale Boğazı ile Kuzey Ege’de sabah başlayan şiddetli lodos fırtınası akşam saatlerinde hızını artırdı.

Saatteki hızı zaman zaman 70 kilometreye kadar ulaşan fırtına sebebiyle boğazda 2 metreye kadar ulaşan dev dalgalar, sahillerde ilginç görüntüler oluşturdu.

Sabah saatlerinden itibaren etkili olan şiddetli lodos fırtınası, özellikle saat 15.00’ten sonra hızını artırdı. Saatteki hızı zaman zaman 70 kilometreye ulaşan fırtına ile birlikte sahillere vuran dev dalgalar, adeta kıyı kesimini beyaz bir örtü ile kapladı. İl merkezinde Gümrük Müdürlüğü önünde oluşan dev dalgaları gören vatandaşlar cep telefonları ve fotoğraf makineleri ile ilginç görüntüleri ölümsüzleştirdi.

Bu arada fırtına sebebiyle Gelibolu-Lapseki, Gökçeada-Kabatepe, Geyikli-Bozcaada ve Eceabat-Kepez arasındaki araba vapur seferleri sabah saatlerinden bu yana yapılamazken, küçük tonajlı gemiler de Gelibolu ve Bozcaada açıklarında demirlemeye başladı. Çanakkale Boğazı ile adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş.’den yapılan açıklamada, Çanakkale-Eceabat hattında arabalı vapur seferlerinin yapıldığı belirtildi.

Çanakkale Boğazı’ndan geçiş yapacak küçük tonajlı gemiler de fırtına sebebiyle güvenlik açısından Bozcaada ve Gelibolu önlerinde demirli olarak beklemeye devam ediyor.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir