Çanakkale Boğazı’nda Doğalgaz Trafiği Devam Ediyor

Çanakkale Boğazı’nda Doğalgaz Trafiği Devam Ediyor
15 Ocak 2009

Ukrayna üzerinden gelen doğalgazın tamamen kesilmesinin ardından Cezayir’den satın alınan sıvılaştırılmış doğalgaz, gemilerle Türkiye’ye gelmeye devam ediyor.

Geçen hafta 80 bin 654 grostonluk 282 metre uzunluğundaki Cezayir bayraklı “Bachir Chihani” isimli gemiyle Marmara Ereğlisi’ne 59 bin 271 metreküp sıvılaştırılmış doğalgaz getirilmişti. Bu kez de yine Cezayir’den Marmara Ereğlisi’ne 59 bin metrik ton doğalgaz götüren 80 bin 654 grostonluk 282 metre uzunluğundaki “Larby Ben Mhidi” isimli tanker, Çanakkale Boğazı’ndan geçti.

Tankerin geçişi sebebiyle Çanakkale Boğazı sabah saat 11.15’ten itibaren tek taraflı olarak deniz trafiğine kapatıldı. Tankere herhangi bir kazaya sebebiyet vermemesi için Botaş’a ait 2 römorkör eşlik etti. Dev tanker, saat 16.15 sıralarında boğazın en dar yeri olan Kilitbahir önlerinden geçti. Doğalgaz tankerinin geçişinin ardından boğazın saat 18.15 sıralarında yeniden trafiğe açılacağı açıklandı.
Bu arada BOTAŞ yetkilileri, gerekli dönüşüm çalışmasının ardından 59 bin metreküp sıvılaştırılmış doğalgazdan 35 milyon 400 bin metreküp doğalgaz üretileceğini açıkladı.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir