Çanakkale Boğazı’nda Greenpeace Eylemi

22 Nisan 2011

Greenpeace eylemcileri, Sinop’taki petrol arama çalışmalarından sonra Kuzey Kutbu’na çıktığı yolculukta Çanakkale Boğazı’ndan geçen Leiv Eiriksson adlı petrol platformuna tırmandı. Pek çok farklı ulustan eylemci, petrol platformunun üzerinde, “Petrolü geç, temiz enerjiyi seç” yazılı pankart açtı.

Çanakkale’de 11 Greenpeace eylemcisi, 53 bin tonluk ve yaklaşık 120 metrelik Leiv Eiriksson üzerinde, petrol şirketlerinin Kuzey Kutbu’nda bir felakete neden olmaması için tüm dünyaya “Petrolü geç, temiz enerjiyi seç” mesajı verdi.

Sabah erken saatlerde Marmara Denizi’nden Çanakkale Boğazı’na giriş yapan dev petrol platformuna saat 05.00 sıralarında eylem düzenleyen aralarında Danimarka, Kanada, Slovakya, Polonya, Almanya, Avusturya, İsveç, İngiltere ve Türkiye’den eylemcilerin bulunduğu ekip, şişme botlarla yanaşarak 40 dakika içinde platforma tırmandı. Çanakkale Boğazı’na doğru ilerleyen Leiv Eiriksson’un Kuzey Kutbu’nda petrol arama girişimine tepki gösteren eylemciler adına Greenpeace’in web sitesinden açıklama yapan Greenpeace Akdeniz’in İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker, “Leiv Eiriksson, dünyanın en tartışmalı sondaj kulesi çünkü Kuzey Kutbu’nda çok derinde sondaj yapabilen bir arama platformu. Platform burada Grönland’a doğru yola çıktığında durduruldu çünkü Greenpeace uluslararası bir çevre örgütü olarak dünyanın her yerinde derin denizlerde petrol arama faaliyetlerine karşıdır. Bundan tam da bir yıl önce BP felaketi yaşanmıştı. Şimdi de petrol endüstrisi dünyanın en hassas ve önemli doğal yaşam alanlarının birinde riskli derin deniz petrol aramalarına girişiyor. Artık dünya yeni bir yol ayrımında. Temiz ve yenilenebilir enerji politikalarıyla 21. yüzyıla şekil verme ve dünyayı daha temiz ve daha güvenli yapma şansımız var” ifadelerini kullandı.

11 GREENPEACE ÜYESİNİN EYLEM YAPTIĞI DEV PETROL PLATFORMU ÇANAKKALE BOĞAZI’NDAN GEÇTİ

Greenpeace üyelerinin üzerinde eylem yaptığı 120 metre yüksekliğindeki Leiv Eiriksson adlı dev petrol platformu Çanakkale Boğazından geçti.

Geçtiğimiz yıl boyunca Sinop’ta petrol arayan Leiv Eiriksson isimli dev petrol platformunun Kuzey Kutbu’nda petrol arama çalışmalarına katılmasını protesto eden Danimarka, Kanada, Slovakya, Polonya, Almanya, Avusturya, İsveç, İngiltere ve Türkiye’den eylemcilerin bulunduğu 11 kişilik bir ekip sabah saatlerinde şişme botlarla platforma yanaşarak 40 dakika içinde üzerine tırmanmayı başardı. Bunun üzerine platformda bulunan görevliler ilgili yerleri arayarak önlem alınmasını istedi. Platforma tırmanan Greenpeace üyeleri de şiddetli fırtınaya rağmen güçte olsa kendilerini platform üzerinde tutmayı başararak üzerinde “Petrolü geç, temiz enerjiyi seç” şeklinde pankart açtı.Olayın ardından Sahil Güvenlik ekipleri platform etrafında önlem alırken, içinde kılavuz kaptan da bulunan dev platform yoluna devam etti. Saat 13.15 sıralarında boğazın en dar yeri olan Kilitbahir önlerinden geçen dev platformu sahilde bulunan vatandaşlar da meraklı gözlerle seyretti.

GELİŞMELERİ SANİYE SANİYE WEB SİTELERİNDEN DUYURDULAR
Öte yandan, Çanakkale Boğazı’nda gerçekleştirdikleri eylemi web sitelerinden saniye saniye duyuran ve o anlarda yaşadıklarını fotoğrafları web sitelerinde paylaşan Greenpeace üyeleri bir yandan da Twitter aracılığı ile gelişmeleri iletti. Greenpeace eylemcilerinin 53 bin tonluk ve yaklaşık 120 metrelik Leiv Eiriksson üzerinde gerçekleştirdikleri eylem ile ilgili web sitelerinde bir açıklama yapan Greenpeace Akdeniz’in İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker, petrol şirketlerinin Kuzey Kutbu’nda da bir felakete neden olmaması için tüm dünyaya “Petrolü geç, temiz enerjiyi seç” mesajı verdiklerini belirterek, “Leiv Eiriksson, dünyanın en tartışmalı sondaj kulesi çünkü, Kuzey Kutbu’nda çok derinde sondaj yapabilen bir arama platformu. Platform burada Grönland’a doğru yola çıktığında durduruldu çünkü, Greenpeace uluslararası bir çevre örgütü olarak dünyanın her yerinde derin denizlerde petrol arama faaliyetlerine karşıdır. Bundan tam da bir yıl önce BP felaketi yaşanmıştı. Şimdi de petrol endüstrisi dünyanın en hassas ve önemli doğal yaşam alanlarının birinde riskli derin deniz petrol aramalarına girişiyor. Artık Dünya yeni bir yol ayrımında: temiz ve yenilenebilir enerji politikalarıyla 21. yüzyıla şekil verecek ve Dünya’yı daha temiz ve daha güvenli yapacak şansımız var” dedi.

Öte yandan Greenpeace üyelerinin halen platformun üzerinde olduğu öğrenilirken, eylemcilerin Boğaz çıkışında eylemlerine son verebileceği iddia edildi.

DEV PETROL PLATFORMUNDAKİ 5 GREENPEACE ÜYESİ ULUSLARARASI SULARA DOĞRU İLERLİYOR
Greenpeace üyelerinin üzerinde eylem yaptığı 120 metre yüksekliğindeki Leiv Eiriksson adlı dev petrol platformu, Çanakkale Boğazı’ndan Ege Denizi’ne doğru açıldıktan sonra üzerindeki 5 eylemci ile birlikte uluslararası karasularına doğru ilerlemeye devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl Sinop’ta petrol arayan Leiv Eiriksson isimli dev petrol platformunun Kuzey Kutbu’nda petrol arama çalışmalarına katılmasını protesto etmek amacıyla sabah saatlerinde Çanakkale Boğazı’na giriş yapan platforma çıkan Danimarka, Kanada, Slovakya, Polonya, Almanya, Avusturya, İsveç, İngiltere ve Türkiye’den 11 Greenpeace üyesi, bu konuda seslerini duyurmak istemişti. Eyleme rağmen platformdaki kılavuz kaptanın yoluna devam etmesiyle birlikte 11 Greenpeace üyesi petrol platformunun üzerinde kalmış ve pankart açmıştı. Bir süre platform üzerinde kalan eylemcilerden 4’ü yabancı 2’si Türk olmak üzere 6’sının eylemi sonlandırmasına rağmen 5’i platform üzerinde kalmıştı.

Dev petrol platformunun Çanakkale Boğazı’ndan Ege Denizi’ne doğru açılmasının ardından Sahil Güvenlik ekipleri ayrı bir botta bulunan eylemcileri sahile çekerek pasaport kontrolü yapmaya başladı. Dev petrol platformunun uluslararası karasularını doğru ilerlediği öğrenilirken, üzerinde bulunan 5 kişinin de eylemlerini sürdürdüğü ifade edildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir