Çanakkale Boğazı'nda Zehirli Denizanası Paniği

25 Mayıs 2009

Çanakkale sahilleri ile Kilitbahir motorlarının yanaştığı bölgede görülen ve zehirli olduğu iddia edilen kahverengi denizanaları vatandaşları tedirgin ediyor.

Çanakkale Boğazı’nda 2 yıl önce yaz aylarında görülen ve Latince ismi “Chrysaora Mediterranea” olan kahverengi denizanalarının yeniden ortaya çıkması, denize giren vatandaşları korkutuyor. Bu denizanalarının diğerlerinden çok farklı olduğunu belirten vatandaşlar, özellikle Kilitbahir motorlarının yanaştığı iskele civarı ile sahil kesiminde görülen yarım metre boyundaki zehirli denizanalarını tuttuklarında ellerinin yandığını söyledi.
Yetkililer ise, zehir hücreleri taşıyan bu canlıyla temas edilmesi halinde toksit etkiye maruz kalındığını ifade ederek, bu cins denizanalarına kesinlikle çıplak elle dokunulmaması gerektiğini söyledi. Yetkililer, temas edilmesi halinde vücutta kızarlık, yanık, tahriş ve kaşıntı olabildiğini, bu durumda bedeni normal su yerine deniz suyuyla yıkayıp amonyak ya da sirke ile temizledikten sonra en yakın sağlık birimine gidilmesi gerektiğini bildirdi.
Sayıları her geçen gün artan zehirli kahverengi denizanalarının Çanakkale Boğazı’nda sahil kesimlerine vurmaya başladığı öğrenildi.

İHA

Yorumlar...
  • zaman
    26/05/2009 12:18

    tamda yaz sezonunda butür haberler turizmi baltalıyor arkadaşlar vatandaş taile gelemiyecek elbette vatandaşı uyarmak güzel ama turizm de önemli

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir