Çanakkale Boğazı’ndaki Yüzme Yarışında Heyecanlı Saatler

30 Ağustos 2012

Çanakkale’de, Rotary Kulübü tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında düzenlenen 26. Çanakkale Boğazını Yüzerek Geçme Yarışması’nda 170’i yabancı olmak üzere toplam 505 sporcu boğazı yüzerek geçmek için mücadele ederken, saatteki hızı zaman zaman 60-70 kilometre ulaşan fırtına sebebiyle zor anlar yaşadı. Fırtına sebebiyle yarışı tamamlayamayan çok sayıda yüzücünün imdadına ise Sahil Güvenlik ve Deniz Polisi ile refakatçi tekneler yetişti.

Çanakkale’de geleneksel hale gelen eden 26. Çanakkale Boğazı’nı Yüzerek Geçme Yarışması bu yıl da ilgi gördü. Türkiye ile birlikte Avustralya, Rusya, İtalya ve Kanada gibi 19 farklı ülkeden gelen toplam 505 sporcunun katıldığı yarış öncesi, Çimenlik Kalesi’nde kurulan standlarda şahısların kayıtları yapıldı. Sağlık görevlileri tarafından tansiyonları ölçülüp son durumları tespit edildi. 505 sporcu daha sonra arabalı vapurla yarışın startının verileceği Eceabat’a götürüldü. 505 amatör ve profesyonel yüzücünün katıldığı etkinlikte Eceabat sahilinden startın verilmesi ile yüzücüler zorlu maratonda ter dökmeye başladı.

FIRTINA SEBEBİYLE ÇOK SAYIDA YÜZÜCÜ KIYIYA SÜRÜKLENDİ
Öte yandan yarışın başlaması ile birlikte saatteki hızı zaman zaman 60-70 kilometreye ulaşan şiddetli fırtına yüzücülere zor anlar yaşattı. Yaklaşık 70’e yakın balıkçı teknesinin de refakat ettiği yarışmacılar fırtına ile birlikte akıntının da etkisi ile istedikleri yöne gidemeyince Kilitbahir sahiline doğru sürüklenmeye başladılar. Bunun üzerine devreye giren organizasyon yetkilileri telsiz kanal ile refakatçi tekneler, Deniz Polisi ve Sahil Güvenlik ekiplerini uyararak yardım talebinde bulundu. Uyarılar üzerine sürüklenen yüzücüler teknelere alınarak sahile çıkarıldı. Yaklaşık 3 saat deniz trafiğine kapatılan Çanakkale Boğazı’nda 54 dakika 28 saniye ile Alper Köksoy birinci oldu. Alper Köksoy yarışmada elde ettiği dereceyi ve birinciliği terör şehitleri için aldığını belirterek, “burada birinci olmak ve dereceye girmek benim için gurur verici bir olay. Bu benim başarım değil şehitlerimizin bana verdiği azimdir” dedi.

Yarışmada fırtınaya rağmen iki ayağı da olmayan 2 sporcunun başarılı bir şekilde yarışı tamamlamaları dikkat çekti.

Yarışma sonunda ise dereceye girenlere törenle ödülleri verildi.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir