Çanakkale Boğazı’nı Kolları ve Ayakları Bağlı Yüzerek Geçmesine İzin Verilmedi

29 Ağustos 2012

Kolları ve ayakları bağlı olarak Çanakkale Boğazı’nı yüzerek geçmek isteyen Gürcistanlı 17 yaşındaki Anna Nominazze’nin yarışa katılmasına güvenlik açısından izin verilmedi.

Rotary Kulübü’nün organizasyonunda gerçekleştirilecek olan Çanakkale Boğazı’nı yüzerek geçme yarışında ilginç bir rekora imza atmaya hazırlanan Gürcistanlı Anna Nominasse kolları ve ayakları bağlı olarak 4 kilometrelik mesafeyi yüzmeyi deneyeceğini komiteye bildirdi. Sporcunun büyük ısrarına rağmen komite yetkilileri bu şekilde yüzmenin yarışmanın güvenliğini tehlikeye düşüreceğini belirterek müsabakaya katılmasına müsaade etmedi. 17 yaşındaki sporcu da “En büyük hedefim” dediği Çanakkale Boğazı’nı bu şekilde yüzemeyeceğinden dolayı ülkesine geri dönmek zorunda kaldı.

170 YABANCI SPORCU DENİZDE PROVA YAPTI
30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Çanakkale Boğazı’nı yüzerek geçecek olan İngiltere, Avustralya, Rusya, İtalya ve Kanada gibi 19 farklı ülkeden gelen 170 profesyonel ve amatör yüzücü, il merkezinde 3 saat yüzme provası yaptı.

Sabah erken saatlerden itibaren kaldıkları otelden Wilusa Seyahat Acentesi yetkililerinin nezaretinde Yeni Kordon mevkiindeki Dabakoğlu tesislerine gelen yüzücüler kısa bir brifingin ardından sağlık kontrolünden geçirildi. Gruplar halinde denize girerek 3 saat boyunca 4 kilometrelik parkurda prova yapan yüzücülere güvenlik açısından 2 tekne de refakat etti. Katılımcılar yaklaşık 4 kilometrelik mesafeyi başarılı bir şekilde yüzmeyi başardı.

Wilusa Seyahat Acentesi Operasyon Müdürü Alaattin Topçu, boğazı yüzerek geçme yarışının her geçen yıl daha fazla ilgi gördüğünü belirterek, “Çanakkale Rotary Kulübü tarafından organize edilen “Çanakkale Boğazı’nı Yüzerek Geçme Yarışması”nın bu yıl 26.’sı yapılıyor. Bu yarışa Türk yüzücülerin dışında İngiltere, Avustralya, Hollanda, ABD, kanada ve Almanya gibi 19 farklı ülkeden 170 yabancı sporcu katılıyor. Türkler ile birllikte toplam 505 kişi bu yıl Çanakkale Boğazını yüzerek geçmeyi deneyecek. Yabancı turistler Hera ile Leandros’un aşkını da burada yaşatmak istiyorlar. Bu yüzme yarışı öncesi katılımcıların Çanakkale Boğazı’nın sularına alışabilmeleri için prova yapmalarını uygun gördük. Provanın ardından 30 Ağustos günü 19 farklı ülkeden 170 yüzücünün de katılımı ile yarış yapılacak” dedi.

Yabancı ülkelerden gelen yüzücülerin organizasyonunda görev yapan Kate Swimtrack ise geçen yıla göre bu yıl katılımın daha fazla olduğunu belirterek, zorlu bir maratonda mücadele edecek yüzücülerin Çanakkale Boğazı’na yüzerek geçecek olmanın heyecan içinde olduklarını belirtti.

Bu yılda 170’i yabancı olmak üzere toplam 505 sporcunun katılımı ile 30 Ağustos Perşembe günü yapılacak yarışın programı ise şu şekilde açıklandı:

09.30- 12. 00 Çanakkale Çimenlik Kalesi’nde yarışmacıların kayıt ve sağlık kontrollerinin yapılması (Form, sağlık raporu veya lisans teslimi, tansiyon ölçümü, bone ve yarışma cip’lerinin verilmesi)
12.15 – Çanakkale’den Eceabat Kumsalına tüm yarışmacılar ile hareket
13.00- Eceabat Kumsal’ından yarışma start
14.30- Çimenlik Kalesi iskelesinde yarış bitim
14.30 – 15.30 Sonuçların değerlendirilmesi
15.30 – 17.00 Ödül töreni

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir