Çanakkale Çevre Platformu: “Sessiz Kalanları Teşhir Edeceğiz”

Çanakkale Çevre Platformu: “Sessiz Kalanları Teşhir Edeceğiz”
10 Şubat 2013

Çevre Platformu tarafından hafta sonu gerçekleştirilen “Çevre, İnsan ve Termik Santral Gerçeği” adlı konferans öncesinde düzenlenen basın toplantısında Dönem Sözcüsü Hicri Nalbant çevre felaketlerine göz yumanları bundan böyle tek tek teşhir edeceklerini söyledi.

Belediye Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Hicri Nalbant bu zamana kadar karşı mücadeleleri çerçevesinde 6 dava açtıklarını belirterek; “Onlar kapasite artırmak için çalışıyorlar. Onlar ne kadar ÇED alırsa, biz de o kadar dava açacağız. T.C bir hukuk devleti. Onları rahat ettirmeyeceğiz. Biga ve Karabiga Belediyesi ile görüşme talebinde bulunduk ama kendileri sudan sebepleri mazeret gösterdiler. Yaşanan duyarsızlık karşısında Biga ve Karabiga Belediye Başkanını eleştiriyorum. Çanakkale’nin, batının temiz enerjisini veren kalorifer kazanı olması amaçlanıyor. Biga ve Karabiga Belediye Başkanı da bu noktada ateşçi olarak görev almıştır. Bilinmelidir ki; doğada ölecek her canlıdan onlar da sorumludur. Kendi seçmenleri onları affetse de doğuştan astımlı olan bir bebek, bir kuş onları affetmeyecek. Onlardan bu dünyada olmasa da öbür dünyada hesap sorulacak. Artık sessiz kalanları teşhir edeceğiz. Biga ve Karabiga yöresinde linyit ile çalışan termik santrallere her gün bir yenisinin eklenmesi için adımlar atılıyor. Karagiba Bölgesine 14 bin megavat bir termik santral kurmak bir cinayettir. 10 bin megavat olduğunu düşünsek bile bu 30 milyon ton kömür demektir. Bunun neticesinde yöreye asit yağmurları yağacak, asit yağmurları ağır metaller ile birlikte yer altı sularına karışacaktır. Tarım topraklarımız kirlenecek, çevreye rodon gazı salınacak. Bölgemizde kanser yayılacak, yaşam bitecektir” dedi.

Toplantıda söz alan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu Türkiye’nin Çin örneğinde olduğu gibi ucuz çevre ve işçi yönüyle teröre maruz kaldığını kaydederek; “Çanakkale’de yaşananları kayıt altına alıp, gözler önüne sermeliyiz. T.B.M.M’de bir gecede getirilen torba yasalarla yetkiler bir anda yer değiştiriyor. Eğer biraz arları, namusları varsa görmezden gelmemeliler, katliama son vermeliler” derken sermaye güçlerine de işaret ederek: “Onların da elleri o kadar da rahat olmamalı. Yolu boş bulup istedikleri hızla ilerleyemeyeceklerini bilmeliler. Tarih bu insanları affetmeyecek. Gelecek bu süreci engelleyeceklerin olacak. Bu işin zaferi bu” diye konuştu.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir