Çanakkale Dans Filmleri Festivali Başlıyor!

03 Mart 2017
05 Mart 2017
Mahal Sanat
Film Gösterimi

Üç yıl önce Ankara’da başlayan SinemaDansAnkara Dans Filmleri Festivali’nin yolculuğu Çanakkale’de devam ediyor. SinemaDansÇanakkale bugün başlıyor. 3-5 Mart tarihleri arasındaki festivalin film gösterimleri ve diğer etkinlikleri için mekan, Mahal Sanat.

Sinema ve dansın işbirliğinden doğan dans filmleri hakkında farkındalık yaratmak, film üreten sanatçılar, dansçılar için yeni bir alan açmak, dans filmlerine ilgi duyanları dünyadan güncel ve farklı yapımlarla buluşturmak için üç yıl önce Ankara’da başlayan SinemaDansAnkara Dans Filmleri Festivali, Çanakkale’ye geldi.

3-5 Mart tarihleri arasında Çanakkale’de ilk kez düzenlenecek olan dans filmleri festivali, film gösterimleri, film atölyesi, söyleşiler, dans fotoğrafları sergisi ve dans gösterileriyle dolu programıyla, dansın farklı hallerini şehre taşımaya hazırlanıyor.

Ankara Goethe Enstitüsü, Ares Film, İsrail Büyükelçiliği, Cinedans, Tanzrauschene.V. Wuppertal, Mahal Sanat ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi işbirliği ile gerçekleşecek SinemaDansÇanakkale – Dans Filmleri Festivali’nin açılışı, bu akşam saat 19.30’da, Mehmet Şafak Türkel’in yönettiği ‘Tutku: Meriç Sümen’ adlı belgeselle yapılacak. Gösterime, baleyi tutku olarak tanımlayan ve balenin hikâyesi bu belgeselle beyazperdeye taşınan dünyaca ünlü bale sanatçısı Meriç Sümen de onur konuğu olarak katılacak.

Her gün başka bir etkinlik
Festivalin ikinci günü, Tomer Heymann’ın yönettiği, İsrail modern dansının önde gelen isimlerinden dansçı ve koreograf Ohad Naharin’in hayatını ve geliştirdiği Gaga hareketini konu alan İsrail yapımı Mr. Gaga adlı belgesel gösterilecek.

Türkiye yapımı dans filmlerinin yanı sıra Amsterdam’da düzenlenen Cinedans Festivali’nde gösterilmiş olan uluslararası dans filmleri ve Tanzrauschen Wuppertal Alman filmleri seçkisi ile İtalya Coorpi seçkiside Çanakkale izleyicisi ile buluşacak.

Festival herkesin katılımına açık ve ücretsiz
Festivalde ayrıca, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümü ve Oyunculuk bölümü öğrencileri ile dans filmi atölyesi yapılacak. Üç gün sürecek atölye çalışmasında, aynı zamanda festival yönetmeni olan Mehmet Şafak Türkel, sinemanın özel bir türü olarak kabul edilen dans filmleri üzerine bilgi ve deneyimini öğrencilere aktaracak. Çalışmanın sonunda bir dans filmi ortaya çıkacak ve öğrencilerin çektiği dans filmi, 5 Mart Pazar günü izleyicilerle paylaşılacak.

Festivalde gösterilecek Türkiye ve Kıbrıs yapımı dans filmleri, seyircilerin oylarıyla değerlendirilecek. Festival, 5 Mart Pazar akşamı, seyircilerinin seçtiği en iyi filmin ödül töreni ve dans gösterisiyle sona erecek. Mahal Sanat‘ta yapılacak film gösterimleri herkesin katılımına açık ve ücretsiz. Festivale eşlik edecek Dans Fotoğrafları Sergisi, festival boyunca yine Mahal Sanat’ta gezilebilecek.

Üç yıldır Ankara seyircisiyle buluşan dans filmleri festivalinin Çanakkale’ye gelmesine aracı olan dansçı Esra Yurttut, dans filmleri festivalinin kentle buluşmasını “Dans filmleri festivalinin yapılıyor olması ve Çanakkale’ye gelmesi, bu vesileyle dans filmlerinin taşınıyor olma ve yayılma potansiyelinin ortaya çıkması çok kıymetli. Dans filmi atölyesine katılacak öğrencilerin bu alana yönelmesi, dans eden insanların projelerinde bu konuda da hayaller kurarak ilerlemesi ihtimalleri çok önemli ve heyecan verici” diye değerlendirdi.

SinemaDansÇanakkale Festival Programı:

03.03.2017 Cuma
19.30 – Film Gösterimi “Tutku: Meriç Sümen”

04.03.2017 Cumartesi
16.00 – Türkiye’den Dans Filmleri
17.00 – Cinedans Seçkisi
18.00 – Cinedans Point Taken Seçkisi
19.00 – “MR. GAGA” Gösterimi

05.03.2017 Pazar
15.00 – Tanzrauschen e.V. Alman Filmleri Seçkisi
16.00 – Türkiye ve Kıbrıs seçkisi (Seyirci oylaması)
17.00 – İtalya Coorpi seçkisi
18.00 – Dans Filmleri Atölyesi film gösterimi
– Yarışma Ödül Töreni
– Dans Performansı

Festivalde programının detaylarına facebook etkinlik sayfasından ulaşılabilir
https://www.facebook.com/events/379612735740998/

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir