Çanakkale Dardanelspor’da Eğitim Atağı

13 Mart 2013

Çanakkale Dardanelspor’da eğitim odaklı projelere bir yenisi daha eklendi. Çanakkale, ülke ve dünya futboluna önemli yıldızları kazandıran ve alt yapıya en ciddi yatırım yapan Türkiye’nin örnek kulüpleri arasında gösterilen Çanakkale Dardanelspor bünyesinde yer alan geleceğin yıldızı futbolculara, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Bölümü işbirliği ile yabancı dil eğitimleri veriliyor.

Türkiye’nin değişik bölgelerinden ve Çanakkale’den kulübün bünyesinde yer bulan çeşitli yaş gruplarından 100’ün üzerinde futbolcuya; futbol ve okul eğitimlerinin dışında özel eğitim programları ile ciddi katkı sağlanan Çanakkale Dardanelspor’un bu projesi Türkiye’de bir ilk olma özelliği de taşıyor.

Eğitim projesi, Çanakkale’ye her anlamda ciddi katkı sağlayan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı tarafından sürdürülüyor. Proje ile ilgili bilgilendirme toplantısı Çanakkale Dardanelspor tesisleri konferans salonunda gerçekleşti. Toplantıya Onsekizmart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Yüce, Yabancı Diller Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dinçer Köksal, Öğretici Müge Karakaş, eğitimleri veren Yabancı Diller Bölümü stajyer öğrencilerinin yanı sıra Çanakkale Dardanelspor As Başkanı Hayrettin Çetinkaya, Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Celal Karakaş, İsmet Güneşhan, Erman Büyükgaga, Dardanelspor Futbol Direktörü Tamer Tuna, Alt Yapı Sorumlusu Ahmet Duman, antrenörler ve Dardanelspor’un alt yapı futbolcuları katıldı.

Eğitim programı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Çanakkale Dardanelspor Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Celal Karakaş, Türkiye’de bir ilk niteliği taşıyan yabancı dil eğitim projesi ile ilgili bilgiler verdi. Karakaş; her sezon başından itibaren Türkiye’nin değişik bölgelerinden seçilen yetenekli genç futbolcuların Dardanelspor alt yapısında yer alarak Çanakkale’de kendilerini geliştirip ileride profesyonel futbol yaşamlarını bir yıldız olarak sürdürme amacını taşıdıklarını söyledi. Karakaş şunları dile getirdi:
“Kulübümüz alt yapımızdaki sporcularımızın futbolun dışında iyi eğitim alabilmeleri için uzun yıllardır büyük çabalar sarf etmiş ve etmeye devam edecektir. Ancak yönetim olarak bazı eksiklikler tespit ettik. Genç futbolcularımızın annelerinden, babalarından, ailelerinden ve çevrelerinden uzak oldukları için bazı desteklerin az verilebildiğini düşündük. Bu nedenle kendi hobilerini geliştirsinler, kendi yeteneklerini ön plana çıkarsınlar, sosyal hayat ile daha çok bağdaşsınlar, toplum ile daha çok kaynaşsınlar gereksiniminden hareket ile ne yapabiliriz diye düşündük. Bu çerçevede 3 ay önce tesislerimizde özel bir satranç eğitimi başlattık ve halen de devam ettiriyoruz. Burada amacımız, sporcularımızın strateji, sabır, kararlılık gibi spor yaşamında çok gerekli olan edinimlerin geliştirilmesi olmuştur. Yetenekli futbolcularımız, çeşitli yaş gruplarında Milli Takımlarda ve ileride ülke içinde ve dışında önemli kulüplerde forma giyme durumunda yabancı futbolcu ve hocalar ile tanışacakları kaçınılmazdır. Bu gerçek ışığında futbolcularımızın şimdiki yaşlarında gerek spor gerekse sosyal yaşamlarında çok ihtiyaç duyacakları yabancı dillerini geliştirmelerine olanak sağlamayı hedefledik. Bu çerçevede Onsekiz Mart Üniversitesi ile bir işbirliği yaparak, haftada 2 gün, Eğitim Fakültemizin stajyer öğrencileri ile birlikte futbolcularımıza yabancı dil eğitimi almalarını sağladık. Bu projeye yakın ilgi gösteren üniversitemize ve Eğitim Fakültesinin Dekan, Bölüm Başkanı, Hoca ve stajyer öğrencilerine çok teşekkür ediyorum”

KARAKAŞ: “KULÜBÜMÜZDE BİR KÜTÜPHANE OLUŞTARACAĞIZ”
Dr. Celal Karakaş, proje ve faaliyetlerin bununla bitmeyeceğini de belirterek kısa süre sonra Dardanelspor tesislerinde donanımlı bir kütüphane açacaklarını ve bunun bütçesini hazırladıklarını söyledi. Kütüphane ile ilgili tüm Çanakkalelilere ve kitapseverlere çağrıda bulunmak istediğini belirten Dr. Celal Karakaş “Okudukları kitapları kulübümüze gönderirler ise bu projemize destek ve katkıda bulunabilirler, daha zengin bir kütüphane oluşturulması konusunda anlamlı bir yardımda bulunmuş olurlar. Böylece kulübümüzün alt yapısında yer alan çocuklarımızın kitap okuma alışkanlıklarını arttırmak ve sosyal eğitimlerine ciddi katkıda bulunmuş ve kişisel gelişimlerini tamamlamaları konusunda destek sağlamış olurlar” dedi.

DEKAN YÜCE: “ÖNEMLİ BİR EĞİTİM ÇALIŞMASI YAPTIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM”
Eğitim projesinin uygulamasını üstlenen Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Yüce de geleceğin yıldızları ile tanışmış olmanın kendisini mutlu ettiğini belirterek şunları kaydetti:
“Dardanelspor Türk Futbolunun alt yapı konusunda önemli bir marka olduğunu takdirle izliyoruz. Onlarca genç çocuklarımızın içlerinden muhakkak ünlü futbolcular çıkacaktır. Sporcu çocuklarımızın sadece beden eğitimi değil, aynı zamanda kültürel ve zihinsel gelişimlerini destekleyecek ve hobilerini geliştirecek çalışmalar yapmaları da gerekir. Bununla ilgili bizim için en uygun ders Topluma Hizmet Uygulamaları oldu. Bu ders kapsamında ilgili Yabancı Diller Bölümümüz daha önce de buna benzer değişik yerlerde eğitim çalışmaları yapmaktayız. Bu eğitim faaliyetlerimiz yabancı dille birlikte 9 bölümden oluşmaktadır. Dardanelsor kulübü bünyesindeki genç futbolcuların toplumla daha iyi kaynaşabilmeleri ve mesleklerinde zirveye çıkabilmeleri için her yönden kendilerini en iyi şekilde geliştirmelidirler. Bu kapsamda biz de Üniversite olarak böyle bir projenin paydaşı olmayı önemsiyoruz ve iş birliği çerçevesinde önemli bir eğitim çalışması yaptığımızı düşünüyorum”

PROF.DR. KÖKSAL: “SPORCU İÇİN KİŞİSEL GELİŞİM ÇOK ÖNEMLİ”
Proje kapsamında Çanakkale Dardanelspor’u keşfeden ve bu eğitim çalışmasını planlayan Yabancı Diller Bölüm Başkanı Prof.Dr. Dinçer Köksal da konuşmasında, sporcuların bedensel gelişimlerinin yanında zihinsel ve kişisel gelişimlerine de katkı veren etmenler arasında yabancı dil eğitiminin önemine değinerek şunları söyledi:
“Beklentimiz; geleceğe yönelik olarak öncelikle Dardanelspor’un eski günlerinde olduğu gibi zirvede yer alması ve Süper Lig’e yeniden yükselmesidir. Bu beklentimizin 2015 yılında gerçekleşeceğini umut etmekteyiz. Türkiye dünya futbol arenasında dışarıdan futbolcu ithal etmede önemli bir ülke haline geldi. Bunun yanında arzu edilen; Türkiye’den dünya liglerine önemli takımlara futbolcu göndermektir. Dünyada dolaşabilen vatandaşlar yetiştirebilmek bir ulusal politika olmalıdır. Futbolda da dünya ülkelerinde sporculuk yaşamlarını sürdürecek futbolcuların özgüvenini arttırmaları anlamında bu projeyi de devamlılığını da önemsiyoruz. Dardanelspor kulübünün de eğitime duyarlılığı bu projede önemli bir itici güç olmuştur”

KULÜP YÖNETİCİLERİ EĞİTİME DAHA ÇOK ÖNEM VERİLECEK
Toplantıda hazır bulunan Dardanelspor As Başkanı Hayrettin Çetinkaya da, eğitimi çok önemsediklerine değinerek, kulübün sporcuların okul eğitimlerine ciddi hassasiyet gösterdiğini, yabancı dil eğitim projesi ile sporcuların hem kişisel gelişimlerini tamamlamalarına hem de birer dünya vatandaşı olarak dünya ülkelerinde sorunsuz dolaşarak kendilerini iyi ifade edebilme olanağına sahip olmalarını sağlanmış olacağını belirtti. İsmet Güneşhan da yabancı dilin futbolcular için önemine değinerek, Dardanelspor kulübü olarak sporcuların her yönden iyi eğitim almaları gibi bir anlayışa sahip olduklarını kaydetti. Erman Büyükgaga da; ileride yabancı ülkelerde oynama şansı yakalayacak futbolcuların menajer sorunu yaşamayacaklarını ve kendi işlerini kendilerinin görebileceklerini, bunun da önemli bir kazanım olacağını vurguladı.

FUTBOL DİREKTÖRÜ TUNA: “ÜNİVERSİTE BİR ŞANSTIR”
Dardanelspor Futbol Direktörü Tamer Tuna da, gelişen bir kent olan Çanakkale’de üniversitenin Çanakkale’ye sağladığı katkıların önemine değinerek, eğitime çok önem veren ve bu konuda ciddi projeler geliştiren Dardanelspor kulübünün üniversite ile birlikte iş birliği yaparak, futbolcuların kültürel gelişimine katkı sağlamış olmasının bir şans olduğunu vurguladı.

DÜZENLİ İNGİLİZCE DERSİ ALACAKLAR
Türkiye’nin en prestijli gençlik gelişim ligi olarak kabul edilen Elit Akademi Liginde 5 kategoride mücadele eden ve Çanakkale’yi temsil eden Çanakkale Dardanelspor bünyesinde bulunan yaklaşık 120 futbolcu, Onsekizmart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Bölümü Öğretmeni Müge Karakaş yönetim ve gözetiminde stajyer öğrenciler tarafından haftada 3 gün 2 şer saat İngilizce eğitimi alacaklar.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir