18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi’nin 95. Yıl Dönümü Törenlerle Kutlanacak

18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi’nin 95. Yıl Dönümü Törenlerle Kutlanacak
17 Mart 2010

18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi’nin 95. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü, yarın düzenlenecek törenlerle kutlanacak.

Törenler sabah Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başlayacak. Ardından, saat 10.00’da 18 Mart Stadyumu’ndaki kutlama törenleri start alacak. Mehteran bölüğünün gösterisinin ardından günün anlam ve önemine dair konuşmalar yapılıp şiirler okunacak. Çanakkale il merkezindeki törenler, resmi geçitle sona erecek. İl merkezindeki törenlerin ardından Şehitler Abidesi’nde ikinci bir tören düzenlenecek. Şehitlikte saat 13.30’da başlayacak ikinci törende ise günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmalar yapılacak. Tören, Türk Yıldızları Akrotim Filosu’nun gösteri uçuşuyla bitecek. Törenlere Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın yanı sıra çok sayıda bakan ve milletvekili de katılacak.

“ASKERİ GEMİLER DENİZDE RESMİ GEÇİT TÖRENİNE KATILACAK”

Çanakkale Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında 18 Mart Perşembe günü Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurları tarafından Çanakkale Boğazı’nda, ‘denizde resmi geçit töreni’ icra edilecek. Denizde resmi geçit töreni saat 14.00 ile 15.45 arasında Marmara yönünden Ege Denizi’ne doğru yapılacak. Törene; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı yüzer ve uçar unsurlarla Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı bağlı uçar unsurlar iştirak edecek. TCG-Salih Reis gemisinin Nara Burnu’ndan dönüşü ile başlayacak tören, Çanakkale Şehitler Abidesi’nde bulunan devlet protokolünün topla selamlanmasıyla sona erecek.

“EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ İLE GESTAŞ ÖNLEM ALDI”

Öte yandan Çanakkale Zaferi törenleri sebebiyle Emniyet Müdürlüğü ile boğaz hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş. yetkilileri de önlem aldı. Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 95. yıl dönümü ve Şehitlikleri Anma Günü münasebetiyle kente yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda misafirin geleceğini belirtti. Emniyet yetkilileri; Cumhuriyet Bulvarı, Demircioğlu Caddesi, Kayserili Ahmet Paşa Caddesi, Balıkesir Caddesi, İnönü Caddesi ve Atatürk Caddesi, Şehit Gürol Caddesi, Mehmetçik Bulvarı, Ziveriye Sokak, Lise Caddesi, Eski Hükümet Sokak, Kızılay Sokak ve Nedime Hanım Kız Meslek Lisesi önü ve bahçesi üzerine 18 Mart tarihinde araç park edilmesinin yasaklandığını açıkladı. Bu arada Çanakkale’de boğaz hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş. yetkilileri de ziyaretçi yoğunluğuna göre seferlerin aralıksız olarak yapılacağını açıkladı.

ÇANAKKALE BOĞAZI, TÖREN PROVASI SEBEBİYLE TRAFİĞE KAPATILDI

Çanakkale Boğazı, 18 Mart Deniz Zaferi törenleri kapsamında askeri gemilerin denizde yapacakları resmi geçit töreninin provası sebebiyle 5.5 saat trafiğe kapatıldı.

Çanakkale Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında 18 Mart Perşembe günü Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurları tarafından Çanakkale Boğazı’nda gerçekleştirilecek resmi geçit törenine katılacak gemiler, sabah saatlerinden itibaren Çanakkale’ye gelmeye başladı. Askeri gemilerden bir kısmı şehir iskelesine bağlanırken, bazıları da Nara İskelesi ve yat limanı açıklarındaki şamandıralara bağlandı.

Çanakkale Boğazı’nda ilk kez gerçekleştirilecek denizde resmi geçit töreninin provası sebebiyle de boğaz saat 11.00’den itibaren çift taraflı olarak deniz trafiğine kapatıldı. Yetkililer, 18 Mart Perşembe günü saat 14.00 ile 15.45 arasında Marmara yönünden Ege Denizi’ne doğru yapılacak resmi geçit törenine; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı yüzer ve uçar unsurlarla Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı uçar unsurların iştirak edeceğini açıkladı. TCG-Salih Reis gemisinin Nara Burnu’ndan dönüşüyle başlayacak törenin Çanakkale Şehitler Abidesi’nde bulunan devlet protokolünün topla selamlamasıyla sona ereceğini de belirten yetkililer, Çanakkale Boğazı’nda ilk kez bu şekilde bir selamlama yapılacağını belirtti. Gerçekleştirilecek provanın ardından boğazın saat 16.30 sıralarında yeniden trafiğe açılacağı açıklandı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir