Çanakkale Derneği, “Liderlik ve Kaliteli Yönetim” Semineri Düzenledi

22 Nisan 2013

Çanakkale Derneği tarafından organize edilen “Liderlik ve Kaliteli Yönetim” semineri 20 Nisan Cumartesi Günü Saat 20:30’da Çanakkale Nedime Hanım Kız Meslek Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Seminerde konuşan Çanakkale Derneği ve TESİAD Genel Başkanı Seyfullah Ekşi;

“TESİAD olarak 2002 yılından beri Türkiye Çapında Kaliteli Yönetim, Liderlik, Stratejik Yönetim, Performans Yönetimi, Kalite Yönetim Sistemleri konularında eğitim ve danışmanlık hizmeti yürütüyoruz. Kamu hizmetlerinin Etkin, ekonomik ve verimli olarak yerine getirilebilmesi için dünyanın bilgi birikimi olan Kalite Yönetim Sistemlerinin Kamu ve Özel sektörde etkin olarak uygulanması gerekir. Kalite bir yaşam biçimidir. Hayat felsefesidir. Kalite ‘Müşteri Memnuniyetidir.’ Kaliteli Yönetim ise müşterisinin beklentilerini tam olarak karşılayan , hatta beklentinin üzerinde bir hizmet üretimidir. Müşteri kavramı vatandaş, yurtdaş, mükellef, kavramından farklı bir kavram olarak akıllı, zeki, iradeli, seçme veya seçmekten vazgeçme, beğenme veya beğenmekten vazgeçme hakkına sahip olan demektir. Dolayısıyla memnuniyetinin sürekli olabilmesi için her zaman daha etkin, ekonomik ve verimli olarak hizmet sunma gereği ortaya çıkmıştır.
Özellikle de günümüzde iletişim ile birlikte ortaya çıkan yepyeni ihtiyaçlar ve dünyanın global bir köy haline gelmesi ile müşterilerin ihtiyaç ve talepleri artmış bu ihtiyaç ve taleplerini karşılayabilmek için Kaliteli (müşterisinin taleplerini karşılayabilen) müşterilerini varoluş ve hizmet üretme süreçlerinin odağına yerleştirmiş Yönetim Sistemleri ihtiyacı ortaya çıkmıştır.
Liderlik ise bu Kaliteli Yönetim Sistemlerinin merkezi haline gelmiş, artık yönetme yerine liderlik etme, yönlendirme ,vizyon belirleme ve stratejik amaç ve hedefler ortaya koyarak daha mutlu insanların yaşadığı mutlu bir dünya hedeflenmelidir.
Yönetimde Kaliteden Söz edebilmek için 10×10 formülüyle ifade ettiğimiz.
1- Yönetimde Liderlik
2- Müşteri Odaklılık
3- Süreçlerle Yönetim
4- Hedef ve Verilerle Yönetim
5- Risk Yönetimi
6- Sürekli gelişme ve iyileştirme
7- Katılım ve İletişimi sağlama
8- Ölçe ve değerlendirme sistemi
9- Eğitim ve öğrenen organizasyon sistemi
10- İnovasyon (Yenileme/Yenilenme)
şeklinde bir sistemin ortaya konulması gerekir.
On yılı aşkın bir süredir TESİAD olarak Türkiyenin heryerinde Başta Kamu Kurumları ve Yerel Yönetimler olmak üzere bir çok kurumda ve özel sektör kuruluşlarında Kaliteli Yönetim ve Liderlik eğitimleri veriyoruz. Bu konuda oldukça uzman bir ekibe sahibiz.Kişisel ve Kurumsal vizyonumuz ülkemizde Liderler yetiştirmek suretiyle mutlu insanların yaşadığı bir ülkeye katkı sağlamaktır.”

diye konuştu.

Seyfullah Ekşi, “Bir Çanakkaleli olarak Türkiye çapında eğitim ve danışmanlık hizmeti sunuyorum ama kendi şehrime bu konuda yeterince katkı sunamamanın ezikliği içersindeydim. Çanakkale Derneği Başkanlığım süresince sıksık derneğimizin faaliyetleri için Çanakkale’ye gelebilme fırsatı bulmaya başladım. Bugünkü seminerimiz Kaliteli Yönetimin ana ilkeleri ve yapısı konusunda olacak, bundan sonrada Kaliteli Yönetim Seminerlerimiz seriler şeklinde devam edecek. Çanakalemiz Marka değerleri ve yetiştirdiği insan değerleri ile ülkenin her yanında hizmet yürütmektedir. Bizde Çanakkale Derneği olarak Çanakkale’den Ülkemize ve Dünyaya Liderler Yetiştirmenin gayreti içersinde olacağız.” dedi.

“‘Lider Olunur Mu, Lider Doğulur Mu?’ sorusu üzerine Seyfullah Ekşi doğuştan sahip olunan yetenek ve beceriler Liderliği kolaylaştırsa da, eğitim ve kültür oluşturmak, tutumları etkilemek ve değiştirmek suretiyle de Liderler ortaya çıkabilir. Uzun zamandır bunun eğitimini veriyorum buna yüzlerce kez şahit oldum” diye konuştu.

2 saat süren seminer soru cevap bölümü ile sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir