Çanakkale Devlet Hastanesi’nin Yeni Yeri Belli Oldu

01 Temmuz 2012

Çanakkale’de bir süredir tartışılan hatta “yılan hikayesine döndü” iddiaları ile gündemde tutulan ve neredeyse ilgili ilgisiz herkesin bir görüş ortaya attığı Çanakkale Devlet Hastanesi’nin yeni yeri kesinleşti.

Yapılan çalışmalar şöyle dursun birbiri ardına ortaya atılan iddialar ve spekülatif tartışmalar ışığında gelişen, Çanakkale Devlet Hastanesi’nin yeni yeri konusunda Çanakkalelilere müjdeli haber Çanakkale Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Kenan Eliuz’dan geldi.

Çanakkale Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Kenan Eliuz, Çanakkale Devlet Hastanesi’nin yeni yeri ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında ihale sürecinin Temmuz ayı içinde başlayacağını dile getirdi. Eliuz, kamuoyunda tartışılan yerlerde çıkan sıkıntılarla ilgili de bilgi vererek, “Başta yukarıdaki askeriyeye ait alan ve Sarıcaeli Köyü’nde gösterilen alan da dahil tüm alternatifler titizlikle incelendi. Ancak hepsinde de ciddi sıkıntılar çıktı. Askeriyeye ait olan yerde yükseklik olarak 14,80 metre gösterildi. Oysa bizim projemiz 24,50 metre. O nedenle orası olmadı. Sarıcaeli’ndeki yer ise sulama arazisi olması sebebiyle ilgili kanuna takıldı. Sonuç olarak ilk alternatif olan TOKİ 960 konutlarının üst tarafında kalan alanda karar kılındı” dedi.

TARTIŞMALAR BİTTİ!
Haziran ayı başında Kepez Belediyesi’ndeki imar değişikliği ile alanın kesinleştiğini ifade eden Eliuz, ihale sürecinin Temmuz ayında başlayacağını bildirdi. Eliuz, “Kepez Belediyesi’nin 2 Haziran tarihinde yaptığı imar değişikliği ile alan sağlık alanı olarak belirlendi. Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, konuyla ilgili çok destek oldu. Artık alanla ilgili bir tartışma kalmamıştır. Gerekli tüm evraklar TOKİ’ye gönderildi. Muhtemelen Temmuz ayı içinde ihale listesinde yer alacağını tahmin ediyorum” dedi.

MEVCUT HASTANE YETMİYOR!
Mevcut Çanakkale Devlet Hastanesi’nin talebi karşılamakta zorlandığını dile getiren Eliuz, “Mevcut hastanemizde günde 4-5 bin kişiye hizmet veriliyor. Yoğun bakım üniteleri, ameliyathaneler dolmuş durumda. Bu anlamda çok ciddi bir hastane ihtiyacımız söz konusu. Yeni yapılacak hastane ile bu sorunlarımız ortadan kalkacaktır” dedi.

1 MİLYON NÜFUSA BİLE YETECEK BİR TESİS YAPILIYOR!
2014 yılında hizmete girmesi planlanan 100 milyon lira harcanarak inşa edilecek 500 yataklı yeni devlet hastanesinin Çanakkale’de sağlık alanında büyük bir yatırım olacağını söyleyen Eliuz, Türkiye’de örnek olacak bir projenin hazır olduğunu dile getirdi. Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Kenan Eliuz, “Şu anda ülkemizde örneği bulunmayan yapıya sahip projesi ile yeni hastanemiz 80 bin metre karelik kapalı alana sahip olacak. 500 yataklı olarak tasarlanan ancak Modüler Sisteme göre (Geliştirilebilir) yapılacak hastanemiz 10-15 yıl sonra ihtiyaç halinde 600-700 yataklı olarak da geliştirilebilecek. Yıl olarak hedefimiz 30 yıl boyunca kentin sağlık hizmetlerini karşılayabilecek bir tesis olmasıdır. Nüfus olarak ise 1 milyonluk bir Çanakkale nüfusuna kadar hizmet verebilecek bir tesis olacak” dedi.

PROJENİN ÖRNEĞİ YOK
Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Kenan Eliuz, hastane projesinin Türkiye’de örneği bulunmadığını söyledi. Op. Dr. Eliuz, “Bu proje Türkiye için bir ilk olacak. Başka iller bizim hastanemizi örnek alacak. Sağlık Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı bu proje, tüm teknolojik imkanları içinde barındıran bir yapıya sahip. Ülkemiz için örnek bir proje olacak. Şu ana kadar bakanlığın yaptığı en gelişmiş ve örneği olmayan bir proje olarak hayata geçecek Çanakkale’nin yeni hastane binası, lüks bir otel görünümünde inşa edileceği gibi, donanım anlamında da çok lüks , konforlu bir yapıda olacak.Teknolojinin ulaştığı tüm sistemlerin içine toplandığı en gelişmiş proje olarak hayata geçirilecek hastane, Türkiye’de örnek tek proje olacak” dedi.

2014’DE HİZMETE GİRECEK
İmar tadilatları tamamlanan ve Hüseyin Akif Terzioğlu Vakfı’ndan 5.5 milyon liraya satın alınan arsanın devir işlemlerinin geçtiğimiz yıl tamamlandığını hatırlatan Başhekim Op. Dr. Eliuz, “Hastane, TOKİ tarafından yaptırılacak. Dev yatırım yaklaşık iki yıl içinde tamamlanacak. Hastaneye 2014 yılında kavuşacağız” şeklinde konuştu.

İKİ DEV BİNA MODERN SERVİSLER
Hastane projesinin iki ayrı dev bina arasında yer alan polikliniklerden oluşacağını anlatan Eliuz, “Binaya giriş anından itibaren lüks bir yapıda inşası planlanan bu projede, 8 ve 5 katlı olacak iki binanın ortasında iki katlı ve üzerinde sosyal alanların bulunduğu ağaçlandırılarak çevre düzenlemesi yapılan büyük bir alan da bulunacak. Bu yapı Acil Servis ve buraya bağlı ameliyathaneleri içinde barındıracak. Ayrıca bu bölümde acil servise ait MR, Röntgen ve Tomografi merkezi yer alacak. 8 katlı bina yataklı tedaviye ayrılacak. 500 yatak kapasiteli bu bölümde, özel odalar, iki, üç ve maksimum 4 kişilik odalar da yer alacak. Bulaşıcı hastalıkların tedavisi için ayrılan izolasyonlu bölümlere sahip odalardan tutun da, fizik tedavi için ayrılan özel bölümlere dek bir kompleks içinde inşa edilecek 8 katlı iki ayrı dev binanın dışında, poliklinik, laboratuar, onkoloji gibi bölümleri de içinde barındıracak hastanenin bu bölümü 5 katlı iki ayrı yapıya sahip olacak. Bu binalarda Acil dışında ayrı ameliyathaneler, ayrı MR, Röntgen ve Tomografi merkezi de yer alacak” dedi.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir