“Çanakkale Düşünce Platformu” Açıldı

“Çanakkale Düşünce Platformu” Açıldı
22 Aralık 2012

Çanakkale’de faaliyet gösteren yerel ulusal ve uluslararası 25 derneğin kurucu üyeliği ile kurulan Çanakkale Düşünce Platformu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın katılımı ile açıldı.

Temel amacı Çanakkale’nin var olan sorunlarının çözümüne katkı sağlamak, Çanakkale’nin bilim, tarih, kültür, sanat, edebiyat, çevre, spor, tarım, ekonomi alanlarında düşünceler üretmek için kurulan Çanakkale Düşünce Platformu Türkiye’de ilk olma özelliğini elinde bulunduruyor.

Açılışta konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç bilim insanlarının projesinde böyle önemli çatılar altında buluşmalarının önemine değinerek “ÇADÜP yapılanmasında çeşitli derneklerin yer aldığını öğrendim. Burada bilim adamlarının katkılarıyla Çanakkale için önemli projelere imza atılacağını ümit ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum “dedi.

Açılışa Arınç’ın yanı sıra Vali Güngör Azim Tuna ve çok sayıda davetli katıldı.

ÇADÜP Nedir?
Çanakkale Düşünce Platformu’nun amacı; Çanakkale’nin var olan sorunlarının çözümüne katkı sağlamak, Çanakkale’nin bilim, tarih, kültür, sanat, edebiyat, çevre, ve spor alanlarında ortaya çıkan değerlerini gösteren etkinlikler ve projeler gerçekleştirmek ve güçlü bir sivil toplum iradesi oluşturmaktır.

– Platform, Platforma üye olan STK’lar ve Platformu destekleyenlerden oluşur.
– Platforma üye olmak isteyen STK’lar yönetim kurullarından Platforma katılma kararı alır ve temsilcilerini belirlerler.
– Platforma katılım için platformun amaç, ilke ve çalışma alanlarını kabul etmek yeterlidir.
– Platforma katılma ve ayrılma tamamen gönüllülük esasına dayalıdır.
– Çalışmalarda işbirliği, demokrasi ve paylaşım esastır.
– Platform kendisini oluşturan sivil toplum kuruluşlarının üst birliği değildir.

Platform Üyeleri şu derneklerden oluşuyor; Eğitim Araştırmaları Birliği Derneği (EAB), Çanakkale Girişimci İşadamları ve Sanayicileri Derneği (ÇAGİAD), Çanakkale İl Genel Meclisi Üyeleri Derneği, Hukukçular Derneği, Çanakkale 2015 Derneği, Sağlık, Eğitim ve Çevre Koruma Derneği, Çanakkale Aydınlar Ocağı Derneği, Çanakkale Eğitimciler Derneği, Teknikerler Birliği Çanakkale Şubesi, Çanakkale Romanları Sosyal Etkinlikler Derneği, Acil Durum ve Afet Yönetimi Derneği (ADAYDER), Çanakkale Sakatlar Derneği, Çanakkale 6 Nokta Körler Derneği, Çanakkale Şairler ve Yazarlar Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, Futbolda Aktif Taraftarlar Birliği (FATAB), Çanakkale İlahiyat Derneği, İnsanca Yaşam Derneği, Huban Kadınlar Kalesi Derneği, Emekli Din Görevlileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Çanakkale İli Yörükleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Muradiye Kültür Vakfı Çanakkale Şubesi, Genç Sinerji Derneği, Gelibolu Mevlevihanesini Koruma ve Mevlevi Kültürünü Tanıtma Derneği, Çanakkale İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği

[Medya Hedef & Ç!]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir