Çanakkale Emniyet Müdürü İhsan Ünal, Baro Başkanı Tülay Ömercioğlu’nu Mahkemeye Verecek

29 Ağustos 2008

Çanakkale Emniyet Müdürü İhsan Ünal, Emniyet teşkilatını kamuoyu önünde beceriksiz, iş yapamaz duruma düşürüp hiçbir hukuki dayanağı olmadan haksız itham ve iftiralar attığı gerekçesiyle Baro Başkanı Tülay Ömercioğlu’nu mahkemeye vereceğini açıkladı.

Konu ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Çanakkale Emniyet Müdürü İhsan Ünal, Baro Başkanı Tülay Ömercioğlu’nun önceki gün yaptığı açıklamada ilde son 2 ayda hırsızlık olaylarının arttığını ve Çanakkale’nin hırsızlık cennetini haline geldiği konusundaki açıklamaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, ?Baro Başkanı Tülay Ömercioğlu yaptığı açıklamayla polisin itibarını, güvenilirliğini kamuoyu önünde düşürmüştür. Oysa ilimizde oldukça başarılı, hukuk kuralları içerisinde gece ve gündüz demeden, mesai mefhumu da gözetmeden cansiperane görev yapan Çanakkale Polisinin başarılı çalışmalarını, hiç araştırma, soruşturma gereği duymadan böyle bir açıklama yapan Baro Başkanı Tülay Ömercioğlu, ya polis teşkilatına olan bir husumetinden, ya da birilerinin kendilerine yanlış bilgi aktarmasından, ya da biri kardeşi, diğeri de babasının oturduğu apartman olmak üzere yakınlarına ait 2 ev ve apartmandaki hırsızlık olayının etkisinde kalarak duygularına hakim olamayarak bu asılsız ithamı basın yoluyla kamuoyuna duyurmuştur. Baro başkanının iddia ettiği gibi Çanakkale ne hırsız cenneti olmuş, ne de meydana gelen olaylar faili meçhul kalmıştır. 2008 yılın Temmuz ve Ağustos aylarında yani son 2 ayda ilimizde ikametten 26, işyerinden de 11 olmak üzere 37 hırsızlık olayı meydana gelmiş, bu olaylar ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda 13 kişi çaldıkları suç eşyaları ile birlikte yakalanarak Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmiştir. 12 kişinin de yine yapılan tetkik çalışmalarında suça karıştıkları tespit edilip, ülke genelinde yakalama çalışmalarına başlanmıştır. Dün yapılan çalışmada ise ilimizde 9 eve giren 6 kişi yakalanmış, sorgulamalarına başlanmıştır. Bu kişilerin yapılan sorgulamalarında ise şuana kadar çaldıkları ziynet eşyalarını il merkezinde 2, Altınoluk’ta da 1 kuyumcuya sattıkları tespit edilmiştir? dedi.

?BARO BAŞKANINI MAHKEMEYE VERECEĞİM?

Emniyet Müdürü İhsan Ünal, son 2 ayda ikametten meydana gelen hırsızlık sayısının 37 olarak görülmesinin huzurlu bir kent olan Çanakkale için büyük bir rakam olduğunu da belirterek, ?Ancak sayının bu orana ulaşmasının en önemli nedenleri arasında ev sahiplerinin dinlenme amacıyla evlerinden ayrılmaları, apartman komşularının şüpheli durumlarda duyulan sesleri polise iletmelerinden kaynaklanıyor. Ayrıca okulların tatile girmesiyle vatandaşlarımızın dinlenmek veya gezip eğlenmek amacıyla evlerinden ayrılmalarında, hırsızlık olaylarının ilimizde de olmaması amacıyla gün batımıyla birlikte, birimlerimizde gündüz görev yapan bay ve bayan personel münabeli bir şekilde, dar bölge sistem uygulaması yapılarak gün ağarıncaya kadar cadde, sokak ve mahallelerde görevlendirilmişlerdir. Bütün önleyici tedbirlerimize rağmen istenmeyen hırsızlık ta buna dahil olmak üzere istenmeyen olaylar olabiliyor. Özellikle hırsızlık olayları 09.00 ile 17.00 saatleri arasında evlerde olmakta, bu saatler arasında da polis olarak kontrol ve takip etme imkanımız oldukça yetersiz olup, vatandaşlarımızın polis imdat telefonuna haber vermeleriyle yetersizliği giderilebilir? dedi.

Emniyet Müdürü İhsan Ünal, Emniyet teşkilatını kamuoyu önünde beceriksiz, iş yapamaz duruma düşürüp hiçbir hukuki dayanağı olmadan haksız itham ve iftiralar attığı gerekçesiyle Çanakkale Baro Başkanı Tülay Ömercioğlu’nu mahkemeye vereceğini de belirterek, ?Emniyet birimleri gece gündüz demeden çalışıyorlar. Azimli bir şekilde çalışarak görevini yapan teşkilatımızın bu şekilde açıklamalarda küçük düşürülmesini kabul etmemiz mümkün değil. Bu sebeple Baro Başkanı Tülay Ömercioğlu hakkında maddi ve manevi tazminat davası açacağım. Madem ki hukuk devletinde yaşıyoruz, bu konuyu da hukuki yollarla çözebiliriz. Teşkilatımızın aklanması için bu konuda gerekeni yapacağız? dedi.
İHA

Yorumlar...
  • bihter
    23/09/2008 16:43

    Tüm Çanakkale halkı tarafından herhangi bir veriye , sayısal ifadelere gerek olmaksızın suçluluk oranındaki artış zaten biliniyor ve herkes bunun tedirginliğini yaşıyor.Polisin itibarını, güvenirliliğini konumu gereği topluma karşı sorumluluğunu yerine getiren Sayın Tülay Ömercioğlu' nun konuya dikkat çekme mahiyetindeki açıklaması azaltacaksa, Sayın Emniyet Mensuplarının halkın güvenini kazanmak için daha çoook çalışması gerek.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir