Çanakkale Esnaf Odalarından Büyük Market Zincirlerine Tepki

21 Kasım 2008

Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Mustafa Vurucu Çanakkale merkezde bulunan büyük marketlerin il ekonomisine zararlarının olduğunu açıkladı.

Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Mustafa Vurucu, il merkezinde yer alan büyük market zincirlerinin esnafların yanı sıra il ekonomisine de büyük zararının olduğunu belirterek, ?Bu büyük marketler malesef Çanakkale?nin mallarını satmıyorlar. İlimizde üretilen elma, armut ve domates ile balık gibi birçok ürünü başka illerden getiren bu marketler buradan elde ettikleri gelirin vergilerini de başka illere götürüyorlar. Böylece bu market zincirlerinin Çanakkale esnafının yanında bütün Çanakkale?ye zararı oluyor? dedi.

Yaklaşan yerel seçimler öncesi bu konuların belediye başkan adaylarına çok iyi anlatılması gerektiğini de belirten Mustafa Vurucu, ?Bakınız gündemde şimdi de il merkezine Forum alışveriş merkezinin kurulması konusunda çalışmalar var. Bu konunun çok iyi incelenmesi gerekir. Şana kadar il merkezinde kurulan büyük market zincirlerinin ekonomimize verdiği zararlar belli. Yeni açılması planlanan yerle birlikte bu zararlar çok daha yukarılara çıkacak. Yerel yönetimlerin Çanakkale?ye sahip çıkması gerekiyor. Hiç kimse Çanakkale?den kazandığı parayı buradan alıp başka bir ile götürme hakkına sahip değil. Bu sebeple buradan kazanılan paranın yine bu kentte kalması gerekir. ?Bu alışveriş merkezlerinde 15-20 kişi istihdam ediyorum? diyerek yüzlerce kişiyi işinden etmeye de kimsenin hakkı yok. Yerel yönetimlerin kararlarını bunları göz önünde bulundurarak almalarını istiyoruz? dedi.
İHA

Yorumlar...
  • erman
    16/07/2009 04:01

    Büyük marketler vergileri başka bir ile götürüyor doğru ama ona bakarsanız küçük marketler vergi vermemek için fiş bile kesmiyor. Fiş istemekte ısrarcı olursanız bu kavga sebebi bile olabiliyor. Bence büyük marketlerin ülke ekonomisine katkısı daha büyük ;)

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir