Çanakkale Evi (Çarşısı) İnşaatı Durduruldu

13 Nisan 2012

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, geçtiğimiz aylarda ihalesi gerçekleştirilen Çanakkale Evi (Çarşısı) ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında inşaat çalışmalarının durdurulduğunu açıkladı.

Encümen Kararı ile çalışmaların durdurulduğunu dile getiren Başkan Gökhan, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Mülkiye Başmüfettişi’nin incelemelerine değinerek “ileride bir kamu zararının oluşmaması için ihale sözleşmesini 27 Mayıs 2012 tarihine kadar geçici olarak durdurma kararı aldık” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, dün yaptığı açıklamasında İskele Meydanı’nda 2002’den bu yana yapılan çalışmaları ayrıntılı bir şekilde anlatarak, 9 Nisan 2012 tarihli İçişleri Bakanlığı yazısı ile görevlendirilen Mülkiye Başmüfettişi’nin inceleme ve soruşturma yaptığını söyledi. İskele Meydanı’nın düzenlenmesinin 2002 yılındaki Kent Konseyi çalışmalarına kadar dayandığını ifade ederek, “Kamuoyunun hiçbir görüşü alınmadan ihale edilerek inşaatına başlandığı ve iskele meydanında kötü bir görüntü oluşturduğu” gerekçelerinin asılsız olduğunu söyledi. Projenin 2004 ve 2009 yerel seçimleri öncesinde hazırlanan kitapçıklarda bile yer aldığını hatırlatan Başkan Gökhan, “Seçim beyannamemde o yapının birebir örneğine yer verdik. Cumhuriyet Meydanı’nda, kordon boyunda panolara asmak suretiyle kamuoyuyla paylaştık. Bir çok STK’ya proje sunuldu. Uygun olduğuna karar verildi. Projenin süreci noktasında 2009 Eylül ayında belediye meclisine, proje alanı geldi. Ve mecliste kabul edildi. Bu durumda, bakanlık müfettişinin, ‘kamuoyunun hiçbir görüşü alınmadan’ şeklindeki ibaresi çürümüştür” dedi.

Kim ihbar etti!
Başkan Gökhan, İçişleri Bakanı’na buranın asılsız iddialarla şikayet edildiğini ifade ederek kimin ihbar ettiğini bilmediklerini söyledi. “Bakanlık müfettişinin incelediği konuda kamuoyunun hiçbir görüşü alınmadan ihale dilerek yapılması noktasındaki ifade çürümüştür” diyen Başkan Gökhan, “Bunu iddia eden her kimse, ihbarı yapanı bilemiyoruz. Sayın bakan da inceleme iznini vermiş. Sayın müfettiş de geldi ve bütün belgeleri aldı. Bu incelemenin sonucu beklemekteyiz. Kültür Varlıkları Koruma bölge Kurulunda bir toplantı yapıldı ve karar alındı. Bu kararı düzeltin talimat yazısına rağmen kurulun buna bir şey yapamayacağı ortaya çıktı. Çünkü kurul, kendi vermiş olduğu kararların hepsini biliyor ve bunlarında doğru olduğunun bilincinde. Bu kararın iptal edilmesini gerektirecek herhangi bir hukuki süreç yoktur. Kurul uygulamanın doğru olduğunu ve değiştirecek bir şey olmadığını belirtmiştir.

Bunun üzerine sayın Vali Tuna’ya bütün süreçleri aktardım. Daha sonra belediye encümeni ile olağanüstü toplantı yaptık. Encümende bu konu ile ilgili bir karar alındı. İçişleri Bakanlığı müfettişi tarafından yapılan araştırma ve inceleme nedeniyle Çanakkale Çarşısı inşaatı işinin devamına ilişkin ileride oluşabilecek kamu zararının önlenmesi amacıyla 27 Mayıs 2012 tarihine kadar geçici olarak durdurulup durdurulmayacağını hukuk müşavirine iletmişiz. Hukuk müşaviri, inşaatın ertelenmesinde herhangi bir sakınca olmadığını belirtmiş ve encümen, inşaatın 27 Mayıs 2012 tarihine kadar geçici olarak durdurulmasına oy birliği olarak karar vermiştir. Anafartalar Oteli’nin kaldırılarak yeniden yapılanmaya fırsat yaratıyoruz. Elbette bunun yıkımı 27 Mayıs tarihinde olmayacaktır.

Çanakkale Belediyesi soruşturma, inceleme, araştırma ne derseniz deyin, yüzünün akıyla çıkmasına ve kuruldan herhangi bir sakınca olmamasına rağmen, bu şikayeti eden her kim ise ortaya çıkmasını diliyorum. Çünkü böyle bir gerekçeyle inceleme geçirmemizi hak etmediğimizi düşünüyorum” dedi.

Çanakkale insanı birilerinin keyfini bekleyemez!
“Biz fedakarlığımızı yaptık” diyen Başkan Gökhan, “Bu konudaki hesap verme riskini üstlendik. Bunu şikayet edenler, yapması gerekenlere baskı yapması lazım. Anafartalar oteli burada dursun, sen bir şey yapma teklifini hiç kimse yapmasın. Çünkü böyle bir şey kabul edilemez. Bir girişim olmazsa 27 Mayıs tarihine kadar beklemeyiz. Bütün sürecin hızlı bir şekilde gelişmesi lazım. Çanakkale insanı, birilerinin keyfini bekleyemez. Hiç kimse, incelemeden korkup projeyi durduruyor düşüncesine kapılmasın. Çünkü her yaptığımız konu kurul tarafından uygun görüldü. İnceleme yaptırılarak bir yere varılması söz konusu değildir. Çok yakışıksız olmuştur. Bu gerekçe ile bir incelemenin olması son derece yakışıksız olmuştur. Bu gerekçeyi kabul etmemiz mümkün değildir” şeklinde konuştu.

Devlet adabına yakışmaz
“Çanakkale Belediyesi, puan kazandıkça, yatırımlarıyla göz doldurdukça, yaptığı işler beğeni kazandıkça bir panik havası esiyor bazı kesimlerde” diyen Başkan Gökhan, “Bu panik havasının bir sonucudur diye düşünüyorum. Acaba bir yerden bir şey bulup yatırımları durdurabiliriz ve yaptırmayabiliriz noktasında çabalar var. Şu an itibariyle Çanakkale halkı, bundan önceki 3 yıla nazaran çok daha fazla kendi yerel yönetimine sahip durumdadır. Bunu iddia ediyorum. Partimde bunu iddia ediyor. Herkes bunu iddia ediyor. Çünkü yaptığımız her şeyin hesabını veriyoruz. Biz hassasiyet gösterirken çok acı bir soruşturma gerekçesiyle buraya İçişleri Bakanlığı baş müfettişinin gelmesini açıkçası hazmedemiyorum. Bu bana gelmiyor. Bu Çanakkale halkına geliyor. Çünkü herkesin bilgisi dahilin de bunu yaptık. Kurulun kararını değiştirmeye yönelik çabalar bile çok ilginç. Bir kurula bu bağlamda dip notla bir gündem gönderilmesi dahi çok kabul edilemez ve uygun olmayan bir davranış biçimidir. Bir devlet adabına yakışmaz bu. Devletin adabında bu yoktur. Böyle bir şeyi ben kabul edemem. Çanakkale bunları hak etmiyor. Kurul, kararı tam tersine geçmiş kararı tekrar onadı ve uygun bulmuştur. Herkes burada ciddi adımlar atmak zorundadır” dedi.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir