Çanakkale Fen Lisesi Tamamlanmamış Binaya Mı Taşınacak?

Çanakkale Fen Lisesi Tamamlanmamış Binaya Mı Taşınacak?
25 Ağustos 2010

Çanakkale Fen Liseliler Derneği, Çanakkale Fen Lisesi yeni bina inşaatının 2010-2011 eğitim-öğretim yılına girilmesine 1 ay kalmasına rağmen hazır hale getirilememesi nedeniyle kamuoyunun da dikkatini çekmek üzere “Taşınmıyoruz! – Bitmemiş binaya, şantiyeye taşınmıyoruz!” isminde http://www.tasinmiyoruz.com/ internet adresinde bir kampanya başlattı.

Çanakkale Fen Liseliler Derneği tarafından internet sitesinde yapılan kamuoyu duyurusu:

KAMUOYUNA DUYURULUR

1994-95 Eğitim ve Öğretim yılında açılmış olan ve 16 yıllık geçmişinde bir çok başarıya ulaşmış, mezunları olduğumuz Çanakkale Fen Lisesi’nin Güzelyalı mevkiinde yeni yapılacak olan okul binasına taşınması sürecini büyük bir dikkat ile takip etmekteyiz. Çanakkale Fen Lisesi’ne yakışan modern bir komplekste, tamamı yenilenmiş donanımları, derslikleri, laboratuvarları, yurt binası, yemekhanesi ve spor salonu gibi imkanlarıyla öğrencilere hizmet etmesi sadece Çanakkale ili için değil Türkiye için çok sevindirici bir gelişmedir.

Ancak 2010-2011 eğitim-öğretim yılına girmemize 1 ay gibi kısa bir süre kalmasına rağmen yeni okul binasının eğitim-öğretim yılına hazır hale getirilemediğini üzüntüyle izlemekteyiz. Üzüntümüzü daha da arttıran nokta ise ilgili mercilerin bu duruma kayıtsız kalarak 2010-2011 öğretim yılı için, yapımı tamamlanmamış, inşaat halindeki bir okula Çanakkale Fen Lisesi öğrencilerinin ve öğretmenlerinin geçmesini beklemesidir. Böyle bir durumda eğitim-öğretim hayatının sağlıklı bir şekilde işlemesinin mümkün olmadığı aşikardır.

Çanakkale’nin adını tüm Türkiye’de başarılı bir şekilde temsil etmekten başka bir günahı olmayan okulumuz ile ilgili yürütülmeye çalışılan uygulamalar ile ilgili olarak aşağıdaki soruların cevabını sayın kamuoyu ile beraber bizler de merak ediyoruz:

1. 2010 Eylül ayında taşınması planlanan bir okulun yeni binası henüz tamamlanmadan eski binasından acele bir şeklilde çıkarılmaya çalışılmasının sebebi nedir?

2. Yatılı öğrenciler de barındıran bir okulun işler tamamlanana kadar şantiye görünümündeki binalarda eğitim ve öğretime başlanması ne derece sağlıklıdır? Tuvaletleri dahi kullanılır durumda olmayan bir binada öğrencilerin kalmasını beklemek hangi vicdana sığar?

3. Yeni binanın tamamlanaması nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden gerekli ödenek ayrılamadığından eski araç-gereç ve donanımlarla birlikte eğitime başlanması doğru mudur?

4. Ortaya çıkan olumsuzlukların sonucunda, örneğin son sınıfta olan ve üniversite giriş sınavına hazırlanan öğrencilerin olası başarısızlıklarının hesabını kim ve nasıl verecektir?

Yukarıdaki soruların cevaplarının ivedi bir şekilde kamuyoyuna açıklanmasını talep ediyoruz. Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen haketmediğimiz bu çalışmanın kabul edilemez olduğunu, çözüm bulmak adına konuyla ilgili tüm hukuki girişimlerde bulunacağımızı tüm kamuoyuna saygıyla sunuyoruz.

ÇANAKKALE FEN LİSELİLER DERNEĞİ

Yorumlar...
  • hüseyin öztürk
    04/10/2010 23:17

    evet okulun hala eksikleri var,15 önce gördüm ancak 2011-2012 öğretim yılında öğretime başlayabilir.

  • asuman can
    25/08/2010 17:33

    helal olsun çocuklara, haklarını korusunlar, milli eğitim de artık iş yapmaya baksın

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir