Çanakkale Gezi Davası 25 Aralık Tarihine Ertelendi

20 Kasım 2014

Çanakkale’de Gezi Parkı eylemlerine destek verdiği gerekçesiyle 25 kişi hakkında açılan dava, 25 Aralık 2014 tarihine ertelendi. Davanın, 25 Aralık tarihinde kesin bir sonuca bağlanması bekleniyor.

İstanbul’da 31 Mayıs 2013’te başlayıp Haziran ayı boyunca yurda yayılan eylemlerde, polis tarafından tespit edilen 25 kişi, savcılık tarafından hazırlanan iddianame sonrasında Mayıs 2014 tarihinde Çanakkale 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başladı. Bugün üçüncü duruşması gerçekleştirilen dava sonrasında Adliye Binası önünde toplanan; Çanakkale Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Zeki Önder, DİSK Genel İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Erdinç Uslan ve sanık avukatlarından Muharrem Erkek davanın 25 Aralık 2014 tarihinde kesin bir sonuca bağlanacağına dikkat çekerek çeşitli açıklamalarda bulundular.

“SUÇ İŞLEDİKSE, EVET BİZ SUÇLUYUZ”
Adliye Binası önünde ilk olarak açıklama yapan Çanakkale Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Zeki Önder, yargılanan kişilerin Çanakkale’de sadece Gezi Parkı eylemlerine katılmadığını belirterek şunları kaydetti:

“Biz Kaz Dağları’nda da eylem yaptık, nükleer santrale karşı gelmek için eylem yaptık, Çanakkale’de rektörün işçileri sokağa attığı zamanda eylem yaptık, Gezi Parkı ile ilgili yurtta yapılan eylemleri Çanakkale’de de yaptık. Emeğin, en yüksek noktada kazanılması için her türlü eylemi gerçekleştirdik. İlk başta vatandaş olarak, ikinci olarak emek örgütü temsilcisi olarak bu ülkenin demokrasi konusunda olması gereken her noktada mücadele ettik. Suç işledikse, biz suçluyuz. Düşünüyoruz ki bizi Türkiye Cumhuriyetinin ödüllendirilmesi gerekir. Çünkü bir insan olarak sahip çıkılması gereken her noktada yapılması gerekeni yaptık.”

“BU ÜLKEDE GEZİ OLAYLARI BİTMEZ”
Önder’in ardından konuşma yapan DİSK Genel İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Erdinç Uslan ise, dava ile ilgili yaptığı açıklamada; “Bu ülkede gezi olayları bitmez. Gezi bir ruhtu Türkiye’de. Geçen sene Haziran ayında Türkiye’de bir anda ortaya çıkan bu harekatı anlamak için, işin felsefesini bilmek gerekiyor. Çanakkale’de hepimiz anayasal haklarımızı kullanarak, o toplumsal duyarlılığa katkıda bulunduk, bunu hiçbir zaman inkar etmiyoruz. Yine olursa yine buradayız. Ve bu sabah aldığımız bir yeni bir haberde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş diyor ki, ‘Biz bu yeni bütçe ile topçu kışlasını yapacağız.’ Yine bir kışkırtma var, biz çevreci harekatla eylemlere iştirak ettik. Bunu Kaz Dağları’nda gösterdik, AKFA’da gösterdik. Ama bunu anlamayan zihniyetler tarafından bugün yargı karşısına getirildik. Dava 25 Aralık tarihine ertelendi, artık sonuçlanacağını düşünüyoruz. Biz sokaklardan hiç yılmadık mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

“GEZİ RUHUNU KİMSE ÖLDÜREMEZ”
Davada, sanıkların savunma avukatı olan Muharrem Erkek 25 Aralık tarihinde davanın sonuçlanacağını dile getirdi. Gezi olaylarının, Türkiye tarihindeki en büyük sivil toplum direnişi olduğunu ifade eden Erkek; “Bu davada sanıklara baktığımız zaman, sendika başkanlarını, öğrencileri, öğretim görevlilerini, muhtarları görüyoruz. Aslında yargılanan kesim sivil toplum. Gezi, tarihimizdeki, en büyük sivil toplum girişimidir. Bireylerin temel hak ve özgürlüklerini koruma, bir çevre mücadelesidir. Hepimiz Çanakkale’de bu olaylara duyarlılık gösterdik. Anayasal hakları kullandık. 25 Aralık’ta bu dava sona erecek. Ben ayrı ayrı herkesin beraat edeceğini düşünüyorum. Geziruhunu kolay kolay kimse öldüremez” diyerek sözlerine son verdi.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir