Çanakkale Havaalanı Pist Uzatma Çalışmaları 18 Mart Sonrasına Ertelendi

Çanakkale Havaalanı Pist Uzatma Çalışmaları 18 Mart Sonrasına Ertelendi
22 Ağustos 2012

Pist uzatma çalışmaları kapsamında Eylül ayında 4 ay süre ile kapatılması planlanan Çanakkale Havaalanı’nın vatandaşların mağdur olmaması için Eylül ayı yerine 18 Mart sonrası kapatılacağı öğrenildi. Bin 800 metre olan pistin 2 bin 500 metreye çıkarılması ile ilgili ihaleyi alan firmanın bu süre içinde pist uzatımı yerine çevre düzenleme çalışmalarını yapacağı; 18 Mart törenlerinin ardından da havaalanın 4 ay süre ile kapatılarak pist uzatılmasını gerçekleştireceği ifade edildi.

1995 yılında hizmete açılan Çanakkale Havaalanı’nda pistinin uzatılması ile ilgili çalışmalara kısa süre içinde başlanıyor. Havaalanında bin 800 metre olan pist uzunluğu yapılacak çalışma ile2 bin 500 metreye çıkarılacak. 17 yıl önce hizmete giren Çanakkale Havaalanı’nın kapasitesinin arttırılması amacıyla başlanan çalışmaların Eylül ayı başında start alacağı ve uçuşlarında durdurularak havaalanını 4 ay süre ili kapatılacağı ifade edilmişti. Ancak yapılacak çalışmada vatandaşların mağdur olma ihtimalini göz önünde bulunduran yetkililer Eylül ayı yerine 18 Mart törenleri sonrası havaalanı kapatmayı uygun buldu. Eylül ayı itibarıyla ilk etapta çevre düzenlemesi çalışmalarına ağrılık verecek olan ihaleyi kazanan firma yetkilileri 18 Mart’a kadar bu çalışmalarını tamamlayacak. Mart ayı sonlarına doğru ise havaalanı trafiğe kapatılarak pist uzatma çalışmalarına geçilecek. Mart ayına kadar da Ankara ve İstanbul’a gerçekleştirilen uçak seferleri yine tarifeli olarak yapılmaya devam edecek.

Çanakkale’ye havayolu ile gelen turist sayısının artmasına da büyük katkı sağlayacak havaalanına daha büyük uçakların da inebilmesi amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında bin 800 metre uzunluğunda ve 30 metre eninde olan pist uzunluğu yeni yapılacak olan çalışmayl 2 bin 500 metreye çıkarılacak ve eni de 45 metre olacak.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir