Çanakkale Havaalanı Pistinin Uzatılması ile İlgili İhale Yapıldı

26 Temmuz 2012

Çanakkale Havalimanı Pist Uzatılması, Genişletilmesi ile Pat Sahaları Bakım ve Onarımı Projesi’nin yapım ihalesi 25 Temmuz 2012 Çarşamba günü HMİ Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.

AK Parti Çanakkale Milletvekili ve TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Mehmet Daniş’in Havalimanı pist uzatılması, genişletilmesi ile pat sahaları ihalesi” ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Çanakkale Havalimanı 04?22 pisti 1800 metre uzunluğunda 30 metre genişliğindedir. 1990’lı yıllardan bu yana işletmeye yönelik küçük bakım ve onarımlarla sivil hava ulaşımının hizmetine sunulmaktadır. Gerek pist üzerindeki yıpranmaların gerekse piste büyük gövdeli uçakların rahatlıkla iniş ve kalkış yapabilmelerini teminen DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından yatırım programına alınan “Çanakkale Havalimanı Pist Uzatılması, Genişletilmesi ile Pat Sahaları Bakım ve Onarımı Projesi”nin yapım ihalesi 25.07.2012 tarihinde DHMİ Genel Müdürlüğünde gerçekleştirilmiş olup; inceleme aşamasındadır.

Yaklaşık maliyeti 40 Milyon TL olarak hesaplanan proje, yer teslim tarihinden itibaren ihale şartnamesine göre 500 takvim gününde tamamlanacaktır, (tahmini 1 yılda bitirilmesi beklenmektedir.) Proje sonunda Havalimanı pistinin ebatları 2300X45 metreye ulaşacaktır. Yanı sıra; pist kenarında bulunan şerit sahanın düzeltilmesi, drenaj kanallarının yapımı işleri de pist projesi ile tamamlanacaktır.

Projenin tamamlanması ile birlikte Havalimanımıza sefer düzenleyecek tarifeli ve charter uçuşlarının sayısında artış beklenmekte bu gelişmelerle yerli yabancı turist sayımız dahada artacak ve Çanakkalemiz başta turizm olmak üzere her bakımdan bir cazibe merkezi olacaktır.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir