Çanakkale Havalimanı 4 Saat Uçuş Trafiğine Kapatıldı

11 Mayıs 2010

İzlanda’daki yanardağın yeniden faaliyete geçmesinin ardından oluşan kül bulutlarının saat 15.00 sıralarında Türkiye’ye ulaşması beklenirken, Çanakkale Havalimanı’nın 4 saat uçuş trafiğine kapatılacağı açıklandı. Söz konusu 4 saatlik süre içerisinde Trakya üzerinde de uçuş yasağı uygulanacak.

Türkiye’ye gelmesi beklenen kül bulutlarının, sadece Trakya bölgesinde hava trafiğini etkileyeceği ifade edildi. Atatürk Havalimanı başta olmak üzere başka havalimanlarında uçuşların aksamayacağı belirtildi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) resmi sitesinde yaptığı açıklamayla, kül bulutlarının etkileyeceği Çanakkale ve Trakya üzerinde yerden 20 bin feete kadar 15.00 itibariyle 4 saat uçuş yasağı getirileceği duyuruldu.

Atatürk Havalimanı’nda ise uçuşlar ile ilgili bir sıkıntı yaşanmayacağı öğrenildi. Ayrıca kül bulutları nedeniyle bugün de THY’nin Kazablanka seferleri iptal edildi.

DHMİ açıklamasında şöyle denildi:
“İzlanda`da ki volkanik aktivite yeniden Atina-Sofya-İstanbul FIR`larını etkilemeye başlamış olup, Çanakkale Boğazı ve Trakya üzerinde yerden 20.000 feet`e kadar olan sahada TSİ 15:00 itibariyle 4 saatlik bir zaman süresince uçuş yasağı getirilecektir. Ayrıca, Çanakkale Havaalanı iniş-kalkış trafiğine kapatılacaktır”.

Öte yandan, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) yapılan yazılı açıklamada ise, kül bulutlarının etkili olmayacağı ifade edildi.

SHGM’nin sitesinde şu açıklamaya yer verildi:
“İzlanda’da meydana gelen yanardağ patlaması sonucunda oluşan volkanik kül bulutlarının Avrupa ve ülkemiz hava sahalarına olan etkileriyle ilgili gelişmeler daha önce yayımlanan Basın Açıklamalarıyla Kamuoyuna duyurulmuş, 10 Mayıs 2010 tarihli son Basın Açıklamamızda; kül bulutlarının Marmara, Batı Ege ve Batı Akdeniz kıyılarında görülebileceğinin tahmin edildiği ifade edilmişti.

EUROCONTROL ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak yapılan çalışmalar sonucunda; önümüzdeki 24 saat dilimi içerisinde volkanik küllerin rüzgârların etkisiyle okyanus üzerine doğru çekileceği, bununla birlikte kısmi olarak İspanya, Portekiz, Fransa ve İtalya’yı içine alan Orta Avrupa hava sahalarında seyredeceği tahmin edilmektedir. Bugün itibariyle bahse konu volkanik kül bulutları ülkemizden uzaklaşmıştır. Türkiye hava sahasında her hangi bir kapalılık bulunmamakta olup, iç hat seferleri normal olarak yürütülmektedir. Dış hat seferleri ile ilgili olarak ise tüm işletmelerimizin sefer düzenleyeceği ülke ve hava sahalarıyla ilgili yayımlanan NOTAM ve SIGMET’ler de dâhil olmak üzere konuyla ilgili gelişmeleri yakından takip etmeleri, hem uçuş emniyetinin sağlanması hem de yolcu mağduriyetlerinin önlenmesi bakımlarından zorunluluk arz etmektedir.”

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir