Çanakkale Heyeti Çin’de Temaslarını Sürdürüyor

10 Mayıs 2013

Çanakkale Valiliği koordinasyonunda oda ve borsa temsilcileri, bürokratlar, belediye başkanları, iş adamları ve iş kadınları Uluslararası Gıda Fuarı için bulundukları Çin’in Shanghai kentinde ikili temaslarını sürdürüyor.

Bir yandan Çin’de gerçekleşen SIAL Gıda Fuarında açılan Çanakkale standında ürünler tanıtılmaya devam ederken, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna başkanlığındaki heyet fuarın ikinci gününde ikili görüşmelere başladı. İlk olarak Shanghai Üniversitesi Tekno Parkı ziyaret edildi. Burada Çanakkale heyetini karşılayan Tekno Park Müdürü Pan Cihav bir sunum gerçekleştirerek, bilgiler aktardı. Cihav, teknoparkın 1990 yılında 14 bin metrekarelik alan üzerine kurulduğunu, ARGE ve gelişme sürecine destek verdiğini söyledi. Teknopark alanının 3’de 2’sinin ARGE ve gelişme çalışmalarına ayrıldığını, gelecekteki hedeflerinin teknoparkı 25 bin metrekarelik alana büyütmek olduğunu belirtti. 1993 yılında Devlet Üstün Liyakat Ödülüne layık görüldüğünü söylediği Teknopark’ın 2007 yılından itibaren hükümetten aldıkları destekle yabancı öğrencilere staj imkanıda sunduğunu belirten Cihav, “En büyük amacımız teknolojiyi bölgenin sektörel ve eknomosiyle birleştirmek. Teknopark’ta elde ettiğimiz teknolojiyi üretime ve ekonomiye yansıtmak” dedi.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna ise üniversitelerin ARGE çalışmalarına önem vermesi gerektiğini vurguladı. Vali Tuna, “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitemiz bünyesinde de bir teknopark kurulması planlanıyor. Tabii ki bunun için üniversite ve sanayi iş birliği gerekli. Bu konuda adımlar atıldı. Şimdi teknoparkların dünyadaki örneklerini görmeye çalışıyoruz. Bu nedenle Shanghai Üniversitesinin teknoparkını gezip görmek ve bilgi almak bizim için önemliydi” dedi.

Ziyaretin sonunda Vali Tuna ve Teknopark Müdürü Cihav birbirine çeşitli hediyeler verdi. Cihav, üniversitedeki bir öğrenci tarafından geliştirilerek patenti alınan ve bor madeniyle çalışan bir cep telefonu şarj cihazını Vali Tuna’ya takdim etti. Ardından Çanakkale heyetine teknopark gezdirilip bilgiler verildi.

Shanghai Başkonsolosuna Ziyaret
Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna ve beraberindeki heyet Shanghai Başkonsolosu Deniz Eke’yi makamında ziyaret etti. Ziyarete Shanghai Türkiye Ticari Ateşesi Bilgehan Şaşmaz da bulundu. Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Çin pazarını çok önemsediklerini belirterek, “Çanakkale tarım ve turizm potansiyeli yüksek bir il. Hak ettiği yerde olmalı ve ürünlerini dışarıya ihraç edebilmeli. Tabii rekabet edebilmek içinde dünyada neler oluyor bitiyor iş adamlarımızın görmesi lazım. Bu nedenle geçen sene Paris’te bu yılda Çin’de fuar katılıyoruz. Bunun olumlu sonuçlarını mutlaka göreceğiz” dedi.

Shanghai Türkiye Başkonsolosu Deniz Eke ise Çanakkale’yi güçlü bir katılımla fuarda görmekten mutlu olduğunu ifade etti. Shanghai’ın yanısıra 3 eyaletten de sorumlu olduklarını belirten Eke, “Bu bölge Çin’in dış ticaretinin 3’de birinden fazlasını gerçekleştiriyor. Çin nüfusunun yüzde 16’sından fazlası bu bölgede yaşıyor. Türk Çin dış ticareti açısından baktığımız zaman yine bölgenin Türkiye ile Çin arasındaki ikili ticaretin %37’sini tek başına gerçekleştirdiğini görüyoruz. Türkiye’nin Çin’e olan ihracatının %32’si yine bu bölgeye yapılıyor. Sadece bu rakamlar bile bölgenin rölünü anlatmaya yetiyor. Bu bölgede Türk işletmelerinin 150 Milyon Dolar yatırımı var. Bölgenin alım gücü çok yüksek. Organik ve iyi standartlarda gıda arayan bir nüfus var burada. O Yüzdende potansiyel çok büyük. Şu ana kadar bu potansiyeli Türkiye bir yere bağlayamadı. Bu pazara uzun soluklu bakmak lazım. Çin pazarını tanımak çok kolay değil. Ama stratejinizi doğru kanallardan doğru ortaklarla girerseniz başarılı olabilirsiniz” dedi.

Ziyaret sonunda Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Başkonsolos Eke’ye Çanakkale 1915 mecbuası ve 57. Alay Şehitliği’ni tanıtan bir kitap hediye etti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir