Çanakkale Heyetinden GESTAŞ’ın Marmara Denizi’nde Sefer Yaptığı Adalara Ziyaret

03 Ekim 2012

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna başkanlığındaki Çanakkale heyeti, Conkbayırı 1 hızlı feribotuyla GESTAŞ’ın Marmara Denizi’nde sefer yaptığı adaları ziyaret etti.

Vali Tuna başkanlığındaki Çanakkale Heyetinde Vali Yardımcı Hüseyin Kulözü, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Rıza Tekin, Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu, Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Sait Koca, Çasiad Başkanı Salih Yıldız, İl Genel Meclis Üyeleri, daire müdürleri ve basın mensupları yer aldı.

Conk bayırı 1 hızlı feribotuyla sabah saatlerinde Çanakkale’den ayrılan heyetin rotası Marmara Denizi oldu. 2,5 saatlik yolculuğun ardından Çanakkale heyetini taşıyan Conbayırı 1 feribotunun ilk yanaştığı liman Avşa Adası oldu. Avşa Adası’nda Çanakkale Heyetini Belediye Başkanı Cevdet Çağlar karşıladı. Başkan Çağlar Çanakkale Heyetine Avşa Adası’ndaki bir otelde öğle yemeği verdi. Kış sezonunda 3 bin olan nüfusun yaz aylarında 80 bine ulaştığını belirten Başkan Çağlar, adanın sahip olduğu kum deniz ve güneş nedeniyle, iç turizm anlamında yaratılan potansiyele GESTAŞ’ın önemli katkısı bulunduğunu söyledi. Başkan Çağlar; İstanbul’dan Avşa’ya 72 mil olan deniz uzaklığının Çanakkale’ye 70 mil olduğunu belirterek “Biz Çanakkale’ye bağlanmak istiyoruz Sayın Valim” talebinde bulundu. Yeni yasalaşacak olan büyükşehir belediyesi ile ilgili çalışmalara dikkat çeken Vali Güngör Azim Tuna ise “Adalarda yaşayan insanların hayatlarını kısmen biliyoruz. Çünkü bizim de Gökçeada ve Bozcaaada’mız var. Avşa adasındaki ve Marmara adasındaki GESTAŞ hizmetlerini zarar da olsa sürdürüyoruz. Hayatın devamı, sahip olan değerin kullanımı için bu hizmeti önemsiyoruz. Sizinle bağları geliştirmeyi değerlendirmek için buradayız. Çanakkale’ye bağlanma teklifinizi memnuniyetle karşılıyorum. Sizinle bağlarımız zaten GESTAŞ vasıtasıyla kurulmuş durumda. Temenni ederim, üçüncü ada olarak sizde bize katılırsınız” dedi.

Türkiye’de ilk defa deniz suyunu arıtarak içme suyu haline dönüştüren tesisin Avşa’da kurulu olduğu belirtilince Başkan Çağlar ile birlikte Vali Tuna tesisi gezdi. Kendine ikram edilen suyu içen Vali Tuna arıtılmış suyun kaynak suyundan farksız olduğunu söyledi. Vali Tuna tesis çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada GESTAŞ hizmetlerinin önümüzdeki yıl Marmara adasında hizmetlerini daha da yaygınlaştırmayı planladığını belirterek, yazın günlük 10 bin yerli turistin geldiği adaya Erdek’in yanı sıra Tekirdağ gibi Trakya ve Karabiga limanlarından da yolcu ve araç taşıyacak ve hat oluşturacak çalışmanın ön fizibilitesi için bu gezinin yararlı olduğunu söyledi. Vali Tuna Avşa Belediyesi’ni ziyareti sırasında Çanakkale’nin tarihi ve kültürel zenginliklerini anlatan kitaplar hediye etti. Başkan Çağlar ve beraberindeki meclis üyeleri Çanakkale heyetini iskeleye kadar gelerek Marmara adasına uğurladı.

[Medya Hedef]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir