Çanakkale İçin Dört Film Birden

29 Temmuz 2012

Türk sinema izleyicisinin ‘Çanakkale hasreti’ dört filmle son buluyor. Dört ayrı yönetmen, 250 bin şehidin verildiği Çanakkale Savaşı’nı sinemaya aktarıyor. Sinan Çetin, Yeşim Sezgin, Serdar Akar ve Mahsun Kırmızıgül, birbirinden iddialı yapımlarla bu destanı perdeye yansıtacak.

Türk sinema izleyicisi yıllardır 250 bin şehidin verildiği ‘Çanakkale destanı’nı anlatan bir filmin neden çekilemediğini sorup durdu. Hollywood’un pahalı savaş filmlerine imrenerek ayrıldı salonlardan. İstanbul’un Fethi’ni beyazperdede görme hayalini ‘Fetih 1453’ ile bir nebze olsun yaşasa da, Çanakkale’yi anlatmaya kimse cesaret edememişti. Çizgi filmler, belgeseller ve tiyatro oyunlarına konu olan Çanakkale Savaşı, bu yıl ilk kez perdeye taşınıyor. Hem de dört ayrı filmle… ‘Çanakkale 1915-Diriliş’in çekimleri tamamlanırken, Sinan Çetin ‘Çanakkale Çocukları’nı çekmeye başladı. İki film de ‘motor’ demek için gün sayıyor: Yönetmen Serdar Akar ‘Çanakkale’, Mahsun Kırmızıgül ise ’57. Alay’ adıyla Çanakkale destanını beyazperdeye yansıtmaya hazırlanıyor.

Sinan Çetin’in iki yıldır üzerinde çalıştığı ‘Çanakkale Çocukları’, bir annenin çocuklarını savaştan alma çabasını anlatıyor. Haluk Bilginer (Kasım Bey), Rebekka Haas (Kathy), Oktay Kaynarca, Yavuz Bingöl, Wilma Elles ve Demir Demirkıran’ın rol aldığı filmde Sinan Çetin’in çocukları Orfeo (Osman) ile Cemo (James) de rol alıyor. İki ayrı cephede iki düşman kardeşin karşı karşıya geldiği filmde, annelerinin onları kurtarma çabası perdeye yansıyacak. Çatalca Durusu’da çekilen film, 28 Eylül’de gösterime girecek.

Turgut Özakman’ın aynı adlı kitabından uyarlanan ‘Çanakkale 1915-Diriliş’ filmi, bu dönem gösterime girecek iddialı yapımlardan. Çanakkale Ayvacık ilçesine bağlı Gürpınar beldesinde çekilen film; Balkan Savaşı’nda hezimete uğrayan bir milletin silkinerek ayağa kalkışının, dirilişinin hikâyesini konu alıyor. Bigalı Mehmet Çavuş’un, Seyit Onbaşı’nın, Mustafa Kemal Paşa’nın ve daha birçok isimsiz kahramanın hikâyelerinin perdeye taşındığı filmi Yeşim Sezgin yönetiyor. Filmde Yetkin Dikinciler, Şevket Çoruh, Barış Çakmak, Serkan Ercan, Rıza Akın ve Bülent Alkış gibi oyuncular rol alıyor. 18 Ekim’de gösterime girecek filmin yönetmeni Yeşim Sezgin, Çanakkale filmlerinin çokluğunu, “Çanakkale tek filmle anlatılacak bir savaş değil.” cümlesiyle açıklıyor.

Serdar Akar, uzun zamandır üzerinde çalıştığı “Çanakkale”nin çekimlerine ağustos ayında başlamayı planlıyor. Genel yönetmenliğini Serdar Akar, yönetmenliğini Sadullah Şentürk’ün üstleneceği filmde Erdal Beşikçioğlu ve Yetkin Dikinciler gibi oyuncuların adı geçiyor. Filmde, gerçeği yansıtmak amacıyla Anzak askerlerini, Avustralyalı veya Yeni Zelandalı oyuncular canlandıracak. 1.000 figüran için Çanakkale’deki bir Cast Ajans’ı ile anlaşma sağlandı. Filmin özel efektleri için Er Ryan’ı Kurtarmak filminin efektlerini yapan Mark Meddings’in adı geçiyor.

Mahsun Kırmızıgül de ‘Beyaz Melek’, ‘Güneşi Gördüm’, ‘New York’ta Beş Minare’ gibi toplumsal temalı projelerin ardından kamerasını Çanakkale’ye çevirdi. Kırmızıgül, bir yıldır üzerinde çalıştığı ve Çanakkale Zaferi’ni anlatan ’57. Alay’ filminin hazırlıklarını tamamladı. 20 milyon dolar bütçeyle çekilecek filmin oyuncu kadrosu henüz netleşmedi. Filmin çekimleri Avustralya-Melbourne ve Gelibolu’da yapılacak ve 2 bin figüran rol alacak. 18 Mart’ta gösterime girecek filmi Pinema Film dağıtacak.

‘Bu filmde rol almak benim için önemli’
En son New York’ta Beş Minare’de rol alan Haluk Bilginer, Sinan Çetin’in yazıp yönettiği ‘Çanakkale Çocukları’nda İttihat ve Terakki’nin önde gelen bürokratı Kasım Bey rolünde. İki oğlunu birden savaşa yollayan bir babayı oynayan Bilginer, “Dönem işlerini çok seviyorum. Bu filmde rol almak çok önemliydi. Hikâyesi uzun yıllar akıllardan silinmeyecek. Filmin vizyonunu ben de iple çekiyorum.” dedi.

[Kaynak: zaman.com.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir