Çanakkale İdare Mahkemesi’nden Kaz Dağları İçin Sevindiren Karar

Çanakkale İdare Mahkemesi’nden Kaz Dağları İçin Sevindiren Karar
11 Aralık 2013

Çanakkale İdare Mahkemesi, Kaz Dağları’nda altın, bakır, gümüş gibi madenlerin arama çalışmasıyla ilgili olumlu altı ÇED raporuna karşı açılan altı davada yürütmeyi durdurma kararı verdi.

soL Portal’dan Rıfat Doğan’ın haberine göre Çanakkale İdare Mahkemesi, maden arama çalışmalarıyla ilgili Çevre Platformu, Ziraat Mühendisleri Odası ve diğer kurumların açtığı davayı haklı buldu. Söz konusu kurumların Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun yeterli teftiş ve inceleme yapılmadan verildiğini ve aynı zamanda bu çalışmaların bir bütünlük içinde incelenmesi gerektiğini belirterek açtığı davada mahkeme ÇED raporları için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Yürütmeyi durdurma kararının gerekçesinde davalı tarafların ÇED raporlarına ilişkin bilirkişinin verdiği olumlu raporları yerinde bulmayan mahkeme, davacıların öne sürdüğü söz konusu çalışmaların çevreye zarar vereceği ve ÇED raporlarının bir bütünlük içinde değerlendirilmesi gerektiği yönündeki itirazını haklı buldu. Davalı taraf olan maden şirketlerinin bu ara karara itiraz etme hakları bulunuyor.

Haberin devamı ve ayrıntıları soL Portal sayfalarında okunabilir: Kaz Dağları’nda sevindiren karar

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir