Çanakkale ile Limni Arasında İşbirliği İçin İlk Adım Atıldı

22 Ocak 2014

Çanakkale ve Yunanistan’a bağlı Limni Adası arasında karşılıklı iş birliğinin sağlanması, her iki bölgenin de başta turizm, ticaret, eğitim ve kültür alanlarında ortak gelişimi ve iki ülke arasındaki dostluk bağlarının kuvvetlendirilmesi adına Çanakkale’de yürütülen iki günlük toplantı sürecinin sonuna gelindi.

Pek çok ortak kültüre sahip olan Türkiye ve Yunanistan’ın birbirine en yakın olan bölgelerinden biri Çanakkale ve Limni arasındaki dostluk ve işbirliği köprüsü gerçekleştirilen toplantılar sonucunda daha da güçlendirildi. Çanakkale Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (ÇATOD) ile Limni Otelciler Birliği tarafında organize edilen, Türkiye’de Çanakkale Valiliği, Çanakkale Belediyesi, Ticaret Borsası, Gökçeada Belediyesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm Fakültesi, Çanakkale Tabipler Odası, Çanakkale Seyahat Acentesi temsilcileri, Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Profesyonel Turist Rehberleri Odası temsilcileri ile Yunanistan’da Kuzey Ege Adalar Valiliği, Limni Belediyesi, Limni ve Midilli Ticaret Odaları, Limni Seyahat Acenteleri ve Limni Tabipler Odası’nın destek verdiği toplantılar 19-20 Ocak 2014 tarihleri arasında gerçekleşti.

Turizm, ticaret ve kültürel etkinlikler kapsamında birbiriyle benzer özellikler taşıyan iki bölgenin 21-24 Kasım 2013 tarihinde Uluslararası Selanik Turizm Fuarına Çanakkale adına katılan ÇATOD yönetimi ile Limni Otelciler Birliği yönetiminin temasları ile başlayan süreçte ortak işbirliği alanı yaratılması kararlaştırıldı.

VİZE KONUSU İÇİN GİRİŞİMLER BAŞLATILACAK
İki gün boyunca gerçekleştirilen toplantılarda iki bölge arasındaki vize, ticaret ve turizm ile ilgili faaliyetler ile kültürel ve eğitim faaliyetlerinin yanısıra ulaşım ile ilgili konular gündeme geldi. Vize ile ilgili yapılan görüşmeler sonucunda Limni’nin mevcut 5 adada sağlanan 15 günlük kapıdan vize imtiyazına kavuşması için Yunanistan Adalar ve Denizcilik Ticaret Bakanlığı’na Çanakkale sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, turizm işlenmelerinden alınan talep mektubu ile gerçekleştirilen başvurunun Limni Belediye Başkanlığı ve Limni Otelciler Birliği tarafından takip edildiği belirtildi. Toplantı sonucunda ayrıca, 15 günlük kapıdan vize verilmesinin yanısıra iki ülke arasında mal ticaretinin kolaylaştırılması hususlarını vurgulayan iyi niyet mektubunun hazırlanmasına, vize işlemlerinin kolaylaştırılması için Çanakkale merkezde bir irtibat merkezinin oluşturulmasına ve işadamlarının Ticaret ve Sanayi Odası veya Ticaret Borsalarından alınan referans mektubu almaları şartıyla konsolosluğa gitmeksizin vize işlemlerinde kolaylık ve uzun süreli shengen vizesi verilmesi konularında girişimlerde bulunması kararlaştırıldı.

İŞBİRLİĞİ ALANLARI OLUŞTURULACAK
Çanakkale ve Limni arasındaki ticaretin geliştirilmesi açısından özellikle yerel ürünlerin satış ve tanıtımının karşılıklı olarak sağlanması için çalışmaların başlatılmasına karar verildi. Toplantılar kapsamında ayrıca, turizm, kültür ve eğitim alanlarında da işbirliği yapılması kararlaştırıldı. Turizm alanında ortak tur programlarının geliştirilmesi, karşılıklı olarak kent tanıtımlarının yapılması konularına ağırlık verilirken, sanat, kültür ve eğlence alanlarında da ortak çalışmalar düzenlenmesine yönelik konuşmalar gerçekleştirildi. Kültürel etkinlikler kapsamında Limni heyeti 2014’te düzenlenecek Uluslararası Troia Festivali’ne davet edilirken, Limni Belediyesi de Çanakkale ve Gökçeada Belediyesi’ni 2014 yılı Kasım ayında düzenlenen ‘Rakı Festivali’ne davet etti. Seramik Müzesi’nde Çanakkale ve Limni ortak seramik sergisi açılması kararlaştırıldı.

ALTIN YILLAR YAŞAM MERKEZİ ÖRNEK PROJE OLDU
Çanakkale Belediyesi tarafından yürütülen Altın Yıllar Yaşam Merkezi Projesi, Yunanistan için de rol model oldu. Toplantılar sonucunda proje kapsamındaki bilgi ve deneyimlerin paylaşımı için Limni Belediyesi’nden bir heyetin Çanakkale’yi ziyaret etmesi ve Altın Yıllar Yaşam Merkezi Projesi’nin bir ayağının da Limni’de uygulanması konusunda fikir birliği sağlandı.

EĞİTİM FAALİYETLERİ DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK
Toplantılarda görüşülen bir diğer konu da eğitim oldu. Iki bölge arasında eğitim alanında ortak projelerin gerçekleştirilmesi, Çanakkale ve Limni Belediyelerinin destekleri ile ilköğretim ve lise öğrencileri için karşılıklı kültür ve eğitim gezilerinin düzenlenmesi kararlaştırıldı.

ULAŞIMDA YENİ ADIMLAR…
İki bölgenin karşılıklı olarak ticaret ve işbirliği sağlayabilmesi adına 12 ay boyunca sürekli ve istikrarlı ulaşımın sağlanması konusu Gestaş yetkililerine bildirilirken, Çanakkale-Limni hattının yanısıra Limni-Gökçeada hattının açılması talebi de gündeme geldi. Deniz ulaşımının yanı sıra havayolu ulaşımı için de gerekli adımların atılması konusunda görüşler bildirildi.

İki taraf arasında tespit edilen sorunlar ve çözüm önerileri konusunda bir sunum yapan ÇATOD Genel Sekreteri Armağan Aydeğer, İtalya’nın Türk işadamlarına verdiği türden uzun süreli Schengen vizesini Yunanistan’ın da verebileceğini, bunun için gerekli girişimlerde bulunulacağını ifade etti. Aydeğer, Yunanistan’ın Kuzey Ege’deki diğer 5 ada için sağladığı kapıdan vize kolaylığını Limni için de sağlaması, Yunanistan vizesi veren kurumun Çanakkale’de temsilcilik açması konularında da girişimler yapılması kararı alındığını ifade etti. Aydeğer, ayrıca iki taraf arasında mal ticareti ile yerel ürünlerin ticareti içen gerekli adımlar atılacağını ve sınır ticaretinin geliştirilmesi için çalışılacağını ifade etti.

MERT MİLDON: TİCARETİ ARTIRMALIYIZ
Sunumun ardından konuşmalara geçildi. İlk konuşmayı ÇTSO Başkan Yardımcısı Mert Mildon yaptı. Konuşmasında, Çanakkale tarihi ve turizmi açısından dönüm noktası olacak bir toplantıya şahitlik edildiğini ifade eden Mildon, ortaya çıkan iki temel sorun; vize ve ulaşım konusunun en kısa sürece çözümleneceğine inandığını söyledi. ÇTSO Başkan Yardımcısı Mert Mildon şöyle konuştu:

“Bu kadar yakın bir komşumuz olmasına, bu denli ortak değerler paylaşmamıza rağmen, Yunanistan, Türkiye’nin toplam dış ticaretinde yüzde 1.5 gibi bir pay almaktadır. Son yıllarda ikili ticari ilişkilerin hızla geliştiği doğrudur. Ancak, bize göre yeterli değildir. AB kotaları ve gümrük düzenlemeleri engellerini aşarak, Yunanistan ile daha fazla ticaret yapmamız gerekmektedir. Ülkemizin 2023 vizyonundaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefi ile ikili ticaretimizin önemli ivme kazanmasını hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşılmasında, sınır ticareti de büyük bir katkı yapacaktır. Bu bağlamda; Çanakkale ile Limni arasında karşılıklı yasal düzenlemeler ile sınır ticaretinin önünün açılması, her iki tarafın iş adamlarına yeni fırsatlar sağlayacak ve yeni ufuklar açacaktır.”

Daha sonra kürsüye gelen Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, alınan karar gereği, Limni ile karşılıklı olarak festivallere katılım sağlanacağını ve yine ortak kültürel konularda sergiler düzenleyeceklerini belirtti.

Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş ise, “Bu toplantıdan sonra bir işbirliğini başaracağınızı görmenin mutluluğunu yaşadım. Bu konuda bize parlamentoda düşen ne görev varsa, sizlerin yanındayız. Konuyla ilgili aldığım notları hükümete ileteceğimi bilmenizi isterim” dedi.

Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ ise, bu tarz girişimlerin ülke ekonomisinin büyüklüğü ile kıyaslandığında çok küçük kaldığını ancak bölgenin ve yörenin ekonomisi açısından düşünüldüğünde çok ciddi girişimler olduğunu ifade etti.

Limni Kaymakamı Savvas Vareltsiz de, vize konusuna değinerek, “Bizi AB yasaları bağlıyor, sizin de çok kısa zamanda AB’de olmanızı arzuluyoruz ve size orada hoş geldiniz demek istiyoruz” diye konuştu.

Toplantının son konuşmacısı Limni Otelciler Birliği Başkanı Stelios Mantzoris, “Buraya gelerek neler olabileceğini görmeye çalıştık. Bir daha gördük ki en güvenli ve en sağlıklı yol ticaret yapmak” diye başladığı konuşmasında, sonuçta her iki taraf için de devam edecek bir ilişki sağlandığını belirtti. Bir sonraki toplantının 30 Ocak 2014 Emitt Uluslararası Turizm Fuarı’nda yapılması ve iki bölge arasındaki işbirliğinin ulusal ve uluslararası turizm aktörlerine açıklanması kararlaştırılırken, Limni’de de 6-7 Nisan 2014 tarihlerinde toplantı düzenlenmesine karar verildi.

LİMNİ HEYETİ ÇTSO’YU ZİYARET ETTİ
Çanakkale’ye gelen Limni adası heyeti, daha sonra Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nı da ziyaret etti. Limni heyeti, ÇTSO’nun Kongre ve Fuar Merkezi’nde Başkan Yardımcısı Mert Mildon ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kansu ve Genel Sekreter Sema Sandal tarafından konuk edildi.

Limni heyetinde, Kuzey Ege Adaları Vali Vekili Herakles Ververis, Limni Kaymakamı Savvas Vareltsiz, Limni Belediye Başkan Yardımcısı Dimitrio sBoulotis, Limni Ticaret Odası Başkanı Başkanı Stefanidaki Fotini, Yönetim Kurulu Üyeleri Papadopoulos Panagiotis ve Psarras Chrysostomos veLimni Otelciler Birliği Başkanı Stelios Mantzorisyer aldılar.

ÇTSO Başkan Yardımcısı Mert Mildon, yaptığı konuşmada, Oda olarak Yunan misafirleri, ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “Limni’ye ilk kez, GESTAŞ’ın seferlere başladığı 2010 yılında 85 kişilik bir heyet ile gittik. Konukseverlikten çok memnun kaldık. Limni’yi çok beğeniyoruz” dedi.

Mert Mildon, vize konusunun da gündeme geldiği görüşmede, İtalya’nın TOBB’dan takdim mektubu getiren işadamlarına uzun süreli vize verdiğini hatırlatarak, bu uygulamayı Yunanistan’ın da yapabileceğini ifade etti. İkili ticaret konusuna da değinen Mildon, Türk Lirası’nın Euro karşısında değer kaybı nedeniyle, Yunan işadamlarının çok önemli bir fiyat avantajına sahip olduğunu söylerek, “Kurdan dolayı Yunan tarafı için Türkiye’den mal almak çok avantajlı hale geldi. Ticaret yaparak, bundan yararlanmaları gerekir” diye konuştu.

Yunan heyeti adına konuşan Limni Otelciler Birliği Başkanı Stelios Mantzoris, vize konusunda ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, “Çanakkale’de çok iyi karşılandık. Çok teşekkür ederiz, umarım bizler de sizi böyle karşılarız” dedi.

HEYETTEN BAŞKAN GÖKHAN’A ZİYARET
Öte yandan, toplantılar için Çanakkale’ye gelen Limni heyeti, Başkan Gökhan’ı da makamında ziyaret etti. Ziyarette bir konuşma yapan Başkan Gökhan, turizmcilerin vasıtasıyla başlatılan geniş katılımlı bu çalışmaların başarıya ulaşacağına inandığını kaydetti. Ziyaret karşılıklı sohbet ile devam ederken, karşılıklı hediye takdimi ile son buldu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir