Çanakkale ile Limni Turizmcileri EMITT Turizm Fuarı’nda Bir Araya Geldi

01 Şubat 2014

Çanakkale Turistik Otelciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) ile Limni Otelciler Birliği önderliğinde başlayan Çanakkale ve Limni iş geliştime ve koordinasyon toplantılarının 3’ncüsü İstanbul EMITT Fuarı’nda gerçekleşti. ÇATOD’tan toplantıyla ilgili yapılan bilgilendirmede Yunanistan adalarında limanda 15 günlük vize uygulamasına Limni’nin dahil edilmesi çalışmalarının olumlu seyir ettiği ve turizm alanında ortak tur paketlerinin oluşturulması kapsamında Çanakkale – Limni konaklamalı 1’er haftalık tur paketlerinin hazırlandığı belirtildi.

“1’er Haftalık Tur Paketleri Oluşturuldu”
Kasım 2013’de Selanik Turizm Fuarı’nda iki derneğin tanışması ile başlayan ilişki, Aralık 2013’de İzmir Travel Turkey Turizm fuarında ilk resmi toplantı ile hareket aldı. 19-20 Ocak 2014 tarihlerinde Çanakkale ve Limni’nin genel ve yerel idareleri, İş Dünyası temsilcileri ve Turizmcilerden oluşan 22 kişilik Limniden gelen heyet ile Çanakkale‘de ortak çalıştay düzenlendi. Çalıştay sonuçlarında Turizm, Eğitim, Ticaret ve Sağlık konu başlıklarında iş birliği konularında karşılıklı kurumlar arasında işbirliği alanlarında mutabakata varıldı. Bu toplantının sonrasında turizm alanında ortak tur paketlerinin oluşturulması konusunda çalışan turizmciler 4 gece Çanakkale 3 Gece Limni veya 4 gece Limni 3 gece Çanakkale olmak üzere 1’er haftalık tur paketleri oluşturuldu. Bu turların özellikle Avrupa, Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda bölgeleri öncelikli olmak üzere uluslararası tur operatörlerine sunulması konusunda fikir birliğine varıldı. Diğer taraftan bu paketlerin gidilen bölgedeki operasyonunun o bölgenin yerel acentaları üzerinden yapılması fikri ön plana çıktı. İstanbul EMITT toplantısına davet edilen Türkiye’nin önde gelen outgoing (yurtdışına müşteri, misafir, yolcu gönderimi) yapan tur operatörleri, Türkiye’den Limni’ye yapılacak turların satılabilirliği konusunda görüşlerini bildirdiler. GESTAŞ ve TURYOL’dan toplantıya katılan yetkililer gemi operasyonun teknik sürdürülebilir olması için ihtiyaçlar konusunda bilgilendirme yaptılar.

“Ortalama konaklama süreleri arttırılmalı”
ÇATOD adına konuşan Armağan Aydeğer, “Çanakkale Turizminin en önemli konularından birisi ortalama konaklama sürelerini arttırmaktır. Şu an 1,4’ün altında olan konaklama süre ortalamalarının arttırılması için Limni Çanakkale işbirliği çalışmaları büyük önem arz etmektedir ve bunun toplumun her kesimi tarafından desteklenmesi gerekmektedir” dedi.

ÇATOD Başkanı Kemal Pazarbaşı ise Çanakkale – Limni görüşmelerinin öneminin sadece turizm ile sınırlı olmadığını aynı zamanda iki bölge arasında dostluk, ticaret, eğitim, sağlık gibi birçok alanda bir yakınlaşma olduğunu, bu sürecin bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini ve karşımıza çıkan zorlukların bizleri yıldırmaması gerektiğini söyledi.

“Limanda vize uygulamasına Limni de eklenebilir”
Limni Otelciler Birliği Başkanı Stelios Mantzaris de özellikle Avustralya’da yaşayan 300.000 Limnili olduğunu, ortak tur paketlerinden iki bölgenin büyük faydalar sağlayacağını belirtti. Manzaris, Limni adası için kapıdan 15 günlük vize muafiyeti konusunda gerekli başvuruların Yunanistan Adalar, Ticaret ve Denizcilik Bakanlığı’na yapıldığını aynı zamanda geçen hafta içinde Yunanistan Başbakanı ile Turizm Bakanının katıldığı resmi bir toplantıda konunun gündeme geldiğini, mevcut 15 gün kapıdan vize uygulaması olan 5 Yunan adasına (Midilli, Sakız, Sisam, Rodos ve Kos adaları) ek olarak Limni’nin de içinde bulunduğu 3 adanın da eklenmesi konusunun olumlu karşılandığını ve çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Toplantı öncesi ÇATOD ile görüşen Yunanistan İstanbul Başkonsolosu Nikos Matthioudakis, Çanakkale’de Yunanistan vize irtibat bürosu açılması veya Çanakkale’ye vize işlemlerinin alınmasında kolaylık sağlanması açısından yetkili bir acentelik verilmesi konusunda çalışacaklarını belirtti.

ÇANAKKALE ? LİMNİ ORTAK İŞ GELİŞTİRME VE KOORDİNASYON TOPLANTISI
SONUÇ RAPORU

Çanakkale ve Yunanistan’a bağlı Limni Adası arasında karşılıklı iş birliğinin sağlanması, her iki bölgenin de başta turizm, ticaret, eğitim ve kültür alanlarında ortak gelişimi ve iki ülke arasındaki dostluk bağlarının kuvvetlendirilmesi adına 19-20 Ocak 2014 tarihlerinde yapılan ‘Çanakkale ? Limni Ortak İş Geliştirme ve Koordinasyon Çalışması’nın sonuç raporuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir