Çanakkale İstanbul Oldu, Kiralar Uçtu!

Çanakkale İstanbul Oldu, Kiralar Uçtu!
20 Temmuz 2015

Çanakkale’de özellikle son iki yıldır konut sektöründe yaşanan hareketlilik, satılık binaların artmasına kiralık dairelerin fiyatlarının da aşırı yükselmesine neden oldu. Yüksek fiyatlar, kiralık ev arayanları kara kara düşündürüyor.

Merkez nüfusu 155 bini bulan Çanakkale’de kira fiyatları uçuyor. Bazı semtlerde kira fiyatları bin 500 lirayı buldu. Çanakkale’de dışarıdan gelen göçler, öğrenciler ve tayin yolu ile gelen insanlar nedeniyle kiraların arttığı belirtiliyor. Özellikle Çanakkale Merkez’de 1+0 daireler için 450 lira kira isteniyor. Merkez bölgesinde bulunan çok eski binalar için bile 600-800 lira kira isteniyor. Bir ailenin çıkmak istediği 3+1 ev kiraları ise 700 ile 1500 TL’yi arasında değişiyor. Yapılan yeni konutlara rağmen, eski binalarda yaşanan kira artışları ise vatandaşlar tarafından tepki çekiyor.

Kiralık Ev Bulmakta Zorlanıyorlar

Çanakkale’ye okumak için gelen öğrenciler, kira fiyatların bölge bazında çok arttığını dile getirerek, “Bizim durumumuz yok, bu yüzden kirası düşük evleri tercih ediyoruz. Kira fiyatları tabiki aile bütçesini zorluyor. Sahibinden ev kiralamak imkansız hale gelmiş. Emlak, depozito, kira bedeli abonelikler derken cebimizden iki buçuk milyara yakın para çıkıyor. İnsanların biraz vicdanlı olması gerekiyor” dediler.

Kiralar maaşlarla doğru orantılı olur

Çanakkale’de çalışmak için kalmış ve burada yaşamakta olan vatandaşlar ise, kira fiyatlarının dengesiz bir şekilde artış gösterdiğini söylüyor. Çanakkale’de asgari maaşın altında çalışan çok sayıda insanın olduğunu ve şehirde kurumsallığın zayıf olduğunu söyleyen vatandaşlar, ” Öğrencilerden istenilen kiralar çok fazla. Öğrencilere çoğu kurum maaş dahi vermiyor. Bu öğrenciler 230 TL geri ödemeli kira alıyorlar. Olay sadece burada kalmıyor, biz çalışanlar içinde durum aynı. Çanakkale’de rekabet olmadığı için iş yerlerinde kurumsallık yok denecek kadar az. İyi bir denetim sistemi yok ve insanlar maaşlarını bazen üç ay da bile alamıyor. Bu durumda bu kiralar çok fazla. Kiralarla maaşlar doğru orantılı olur” diyerek şikayetlerini dile getirdiler.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir