Çanakkale KADINA YÖNELİK ŞİDDETE HAYIR! Dedi

14 Şubat 2013

Kadına yönelik şiddete karşı dünya genelinde başlatılan One Billion Rising (Bir Milyar Ayaklanıyor) kampanyası kapsamında Dünyanın çeşitli yerlerinde bir araya gelen kadınlar, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde “Direnin, dans edin, ayaklanın” sloganıyla dans etti. Çanakkale’de Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından kolaylaştırıcılığı üstlenilen etkinlik saat 12.00’de Morabbin Parkı Çağlar Kaynak Basketbol Sahası’nda gerçekleşti.

Çağlar Kaynak Basketbol Sahası alanında toplanan genç yaşlı her yaştan yaklaşık 250 kadın dans eğitmeni Güzin Lüleci eşliğinde kadına şiddeti protesto etmek için dans etti. Dans eğitmeni Güzin Lüleci’nin gösterdiği figürleri yaparak dans eden kadınlar ‘Kadına şiddete hayır’ mesajı verdi.

Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Uluşal Çanakkale’de yaşamanın ve kadın olmanın güzel olduğunu ifade ettiği konuşmasında bugüne kadar kadına yönelik şiddete dikkat çekmek, farkındalık yaratmak için yapılan yürüyüş, panel ve miting gibi eylemlerden farklı olarak bugün hep beraber dünyadaki 1 milyar kadın ile beraber 185 ülkeyle birlikte kadına şiddete hayır demek için dans ettiklerini söyledi. Uluşal ayrıca konuşmasında bu eylemin Çanakkale’de gerçekleşmesinde büyük rolü olan Tekin Çetinkaya’ya da teşekkür etti.

Küresel direniş için çağrı
Tüm Dünyaya bu kampanyanın çağrısını yapan, şiddete ve tecavüze dikkat çekmeye çalışan V-Day hareketi kampanyayı şöyle özetlemişti: “Kampanyanın konsepti basit. Her üç kadından birinin şiddeti deneyimlediği istatistiğini hesapladığınızda, dünyada bir milyonu aşkın kadının şiddetten etkilendiğini görürsünüz. V-Day’in 15. yıldönümünde bir milyar kadını ve onlara değer verenleri bu şiddete son vermek için sokağa çıkmaya, yürümeye, dans etmeye ve taleplerini yükseltmeye çağırıyoruz. V-Day, kolektif gücü ve sınırlar ötesi dayanışmayı tüm dünyanın görmesini istiyor.”

Kadınlara yönelik yapılan çağrıda, “1 milyar kadının haklarının gasp edilmesi gaddarlık, ama 1 milyar kadının dans etmesi ise devrimdir” deniliyor. Dünya kadınları hem dansa davet ediliyor, hem de deneyimlerini paylaşmaya.

“V-Day” Hakkında
“V-Day” şiddete, tecavüze, enseste, sünnete ve seks köleliğine kaşı mücadele eden küresel bir kadın hareketi. Dünyada her kadının hayatı boyunca bir kere şiddet gördüğü ya da tecavüze uğradığı gerçekliğine dikkat çeken V-Day Hareketi bu nedenle dünyanın tüm kadınlarını küresel ayaklanmaya çağırıyor.
“Bir Milyar kadının şiddet görmesi gaddarlıktır bir milyar kadının dans etmesi ise devrimdir Diren, Dans Et, Ayaklan!” sloganıyla tüm kadınlar, kadınların ve kız çocuklarının istismarına karşı bugün tüm dünyada ayaklandı.

One Billion Rising organizasyonunun resmi internet sitesine bu link ile ulaşabilirsiniz: http://www.onebillionrising.org/

[Video: Oral Kaya/Youtube]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir